Ռոբերտ Քոչարյանի հայտարարությունը Վարդան Օսկանյանի «գործի» կապակցությամբ
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գրասենյակը նրա անունից հայտարարություն է տարածել Վարդան Օսկանյանին պատգամավորական անձեռնմխելիությունից զրկելու վերաբերյալ:
«Ուշադրությամբ ծանոթացա «գործի»հրապարակված նյութերին և չկարողացա գտնել գլխավոր հարցի պատասխանը` ի՞նչ գործ ունեն ԱԱԾ-ն, դատախազությունն ու խորհրդարանը Ջոն Հանթսմանի, Վարդան Օսկանյանի և նրա հիմնադրած «Սիվիլիթաս» հիմնադրամի բարիդրացիական հարաբերությունների հետ: Սա խորհրդարանի ինքնավարկաբեկման ցցուն դեպք է` երկրի վարկին հասցված բացասական հետևանքներով: Իսկ դա ամենևին էլ այն չէ, ինչի կարիքն այսօր Հայաստանն ունի:
Վարդան Օսկանյանը ամենահաջողակ նախարարներից էր և իշխանության փորձությանը դիմացած հայ քաղաքակական գործիչներից մեկն է: Արդյունավետ ու ազնիվ էր ինչպես նախկինում` իշխանության մեջ, այնպես էլ` հիմա: Բացառիկ արդարամիտ է, և սա հազվադեպ որակ է մեր քաղաքական իրողություններում: Այդպիսի որակների և վաստակի համադրություն ունեցող մարդկանց պետք է փայփայել, այլ ոչ թե հետապնդել, թեկուզ հանուն սեփական հեղինակության: Առավել ևս, որ նա շատ լուրջ ընտրազանգված ունեցող կուսակցություն է ներկայացնում:
Այս ամբողջ պատմության անհեթեթությունը հիասթափեցնող է: Ցավում եմ կատարվածի համար և իմ համակրանքն ու աջակցությունը հայտնում Վարդան Օսկանյանին»:

Заявление Роберта Кочаряна по поводу лишения Вардана Осканяна депутатской неприкосновенности
Пресс-служба второго президента Армении Роберта Кочаряна распространила от его имени заявление относительно лишения Вардана Осканяна депутатской неприкосновенности. В нем говорится:
«Внимательно ознакомился с опубликованными материалами “дела” и не нашел ответа на главный вопрос: какое отношение имеет СНБ, прокуратура и парламент к доверительным отношениям между Джоном Хантсманом, Варданом Осканяном и основанным им фондом “Сивилитас”?
Это вопиющий случай самодискредитации парламента с негативными репутационными последствиями для страны. А это совсем не то, в чем Армения сегодня нуждается. Вардан Осканян был одним из самых успешных министров и одним из немногих прошедших испытание властью армянских политиков. Эффективен и честен, как будучи во власти, так и сейчас. Исключительно правдив – редкое качество в наших политических реалиях. Людей с набором таких качеств и заслуг следует беречь, а не преследовать, хотя бы ради собственной репутации. Тем более, что он представляет партию с очень серьезным электоратом.
Абсурдность всей этой истории разочаровывает. Сожалею о случившемся и выражаю свою поддержку и симпатию Вардану Осканяну».