Ճգնաժամ և հնարավորություններ՝ ըստ վարչապետի
Անցած օրը, պատասխանելով «Ճգնաժամը որպես հնարավորություն» խորագրով դասախոսությունների մասնակիցների հարցերին, Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը մի հետաքրքիր, միաժամանակ տարօրինակ հայտարարություն է արել հայ-վրացական տնտեսական համագործակցության առկա իրավիճակի և հայ- թուրքական սահմանի բացման վերաբերյալ։
«Վրաստանը Հայաստանի նկատմամբ իրեն դրսևորում է որպես մոնոպոլիստ»,- հայկական բեռները Վրաստանի տարածքով փոխադրելու տնտեսական անշահավետության համատեքստում հայտարարել է ՀՀ վարչապետը։ Կհարցնեք՝ ի՞նչն է այստեղ հետաքրքիր, երբ դրա մասին խոսում են անգամ Մալաթիայի տոնավաճառում։ Հետաքրքիրն ու միաժամանակ տարօրինակն այն է, որ մեր երկրի վարչապետը դրա մասին ասում է հիմա՝ իր պաշտոնավարումից մեկուկես տարի անց։ Դա այն դեպքում, երբ բազմաթիվ երկկողմ պաշտոնական այցելություններ, փոխադարձ դիվանագիտական ներբողներ ու դարավոր բարեկամության վերաբերյալ արցունք քամող հայտարարություններ են արվել, որոնցից և ոչ մեկում ակնարկ անգամ չի եղել հայկական բեռների տարանցման դժվարությունների մասին։ Ավելին, Վրաստանն օգոստոսյան պատերազմից հետո Հայաստանին հռչակել է ռազմավարական գործընկեր ու... շարունակում է «թալանել» մեզ։
«Մեր հարևանն օգտվում է դրանից։ Տարանցման ծախսերը շատ մեծ են, և մեզ ոչ մի կերպ չի հաջողվում դրանք իջեցնել։ Վրաստանում մենաշնորհային իրավիճակ է ստեղծվում, ինչն այդ երկիրը չարաշահում է»,- խոստովանել է մեր վարչապետը։ Հետաքրքիր է, որ Տ. Սարգսյանը նաև հենց այս հարաբերություններով է բացատրում հայ-թուրքական սահմանի բացման տնտեսական կարևորությունը՝ առանց անդրադառնալու դրա քաղաքական ենթատեքստին։ Նկատենք, որ դասախոսության ունկնդիրները Ֆինանսաբանկային քոլեջի ուսանողներ ու դեռևս երիտասարդ մասնագետներ են, որոնք աշխատում են հիմնականում ՀՀ ֆինանսական համակարգում (ըստ կառավարության պաշտոնական կայքէջի)։ Բնական է, որ նրանց գերակշիռ մասն ընթացիկ քաղաքական զարգացումների վերաբերյալ մոտավոր պատկերացումներ ունի, այլապես հայ- թուրքական սահմանի բացման վերաբերյալ նախապատրաստված հարցին պետք է հետևեր հաջորդ հարցը՝ թե վստա՞հ է մեր երկրի վարչապետը, որ թուրքական սահմանի բացումից հետո Հայաստանի համար նախատեսված բեռներն այդ երկրի տարածքով ավելի էժան կանցնեն։ Կամ մեկ այլ հարց, որին վարչապետը կարող է անկեղծ պատասխանել. արդյոք Վրաստանը հայ բարեկամների բեռների նկատմամբ այդպես չի՞ վարվում իր թուրք-ադրբեջանական քիրվաների «համեստ» հորդորներով։ Ինչու՞ պետք է թուրքերը մեր բեռների համար տարանցման ավելի էժան սակագին սահմանեն, քան վրացիները, որոնց թիկունքին դեռևս շարունակում է շնչել հայկական Ջավախքը։ Մենք, ի՞նչ է, Թուրքիայում «հարցեր լուծող» հայկական համա՞յնք ունենք, թուրքական պառլամենտում հայազգի պատգամավորնե՞ր, թե՞ հայկակա՛ն պառլամենտում թուրքահայ պատգամավորներ, որ լոբբինգ անեն։ Ես գլխի ընկա. մեր վարչապետը հավատացել է բոլոր այն թուրքերին, որոնք կոկորդիլոսի արցունքներով բայաթի էին քաշում, թե՝ «Մենք բոլորս Հրանտ Դինք ենք»։ Իսկական 1700-ամյա հայ քրիստոնյա, որ Նարեկը բերանացի գիտի։
Էստեղ են ասել՝ «անշուն գեղ է մտել, առանց փետի է ման գալիս»։ Ուսանող երեխեք է գտել, ուղեղներն է «լվացել»։ Այլապես, ինչո՞վ կբացատրեն կառավարության լրատվության ղեկավարները, որ կայքում զետեղված է միայն վարչապետի պաշտոնական ելույթը, որտեղ այս մասին ոչ մի խոսք չկա։ Իսկ դասախոսության ամենահետաքրքիր հատվածը՝ հարցուպատասխանը, սքողած է «Ունկնդիրները հնարավորություն են ունեցել անկաշկանդ զրույց  ունենալ ՀՀ կառավարության ղեկավարի հետ՝ իրենց հետաքրքրող բազմաթիվ հարցերի շուրջ» ոչինչ չասող տողերի տակ։
Հ.Գ. Մալաթիայի տոնավաճառում մի բան էլ են ասում. մեր երկրի ղեկավարներն ու բարձրաստիճան պաշտոնյաները Վրաստան գնալիս միայն իրենց սեփական բիզնեսի ու բեռների խնդիրներն են լուծում։ Հիմա էլ Էդվարդ Նալբանդյանն է Վրաստան գնում. տեսնես մեր բեռների մասին ի՞նչ կիմանա (տես. Հովհաննես Թումանյան «Անխելք մարդը»)։

Кризис и возможности по премьеру
Вчера, отвечая на вопросы слушателей  лекции под названием «Кризис как шанс», премьер Армении Тигран Саркисян сделал интересное и в то же время странное заявление о ситуации в современных армяно - грузинских отношениях и об открытии турецкой границы.
«Грузия в отношении Армении ведет себя как монополист», - говоря об экономической нецелесообразности грузоперевозок через Грузию, заявил премьер. Возникает вопрос, что же тут такого интересного, если об этом говорят даже на ярмарке Малатии?  А интересное и странное в том, что об этом премьер говорит почти через полтора года премьерства. И это после многочисленных двусторонних переговоров и встреч с грузинской стороной, после слезоточивых заявлений о вековой дружбе, ни в одном из которых не было сделано даже намека на трудности транзита армянских грузов. Более того, Грузия провозгласила нас стратегическим партнером и все равно, продолжает нас «грабить».
«Наш сосед пользуется этим. Расходы на транзит слишком велики, и нам никак не удается их снизить. Грузия предстает в роли монополиста, и она злоупотребляет этим», - признался наш премьер. Интересно, что и этими отношениями с Грузией Саркисян объясняет экономическое значение открытия турецкой границы, но без освещения политического подтекста проблемы.  Заметим, что слушатели лекции - это в основном слушатели финансово - банкового колледжа и молодые специалисты, которые в основном работают в финансовой системе Армении (согласно веб-сайту правительства). Естественно, что их представления о современных политических развитиях в основном приблизительны, иначе на ответ об открытии границы последовал бы вопрос:  а уверен ли премьер, что перевозка наших  грузов  по Турции обойдется дешевле? Или: а не вызвано ли такое отношение Грузии к грузам армянских друзей наущением со стороны их турко - азербайджанского кумовья? Почему это турки должны для наших грузов  установить более низкие тарифы, нежели грузины, в спину которым дышит армянский  Джавахк? У нас что, есть в Турции армянская община, способная «решать вопросы»,  в турецком парламенте у нас есть депутаты - армяне, и вообще, какие-то возможности для лоббинга своих интересов? Впрочем, я понял. Наш премьер, как истый христианин, знающий наизусть Нарекаци, поверил тем туркам, которые, проливая крокодиловы слезы, затянули баяти на тему: «все мы Гранты Динки».
Студенты народ малоопытный, и промывать им мозги можно беспрепятственно. А если это не так, и были вопросы, то как будут объяснять руководители информационной службы правительства, что на сайт попало практически одно только выступление премьера? И почему самая интересная часть лекции - вопросы - ответы - приведена одной, ничего не значащей фразой: «Слушатели имели возможность непринужденной   беседы с руководителем правительства РА  по многочисленным интересующим их вопросам».
P.S. На ярмарке Малатии говорят и о том, что когда руководители нашей страны и высокопоставленные должностные лица едут в Грузию, они там занимаются вопросами только собственного бизнеса и грузов. А сейчас вот и Эдвард Налбандян засобирался в Грузию. Интересно, узнает он там что-нибудь о наших грузах?  Поинтересуется ли?