Ձերբակալվել է Ահմադինեժադի խորհրդականը, ով քննադատել էր Ալի Համենեիին
Իրանի նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադը ուսումնասիրում է իր խորհրդական, իրանական «IRNA» գործակալության տնօրեն Ալի Աքբար Ջավանֆեքրի ձերբակալության հանգամանքները:
Ինչպես տեղեկացնում է «ՌԻԱ նովոստի»–ն՝ Ջավանֆեքրը մեղադրվում է երկրի գերագույն առաջնորդ Ալի Համենեիին վիրավորելու համար։ Նրան դատապարտել են վեցամսյա ազատազրկման և ուղարկել են Թեհրանի բանտ: Ընդ որում չի նշվում, թե նախագահի խորհրդականը երբ և որտեղ է Համենեիին վիրավորել:
Ահմադինեժադը հայտարարել է, որ նոր է իրազեկվել Ջավանֆեքրի ձերբակալության մասին և կցանկանար իր կարծիքը հայտնել միայն տվյալ գործը մանրամասն ուսումնասիրելուց հետո:
Նշենք, որ Իրանում երկրի գերագույն առաջնորդ Ալի Համենեիի ու երկրի նախագահ Ահմադինեժադի հարաբերությունները տևական ժամանակ է, ինչ բավական լարված են։

Советник Ахмадинежада арестован за критику аятоллы Али Хаменеи
В Иране арестован советник президента по связям со СМИ Али Акбар Джаванфекр. Об этом сообщило иранское информационное агентство «IRNA», генеральным директором которого он являлся до ареста.
Суд Тегерана приговорил Джаванфекра к шести месяцам заключения за опубликованные в ноябре прошлого года материалы, «противоречащие нормам ислама и общественной морали». По решению суда, осужденный не имеет права занимать руководящие должности в правительственных учреждениях и средствах массовой информации в течение трех лет.
В настоящее время он находится в тюрьме Эвин, расположенной в пригороде столицы.
Между тем, как отмечают местные наблюдатели, арест советника президента ИРИ связан с критикой духовного лидера Исламской Республики аятоллы Али Хаменеи. Сам глава исполнительной власти Ирана в настоящее время находится в Нью-Йорке, где принимает участие в работе Генеральной Ассамблеи ООН.