Վրաստանում հաղթում է ընդդիմությունը
Վրաստանում նախօրեին տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրությունների նախնական արդյունքներով՝ Բիձինա Իվանիշվիլի գլխավորած ընդդիմադիր «Վրացական երազանք» կուսակցությունը հաղթում է նախագահ Միխայիլ Սաակաշվիլիի առաջնորդած «Միացյալ ազգային շարժմանը»։
Վրաստանի Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի հրապարակած վերջին տվյալներով՝ հաշվվել է ձայների 11,1%-ը։ Նախնական տվյալներով՝ «Վրացական երազանքը» ստացել է ձայների 54,61, իսկ «Միացյալ ազգային շարժում»-ը՝ 38,14%-ը։
«Ինտերֆաքս» գործակալությունը տեղեկացնում է, որ ընտրություններին մասնակցող մյուս 14 կուսակցություններից դեռևս լավագույն արդյունքը գրանցել է «Քրիստոնյա-դեմոկրատական շարժումը», որն ստացել է ձայների 2,07%-ը, սակայն խորհրդարան անցնելու համար անհրաժեշտ է հաղթահարել 5%-ի արգելքը։

На парламентских выборах в Грузии побеждает оппозиция
По итогам подсчета 11,1% бюллетеней прошедших накануне парламентских выборов в Грузии оппозиционный блок миллиардера Бидзины Иванишвили «Грузинская мечта» набрал 54,61%, у партии Михаила Саакашвили «Единое национальное движение» -  38,14%, сообщает ЦИК Грузии. Данные предоставлены по пропорциональной системе (партийным спискам).
Согласно предварительным данным ЦИК по мажоритарным одномандатным округам, в настоящее время оппозиционный блок лидирует с небольшим отрывом в два округа (27 у «Грузинской мечты» против 25 у правящей партии). Данные по 21 округу еще не поступали.
Напомним, что в понедельник в Грузии прошли парламентские выборы. Среди 150 депутатов 77 человек будут избраны по пропорциональной системе, то есть по партийным спискам, еще 73 парламентария пройдут по одномандатным округам. За пропорциональные места соревновались два избирательных блока и 14 партий, они смогут пройти в парламент, если наберут 5% голосов избирателей, принявших участие в голосовании.