Նաիրա Զոհրաբյան. «Դա բացարձակ ապատեղեկատվություն է»
«Հրապարակ»–ի այսօրվա հրապարակման մեջ թերթը գրել է, իբր ԲՀԿ–ն երեկ նիստ է հրավիրել ու կուսակցության նախագահ Գագիկ Ծառուկյանն իր թիմակիցներին ասել է, թե 2013-ի նախագահական ընտրություններում իրենք աջակցելու են նախագահ Սերժ Սարգսյանին՝ որոշ նախարարական պորտֆելների դիմաց։
ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության քարտուղար Նաիրա Զոհրաբյանը «7օր»-ի հետ զրույցում այդ տեղեկությունը բացարձակ ապատեղեկատվություն է անվանել.
–Բացարձակ ապատեղեկատվություն է և վստահաբար կարող եմ ասել, որ հատուկ դիտավորությամբ է շրջանառվել այդ տեղեկատվությունը։ Տեղի է ունեցել ընդամենը մեկ քննարկում, որին մասնակցել են ԲՀԿ–ի այն պատգամավորները, որոնք ներկայացված են միջազգային կազմակերպություններում ու վեհաժողովներում, և քննարկվել է ընդամենը մեկ հարց՝ միջազգային կառույցներում ԲՀԿ ներկայացուցիչների աշխատանքի արդյունավետության խնդիրը, ինչպես կազմակերպել աշխատանքը միջազգային հարթակներում մեր երկիրը առավել արդյունավետ ու պատվով ներկայացնելու համար։ Այդ քննարկման ժամանակ որևէ բառ, նախադասություն, հարց նախագահական ընտրությունների վերաբերյալ չի հնչել։ Այդ հանդիպումից բացի, որևէ այլ վայրում, լինի դա կոնյակի գործարանը կամ այլ վայր, ԲՀԿ–ի քաղխորհրդի որևէ նիստ չի հրավիրվել։ Սա հերթական ապատեղեկատվությունն է, որ հերթական անգամ այդ լրատվամիջոցը փորձում է դնել շրջանառության մեջ։
Հարցին՝ ինչու են նմանատիպ ապատեղեկատվությունները վերջին շրջանում այդքան շատ շրջանառվում, Զոհրաբյանը պատասխանել է, որ նման կերպ ապատեղեկատվության պատվիրատուները փորձում են ստահոդ լուրերով ճշտել ԲՀԿ–ի վերաբերմունքը նախագահական ընտրությունների վերաբերյալ.
–Շատ պրիմիտիվ տեխնոլոգիա, ոչ ավել։
Հարցին ու միաժամանակ դիտարկմանը, որ դա անկասկած իշխանության տարածած ապատեղեկատվությունն է, Նաիրա Զոհրաբյանն արձագանքել է.

В сегодняшнем выпуске газеты «Грапарак» сообщается, что партия «Процветающая Армения» вчера якобы созвала заседание, на котором ее председатель Гагик Царукян заявил, что на президентских выборах 2013 года партия поддержит кандидатуру Сержа Саргсяна в обмен на несколько министерских портфелей.
В беседе с «7or» секретарь парламентской фракции ППА Наира Зограбян назвала данную информацию полной дезинформацией.
«Это полная дезинформация. Могу с уверенностью сказать, что эта информация была введена в оборот преднамеренно.В действительности было всего одно обсуждение, в котором участвовали те депутаты ППА, которые представлены в международных организациях и ассамблеях. В ходе встречи обсуждался всего один вопрос – эффективность работы представителей ППА в международных структурах, а также меры для представления нашей страны на должном уровне. Во время этого обсуждения ни единого слова, предложения или вопроса относительно президентских выборов не прозвучало.Какого-либо другого совещания политсовет ППА не созывал, будь-то на коньячном заводе или в каком-то другом месте. Это очередная дезинформация, которую пытается ввести в оборот данное СМИ».
На вопрос, почему в последнее время подобные «утки» так участились, Зограбян ответила, что подобным образом заказчики дезинформации пытаются выяснить отношение ППА к президентским выборам.
«Крайне примитивная технология, не более», - добавила она.
Это полная дезинформация – Наира Зограбян
«Это полная дезинформация. Могу с уверенностью сказать, что эта информация была введена в оборот преднамеренно. В действительности было всего одно обсуждение, в котором участвовали те депутаты ППА, которые представлены в международных организациях и ассамблеях. В ходе встречи обсуждался всего один вопрос – эффективность работы представителей ППА в международных структурах, а также меры для представления нашей страны на должном уровне. Во время этого обсуждения ни единого слова, предложения или вопроса относительно президентских выборов не прозвучало. Какого-либо другого совещания политсовет ППА не созывал, будь-то на коньячном заводе или в каком-то другом месте. Это очередная дезинформация, которую пытается ввести в оборот данное СМИ».