Պակիստանի նախագահ Ասիֆ Ալի Զարդարին աշխատանքային այցով մեկնելու է Ադրբեջան՝ Տնտեսական համագործակցության կազմակերպության գագաթնաժողովին մասնակցելու նպատակով: Պակիստանի նախագահի ադրբեջանական այցը նախատեսված է հոկտեմբերի 15-18-ը: Այս մասին հաղորդում են ադրբեջանական լրատվամիոջցները։
Հիշեցնենք, որ նախագահ Զարդարին արդեն մի քանի տարի է՝ ներքաշված է կոռուպցիոն սկանդալի մեջ։ 2003թ. շվեյցարական դատարանն Ասիֆ Ալի Զարդարիին ու նրա կնոջը` Բենազիր Բհուտոյին, մեղավոր էր ճանաչել փողերի լվացման համար: Քննության վարկածով` 1990-ականներին նրանք յուրացրել են մոտ 12 մլն դոլար: Սակայն գործը սառեցվել էր նախագահի պաշտոնում Զարդարիի ընտրվելուց հետո:
Պակիստանի Գերագույն դատարանը երկրի վարչապետ Յուսուֆ Ռեզա Գիլանիին, իսկ այնուհետեև՝ նորանշանակ վարչապետ Ռաջա Աշրֆաին պարտադրել էր նախագահ Գիլանիի դեմ քրեական գործը վերականգնել (այն սառեցվել էր 2008թ.), սակայն թե՛ Գիլանին (ով հետագայում հենց այդ պատճառով էլ պաշտոնանկ արվեց), թե՛ Աշրաֆը հրաժարվեցին կատարել դատարանի պահանջը։
Հիշեցնենք նաև, որ Պակիստանն աշխարհի միակ պետությունն է, որը չի ճանաչում Հայաստանի Հանրապետության անկախությունը։ Այդ պետությունը ակնհայտորեն աջակցում է Ադրբեջանին՝ հատկապես ԼՂ կարգավորման հարցում։ Միաժամանակ, Հայաստանը ճանաչում է Պակիստան պետությունը, բայց վիճելի Քաշմիրի հակամարտությունում աջակցում է Հնդկաստանին։
Պակիստանի նախագահը կայցելի Ադրբեջան

Пакистан готов оказать любую помощь для роста оборонной мощи Азербайджана - посол
Пакистан продолжит экспортировать в Азербайджан продукцию военной промышленности. Об этом заявил журналистам посол Пакистана в Баку Инаятулла Какар.
По его словам, между двумя странами в военной сфере существует сотрудничество на высшем уровне, эти связи ежегодно расширяются. С обретения Азербайджаном независимости сотни военнослужащих страны прошли в Пакистане тренинги и курсы.
«Пакистан готов оказать любую помощь для роста оборонной мощи Азербайджана. С этой целью произведенная в Пакистане различная продукция военно-промышленного назначения была представлена азербайджанской стороне, эта продукция готова к экспорту», - отметил он.
Посол выделил, что в начале этого года начальник генштаба армии Пакистана провел в Азербайджане встречи на высшем уровне и этот визит внес вклад в развитие военного сотрудничества.
Отметим также, что на 15-18 октября запланирован визит президента Пакистана Асифа Али Зардари в Баку.