Ի գիտություն Տիգրան Սարգսյանի. «Հայերին ոչ ոք ստիպողաբար Ռուսաստան չի քշում»
Հայաստանում Ռուսաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Վյաչեսլավ Կովալենկոն արձագանքել է Հայաստանում ռուսական «Հայրենակիցներ» ծրագրի իրականացման վերաբերյալ օրերս Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի արտահայտած դժգոհությանը։
–Մի՞թե հարցը ՌԴ Դաշնային միգրացիոն ծառայության (ԴՄԾ) ներկայացուցչությունն է, եթե հայերը ձգտում են Ռուսաստան: Նրանց ստիպողաբա՞ր են այնտեղ տանում,–հրավիրված մամլո ասուլիսին սպառիչ հարցադրմամբ պատասխանել է Կովալենկոն՝ հավելելով, որ եթե մարդիկ հեռանում են Հայաստանից, ապա, ըստ երևույթին, դրա համար իրական պատճառներ կան:
Ռուս դեսպանի համոզմամբ՝ եթե նույնիսկ ԴՄԾ–ն փակվի, դա չի դադարեցնի հայերի արտագաղթը։
–Հայերին ոչ ոք ստիպողաբար Ռուսաստան չի քշում,–ավելացրել է Կովալենկոն։
Ռուս դիվանագետը նաև համեմատություն է արել Հայաստանից «գրին քարտով» արտագաղթած մարդկանց քանակի հետ.
–Գրին քարտով Հայաստանն ավելի շատ մարդ է լքել, քան ԴՄԾ-ի միջոցով: 2007թ. մինչ օրս ընտանիքներով 5 հազ.–ից ավելի մարդ ԱՄՆ է մեկնել, ԴՄԾ-ի գծով` 5 հազ.–ից քիչ: Ինչի՞ համար է աղմուկը: Ինչի՞ մասին է խոսքը: Նախքան նման հարց տալը պետք է ծանոթանալ վիճակագրական տվյալներին:

К сведению Тиграна Саркисяна: «Никто армян насильно в Россию не гонит»
Чрезвычайный и полномочный посол России в Армении Вячеслав Коваленко прокомментировал высказанное на днях премьер-министром Армении Тиграном Саркисяном недовольство реализацией в Армении российской программы «Соотечественники».
«Разве дело в представительстве Федеральной миграционной службы (ФМС) РФ, если армян тянет в Россию? Их что, насильно туда тянут?», - заметил посол во время пресс-конференции, добавив, что если люди уезжают из Армении, то у них есть на это объективные причины.
По его словам, если даже закрыть представительство ФМС, миграцию этим не остановить.
«Никто армян насильно в Россию не гонит», - подчеркнул Коваленко.
Российский дипломат провел также сравнение с количеством уезжающих из Армении по «грин-карте»:
«По грин-картам Армению покинули больше человек, чем через ФМС. С 2007 года по настоящее время в США выехали более 5 тысяч человек с семьями. По линии ФМС менее 5 тысяч человек. О чем шум? О чем разговор?»