Վարդան Օսկանյանը՝ պատգամավորներին. «Եթե դուք եք ինձ «հանձնում», հետո ձե՛զ էլ է լինելու»
Փողերի լվացման գործով ԱԺ–ում «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Վարդան Օսկանյանին որպես մեղադրյալ ներգրավելու ՀՀ գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանի միջնորդագրի քննարկման ժամանակ պատգամավորը հայտարարել է, որ Հանթսմանի կողմից տրված գումարն ամբողջությամբ փոխանցվել է «Սիվիլիթաս» հիմնադրամին, և տրված գումարն ու փոխանցվածը, կոպեկ առ կոպեկ, հավասար են մայր գումարին և տոկոսներին։
–Պարո՛ն դատախազ, փողը կա, բողոք չկա։ Ոչ միայն բողոք չկա, այլև հակառակի պնդումը կա. Հանթսմանն ասում է՝ հենց այդպես էլ պետք է լինի, մենք այդպես ենք ուզել։ «Սիվիլիթաս» հիմնադրամն ու խորհուրդն էլ ասում են՝ այդպես էլ պետք է լիներ։ Ի՞նչ հարց կա։ Ես կարծում եմ, որ սա փոթորիկ չէ ոչ թե մի փոքր բաժակի մեջ, սա նույնիսկ փոթորիկ չէ մատնոցի մեջ։ Մենք մեր երկրի խնդիրները թողած՝ էս հարցերո՞վ պիտի զբաղվենք, իսկապես սա՞ են մեր խնդիրները։Սա՞ է՝ տասը տարվա արտգործնախարարին բերել այտեղ և նման հարցադրումներ տալ,–ԱԺ ամբիոնից ասել է Վարդան Օսկանյանը։
Նա ընդգծել է, թե կարծես վերադարձել ենք 37 թվական և գործում ենք ստալինյան սկզբունքով։
–Ներքուստ գիտեք, որ սա քաղաքական պատվեր է՝ ուղղված ոչ միայն իմ, այլ նաև ԲՀԿ–ի դեմ,–ավելացրել է նա՝ ընդգծելով, որ ընտրություններից առաջ ճնշում են գործադրում ԲՀԿ–ի վրա, և այս իշխանությունները խոսում են քաղաքական պատանդի լեզվով։
Ինչ վերաբերում է 2008թ. մարտի 1–ի կապակցությամբ իր հասցեին հնչող մեղադրանքներին, Օսկանյանն ընդգծել է, որ այդ օրն ասուլիս հրավիրելու իր նպատակը տասը զոհերը կանխելն է եղել։
–Երանի այդ օրը դուք նույնպես նման պատասխանատվություն վերցնեիք։ Ոչ ոք չվերցրեց, ե՛ս վերցրեցի։ Եթե նույն հնարավորությունն ունենամ այդ շիկացած իրավիճակը թուլացնելու համար, նորից կանեմ դա,–հայտարարել է Օսկանյանը և դիմելով պատգամավորներին՝ ընդգծել,–այս փաստերով եթե դուք եք ինձ «հանձնում», հետո ձե՛զ էլ է լինելու։ Խնդիր չկա, հանձնե՛ք, ժողովո՛ւրդ։
–Պարո՛ն դատախազ, փողը կա, բողոք չկա։ Ոչ միայն բողոք չկա, այլև հակառակի պնդումը կա. Հանթսմանն ասում է՝ հենց այդպես էլ պետք է լինի, մենք այդպես ենք ուզել։ «Սիվիլիթաս» հիմնադրամն ու խորհուրդն էլ ասում են՝ այդպես էլ պետք է լիներ։ Ի՞նչ հարց կա։ Ես կարծում եմ, որ սա փոթորիկ չէ ոչ թե մի փոքր բաժակի մեջ, սա նույնիսկ փոթորիկ չէ մատնոցի մեջ։ Մենք մեր երկրի խնդիրները թողած՝ էս հարցերո՞վ պիտի զբաղվենք, իսկապես սա՞ են մեր խնդիրները։ Սա՞ է՝ տասը տարվա արտգործնախարարին բերել այտեղ և նման հարցադրումներ տալ,–ԱԺ ամբիոնից ասել է Վարդան Օսկանյանը։

Если вы меня «сдаетё», то завтра с вами поступят так же – Вардан Осканян
Во время обсуждения в Национальном собрании ходатайства генерального прокурора РА Агвана Овсепяна о лишении члена ППА Вардана Осканяна депутатской неприкосновенности и привлечении его в качестве обвиняемого по делу об «отмывании» денег, Осканян заявил, что полученная от Хантсмана сумма была полностью передана фонду «Сивилитас».
«Господин прокурор, деньги есть, а жалоб нет. Более того, Хантсман говорит, что всё было так, как они хотели. Фонд “Сивилитас” и совет заявляют, что всё было так, как и должно было быть. Какие могут быть вопросы? Я считаю, что это буря даже не в стакане, а в наперстке. Неужели оставив проблемы нашей страны, мы должны заниматься этими вопросами?», – заявил с трибуны НС Осканян.
Он подчеркнул, что складывается впечатление, будто мы вернулись в 37-ой год прошлого века и действуем по сталинскому принципу.
«Внутренне вы знаете, что это политический заказ, направленный не только против меня, но и против ППА», - отметил Осканян, добавив, что перед выборами делается попытка оказать давление на ППА, и данные власти разговаривают на языке политических заложников.
Что касается обвинений в его адрес, звучащих в связи с событиями 1-го марта 2008-го года, то Осканян подчеркнул, что целью пресс-конференции, созванной в тот день, было предотвращение 10 жертв.
«Хорошо бы, чтобы и вы в тот день взяли на себя ответственность. Тогда никто, кроме меня, этого не сделал. Если бы у меня снова была хоть малейшая возможность немного разрядить напряженную обстановку, то я сделал бы это еще раз», - заявил Осканян и, обращаясь к депутатам, отметил: Если при данных фактах вы меня «сдаетё», то завтра с вами поступят так же. Нет проблем, сдавайте»