Մինսկի խմբի, ԼՂՀ-ի ճանաչման եւ Իգոր Մուրադյանի որոշ «մտքերի» մասին
-Պրն. Բոզոյան, այսօր Lragir.am-ում հայտնի վերլուծաբան Իգոր Մուրադյանն անդրադարձել էր Ձեր երեկվա ասուլիսին եւ մի շարք գնահատականներ հնչեցրել, որտեղ կային նաեւ վիրվորական երանգներ: Մասնավորապես` ԼՂՀ –ի ճանաչման խնդրի եւ բանակցությունների Մինսկի խմբի ձեւաչափի վերաբերյալ: Սկսենք առաջին հարցից: Դուք նշել էիք, որ այսօր Հայաստանի կողմից ԼՂՀ-ի ճանաչումը կարող է հանգեցնել պատերազմի: Ի՞նչ կասեք այս մասին:
-Ես միշտ այն կարծիքին եմ եղել, որ մենք վաղ թե ուշ պետք է ճանաչենք ԼՂՀ անկախությունն ու սկսենք նրա միջազգային ճանաչումը: Խնդիրն այն է, թե երբ պետք է դա անել: Իմ անձնական կարծիքն այն է, որ եթե մենք սկսեինք 1994 թվականից, երբ հաղթանակ տարանք պատերազմում, ապա կարող էինք դիվանագիտական ճակատում մինչ այսօր հաջողությունների հասնել, քանի որ այդ ժամնանակ Ադրբեջանը պարտվող կողմն էր, իսկ Հայաստանը` հաղթող: Սակայն թողնենք «եթե»-ներով դատողությունները, եւ խոսենք ներկայիս իրավիճակի մասին: Ցավոք, այսօր մենք ունենք լուրջ ճգնաժամ` տնտեսության, հասարակության մեջ եւ ներքաղաքական կյանքում: Այս բարոյահոգեբանական մթնոլորտը, որը բնականաբար թուլացնում է պետութունը, տանելու է իրավիճակի սրման, քանի որ այս նույն ժամանակահատվածում, Ադրբեջանն էլ ավելի է հզորացել ու լկտիացել եւ Հայաստանի հետ ուղիղ առճակատման առիթ է փնտրում:
Ցանկանում եմ կրկնել, որ այստեղ խնդիրը ԼՂՀ-ի ճանաչումը չէ, խնդիրը դրա ճանաչման ժամանակի մեջ է: Քաղաքագիտական աքսիոմա է` երկրի արտաքին քաղաքականությունը, ներքին քաղաքականության տրամաբանական շարունակությունն է: Եթե երկիրն ուժեղ է տնտեսապես, քաղաքականապես եւ ռազմական ոլորտում, ապա, բնականաբար, երկիրը կարող է եւ պետք է վարի ագրեսիվ արտաքին քաղաքականություն, եւ ճիշտ հակառակը` եթե երկիրը տնտեսական, քաղաքական, բարոյահոգեբանական խորը ճգնաժամում է, ապա այն կոմպենսացնել ագրեսիվ արտաքին քաղաքականությամբ, կնշանակի մառազմ, մազոխիզմ եւ ապուշություն` միասին վերցված:Ինչպես ցույց է տալիս պատմությունը, նմանատիպ դեպքերում այդ երկրները պատերազմում հաջողության չեն հասնում: Բերենք դրա վառ օրինակները. 1. 1905 թվականին ռուս-ճապոնական պատերազմը, երբ Ռուսատանը ճգնաժամի մեջ էր եւ պատերազմը տանուլ տվեց, 2. 1979 թվականի սովետական զորքերի ներխուժումն Աֆղանստան, երբ Խորհրդային կայսրությունը ճգնաժամի մեջ էր եւ տանուլ տվեց այդ պատերազմը եւ որի հետեւանքը եղավ ԽՍՀՄ-ի փլուզումը: 3. Վերջապես, կարելի է բերել 1992-94 թվականների Ադրբեջանի օրինակը, երբ վերջինս նույնպես խորը ճգնաժամի մեջ էր, առկա էր թույլ իշխանություն, որն էլ այդ երկրի Ղարաբաղյան պատերազմի պարտության պատճառներից մեկը դարձավ: Այսինքն, իրական հայրենասիրությունն այլ բան է, ոչ թե այն ինչ մատնանշում է Իգոր Մուրադյանը:
-Իգոր Մուրադյանը նաեւ նշում է, որ նրանք, ովքեր չեն գիտակցում, թե Մինսկի խումբը խոչընդոտ է մեր ազգային շահերին ու միաժամանակ դեմ են Ղարաբաղի անկախության ճանաչմանը, նրանք ապրում են խորը ճգնաժամի մեջ եւ այստեղ նույնպես սույն վերլուծաբանը բերում է մի շարք վիրավորական ձեւակերպումներ: Ի՞նչ կասեք այս մասին:
-Անկեղծ ասած, չեմ ուզենա իջնել նրա մակարդակին` վիրավորանքների մասով, սակայն կուզեմ ուշադրություն դարձնել մի հանգամանքի. Մինսկի խմբի ձեւաչափի փոփոխության մասին ամենաշատը խոսում են ադրբեջանցիները, ավելին` այդ երկրի պետական քաղաքականության գլխավոր նպատակը հռչակվել է Մինսկի խմբի ֆորմատի փոփոխությունը: Նրանք մի շարք միջազգային կառույցներում` Իսլամական կոնֆերանս, ՆԱՏՕ, ԵՄ եւ ՄԱԿ, կարողացել են անցկացնել մի շարք ադրբեջանամետ բանաձեւեր եւ միակ խոչընդոտը, որը կանգանած է իրենց դիվանագիտության առջեւ հենց Մինսկի խումբն է: Պետք է նշել, որ ադրբեջանցիներն արդեն մի շարք փորձեր են կատարել փոխելու այդ բանակցային ֆորմատը` փորձելով այն տեղափոխել կամ ՄԱԿ կամ ԵՄ, սակայն դա նրանց չհաջողվեց: Եւ նրանք չէին էլ թաքցնում, որ իրենց գերնպատակը Մինսկի խմբի ֆորմատի փոփոխություն է: Ռամիլ Սաֆարովի պատմությունն էլ նրանք կանխամտածված իրագործեցին, որպեսզի «փչացնեն» Մինսկի խմբի ֆորմատում անցկացվող բանակցային գործընթացը: Եւ դա շատ լավ հասկանում են նաեւ միջնորդները:
Նորից եմ նշում, որ սա Ադրբեջանի պետական քաղաքական գաղափարախոսության գլխավոր նպատակն է: Ադրբեջանցիներին քողարկված եւ միջնորդավորված ձեւով աջակցում է այսօրվա պաշտոնական Անկարան, ովքեր ներկուլիսային ակտիվ աշխատանք են տանում, որպեսզի քայքայեն Մինսկի խմբի ֆորմատով անցկացվող գործընթացը: Թե ինչո՞ւ ենԱդրբեջանի պետական քաղաքականության եւ Թուրքիայի ներկուլիսային նպատակները համահունչ դարձել Իգոր Մուրադյանի մտքերի հետ. սա մառազմի, մազոխիզմի եւ ապուշությա՞ն հետեւանք է, թե՞ ավելի լուրջ բան, թողնենք ընթերցողների դատին: Վատ է նաեւ այն, որ սույն վերլուծաբանի «մտքերը» լայնորեն գովազդվում է լրատվամիջոցներով եւ որեւէ լուրջ արձագանք չի ստանում լայն հասարակության կողմից: Կարծում եմ` դա հետեւանք է նրա, որ մեր հասարկությունն այսօր կորցրել է տարրական պաշտպանվածության իմունիտետը. քաղաքական դաշտում տիրում է համատարած «մուտիլովկաների» եւ «ռազբորկաների» քաղաքական մթնոլորտ, որտեղ գաղափարները, քաղաքական տեսակետները, արժեհամակարգին վերաբերող խնդիրները, անցել են երկրորդ պլան: Սա կոչվում է քաղաքական, տնտեսական, եւ բարոյահոգեբանական լուրջ ճգնաժամ: ճգնաժամ, որ եթե երկար շարունակվի, ապա իսկապես սպառնալիք կդառնա մեր ժողովրդի անվտանգությանն ու մեր երկրի ապագայի համար:
-Այսինքն, կարելի՞ է ասել, որ, մնալով Մինսկի խմբի ֆորմատում, կարելի է հետագայում ճանաչել ԼՂ անկախությունը, թե՞ դա հնարավոր չէ, ինչպես մատնանշում է Իգոր Մուրադյանը:
-Մինսկի խմբի ֆորմատի պահպանումը եւ ԼՂՀ պետականության ճանաչումը ոչ միայն չեն հակասում իրար, այլեւ կարող են լրացնել միմյանց: Կատարյալ ապուշություն է այդ երկու բաները իրար հետ անհամատեղելի տեսնելը: Սա այնքան ակնհայտ է, որ նույնիսկ ամոթ է սրա մասին լրջորեն խոսելը:
-Պրն. Բոզոյան, նա խոսել է նաեւ պացիֆիստների եւ, այսպես կոչված, կապիտուլյանտների մասին: Այս մասով ի՞նչ կասեք:
-Մի հայտնի ասացվածք կա, թե ո՞րն է սրիկաների վերջին հանգրվանը: Այս հարցում էլ, չէի ցանկանա իջնել նրա մակարդակին, քանի որ անհեթեթությունների մասին անիմաստ է որեւէ դատողություն անելը, սակայն մեկ բան կուզենայի ընդգծել, որ հիվանդ եւ ճգնաժամային հասարակություններում առավել ակտիվ իրենց գլուխներն են բարձրացնում բոլոր տեսակի ավանտյուրիստները` սկսած ծայրահեղ պացիֆիստներից մինչեւ մոլագար ազգայնականներ: Ցավոք, Հայաստանն այսօր նման իրավիճակում է: Հետեւաբար, մենք պետք է խոսենք ոչ թե այդ ավանտյուրիստների մասին, այլ երկիրը բուժելու ու ճգնաժամից դուրս բերելու: Սա է այն գլխավոր խնդիրը, որը կանգնած է մեր ժողովրդի ու պետության առջեւ:
Ցանկանում եմ կրկնել, որ այստեղ խնդիրը ԼՂՀ-ի ճանաչումը չէ, խնդիրը դրա ճանաչման ժամանակի մեջ է: Քաղաքագիտական աքսիոմա է` երկրի արտաքին քաղաքականությունը, ներքին քաղաքականության տրամաբանական շարունակությունն է: Եթե երկիրն ուժեղ է տնտեսապես, քաղաքականապես եւ ռազմական ոլորտում, ապա, բնականաբար, երկիրը կարող է եւ պետք է վարի ագրեսիվ արտաքին քաղաքականություն, եւ ճիշտ հակառակը` եթե երկիրը տնտեսական, քաղաքական, բարոյահոգեբանական խորը ճգնաժամում է, ապա այն կոմպենսացնել ագրեսիվ արտաքին քաղաքականությամբ, կնշանակի մառազմ, մազոխիզմ եւ ապուշություն` միասին վերցված: Ինչպես ցույց է տալիս պատմությունը, նմանատիպ դեպքերում այդ երկրները պատերազմում հաջողության չեն հասնում: Բերենք դրա վառ օրինակները. 1. 1905 թվականին ռուս-ճապոնական պատերազմը, երբ Ռուսատանը ճգնաժամի մեջ էր եւ պատերազմը տանուլ տվեց, 2. 1979 թվականի սովետական զորքերի ներխուժումն Աֆղանստան, երբ Խորհրդային կայսրությունը ճգնաժամի մեջ էր եւ տանուլ տվեց այդ պատերազմը եւ որի հետեւանքը եղավ ԽՍՀՄ-ի փլուզումը: 3. Վերջապես, կարելի է բերել 1992-94 թվականների Ադրբեջանի օրինակը, երբ վերջինս նույնպես խորը ճգնաժամի մեջ էր, առկա էր թույլ իշխանություն, որն էլ այդ երկրի Ղարաբաղյան պատերազմի պարտության պատճառներից մեկը դարձավ: Այսինքն, իրական հայրենասիրությունն այլ բան է, ոչ թե այն ինչ մատնանշում է Իգոր Մուրադյանը:
Նորից եմ նշում, որ սա Ադրբեջանի պետական քաղաքական գաղափարախոսության գլխավոր նպատակն է: Ադրբեջանցիներին քողարկված եւ միջնորդավորված ձեւով աջակցում է այսօրվա պաշտոնական Անկարան, ովքեր ներկուլիսային ակտիվ աշխատանք են տանում, որպեսզի քայքայեն Մինսկի խմբի ֆորմատով անցկացվող գործընթացը: Թե ինչո՞ւ են Ադրբեջանի պետական քաղաքականության եւ Թուրքիայի ներկուլիսային նպատակները համահունչ դարձել Իգոր Մուրադյանի մտքերի հետ. սա մառազմի, մազոխիզմի եւ ապուշությա՞ն հետեւանք է, թե՞ ավելի լուրջ բան, թողնենք ընթերցողների դատին: Վատ է նաեւ այն, որ սույն վերլուծաբանի «մտքերը» լայնորեն գովազդվում է լրատվամիջոցներով եւ որեւէ լուրջ արձագանք չի ստանում լայն հասարակության կողմից: Կարծում եմ` դա հետեւանք է նրա, որ մեր հասարկությունն այսօր կորցրել է տարրական պաշտպանվածության իմունիտետը. քաղաքական դաշտում տիրում է համատարած «մուտիլովկաների» եւ «ռազբորկաների» քաղաքական մթնոլորտ, որտեղ գաղափարները, քաղաքական տեսակետները, արժեհամակարգին վերաբերող խնդիրները, անցել են երկրորդ պլան: Սա կոչվում է քաղաքական, տնտեսական, եւ բարոյահոգեբանական լուրջ ճգնաժամ: ճգնաժամ, որ եթե երկար շարունակվի, ապա իսկապես սպառնալիք կդառնա մեր ժողովրդի անվտանգությանն ու մեր երկրի ապագայի համար:

О Минской группе, признании независимости Нагорного Карабаха и некоторых «мыслях» Игоря Мурадяна
- Сегодня на страницах электронного издания «Lragir.am» известный политолог Игорь Мурадян коснулся Вашей вчерашней пресс-конференции и озвучил несколько оценок, в которых прозвучали и оскорбительные ноты. В частности, речь шла о формате Минской группы ОБСЕ и проблеме признания Нагорно-Карабахской Республики. Начнем с признания независимости ресбулики. На своей пресс-конференции Вы заявили о том, что признание Нагорного Карабаха Арменией может привести к войне. Что Вы можете сказать об этом?
- Я всегда придерживался позиции, согласно которой мы рано или поздно должны признать независимость Нагорно-Карабахской Республики. Проблема в том, когда именно это следует сделать. Лично я считаю, что если бы мы начали это в 1994 году, когда одержали победу в войне, то могли бы добиться успехов на дипломатическом фронте, поскольку в то время Азербайджан был проигравшей стороной, а Армения – победителем. Однако не будем пользоваться категориями «если» и поговорим о нынешней ситуации. К сожалению, сегодня налицо серьезный кризис в экономике, обществе и во внутриполитической жизни. Эта морально-нравственная атмосфера, которая, естественно, ослабляет государство, ведет к обострению ситуации, поскольку за этот же период Азербайджан стал сильнее и наглее, и он изыскивает поводы для прямой конфронтации с Арменией. Хочу повторить, что проблема здесь не в признании независимости Нагорного Карабаха, а в том, когда именно это следует сделать. Есть политологическая аксиома, которая гласит, что внешняя политика страны является логическим продолжением внутренней. Если страна сильна экономически, политически и в военной сфере, значит, естественно, страна способна и должна вести агрессивную внешнюю политику. И наоборот, если страна переживает серьезный экономический, политический и морально-нравственный кризис, то компенсировать это агрессивной внешней политикой будет означать маразм, мазохизм и глупость вместе взятые. Как показывает история, в подобных случаях страны проигрывают войны. Приведем наглядные примеры:
1. В 1904-1905 годы Россия, находясь в глубоком кризисе, проиграла русско-японскую войну.
2. В 1979 году советские войска вошли в Афганистан. Советская империя переживала кризис и проиграла эту войну, следствием чего явился развал Советского Союза.
3, Наконец, можно вспомнить пример Азербайджана в 1992-1994 годы, когда последний тоже находился в глубоком кризисе, что стало одной из причин поражения этой страны в Карабахской войне. Иначе говоря, истинным патриотизм несколько отличается от того, о чем говорит Игорь Мурадян.
- Игорь Мурадян также отмечает, что те, кто не осознают, что Минская группа является препятствием на пути наших национальных интересов и выступают против признания независимости Нагорного Карабаха, сами переживают глубокий кризис. В этой связи аналитик употребил ряд оскорбительных эпитетов. Что Вы скажете об этом?
- Честно говоря, не хотелось бы опускаться до его уровня по части оскорблений, но хотелось бы обратить внимание на одно обстоятельство. Об изменении формата Минской группы чаще других говорят азербайджанцы. Более того, главным приоритетом внешней политики Азербайджана провозглашено именно изменение формата Минской группы. В ряде международных структур – Исламской Конференции, НАТО, Евросоюзе и ООН – они сумели провести ряд проазербайджанских резолюций, и единственным препятствием, стоящим на пути азербайджанской дипломатии, является именно Минская группа. Следует отметить, что азербайджанцы уже несколько раз попытались изменить формат переговоров, стремясь переместить его либо в ООН, либо в Евросоюз, но им это удалось. Они и не скрывали, что их главной целью является изменение формата Минской группы. Историю с Сафаровым они тоже провели с тем, чтобы скомпрометировать проходящий в формате Минской группы переговорный процесс. И это отлично понимают и сами посредники.
Еще раз повторю, что это является главной целью политической идеологии Азербайджана. В скрытой и посреднической форме азербайджанцев сегодня поддерживает Анкара, ведущая активную закулисную работу с тем, чтобы развалить переговорный процесс, ведущийся в формате Минской группы. А вот почему цели государственной политики Азербайджана и закулисья Турции оказались созвучны мыслям Игоря Мурадяна, является ли это следствием маразма, фанатизма и глупости или чего-то более серьезного, оставим судить читателю. Плохо то, что «мысли» этого аналитика широко рекламируются средствами массовой информации и не получают никакого отклика со стороны широкой общественности. Думаю, что это является следствием того, что наше общество утратило сегодня элементарный иммунитет самосохранения, в политическом поле царит атмосфера «мутиловок» и «разборок», в которой идеи, политические взгляды, проблемы системы ценностей отошли на второй план. Это называется серьезнейшим политическим, экономическим и морально-нравственным кризисом. Кризисом, который в случае своего еще большего углубления станет серьезной угрозой безопасности и будущего нашего народа.
- То есть можно утверждать, что, сохранив формат Минской группы, можно в дальнейшем признать независимость Нагорного Карабаха, или это невозможно, как это утверждает Игорь Мурадян?
- Сохранение формата Минской группы и признание государственности Нагорного Карабаха не только не противоречат друг другу, но и могут дополнять друг друга. Видеть их разобщенными друг от друга – полнейшая глупость. Это настолько очевидно, что об этом даже стыдно говорить всерьез.
- Он также говорил о пацифистах и так называемых капитулянтах. Что Вы можете сказать об этом?
- Есть одна известная фраза о том, что является последним прибежищем негодяев. Я бы здесь не хотел опускаться до его уровня, поскольку нет смысла говорить о глупостях, однако хотелось бы подчеркнуть, что в больных и переживающих кризис обществах активно поднимают головы всевозможные авантюристы, начиная от радикальных пацифистов и заканчивая фанатичными националистами. К сожалению, Армения сегодня находится именно в такой ситуации. Поэтому мы должны говорить не об этих авантюристах, а о том, как лечить страну и вывести ее из кризиса. Вот главная задача, стоящая перед нашим народом и государством.
Интервью политолога Ерванда Бозояна «Zham.am»