Փարիզում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներն ու ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկը հերթականությամբ հանդիպել են Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարներ Էդվարդ Նալբանդյանի և Էլմար Մամեդյարովի հետ` քննարկելու տարածաշրջանում տեղի ունեցած վերջին իրադարձությունները և ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման բանակցային գործընթացը:
Հանդիպումներից հետո համանախագահները համատեղ հայտարարություն են տարածել, որի համաձայն` նախարարների հետ քննարկել են օգոստոսի 31-ին Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից հայազգի սպա Գուրգեն Մարգարյանին կացնով սպանած Ռամիլ Սաֆարովին ներում շնորհելու փաստը:
Համանախագահներն իրենց խորին անհանգստությունն ու ափսոսանքն են հայտնել այս կապակցությամբ և նշել, որ Սաֆարովին ներման շնորհումը և նրան մեծարելու ցանկացած փորձ բացասաբար կանդրադառնա 2 կողմերի միջև խաղաղ բանակցային գործընթացի և փոխադարձ վստահության մթնոլորտի հաստատման վրա:
Համանախագահները երկու արտգործնախարարների հետ հանդիպումներում մեկ անգամ ևս հիշեցրել են, որ ինչպես Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահներն են հայտարարել հունիսի 19-ին Լոս Կաբոսում, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորումն այլընտրանք չունի։
ԵԱՀԿ Մինսի խմբի հայտարարության մեջ նշվում է նաև, որ կշարունակեն կապ պահպանել երկու կողմերի հետ, որպեսզի նվազեցնեն առկա լարվածությունը և առաջ տանեն բանակցային գործընթացը։

Заявление сопредседателей Минской группы ОБСЕ
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ выразили глубокую озабоченность и сожаление в связи с произошедшим инцидентом, который оказал негативное влияние как на процесс мирного урегулирования Карабахского конфликта, так и на повышение доверия  между сторонами конфликта. Об этом говорится в заявлении сопредседателей Минской группы ОБСЕ, которое 3 сентября распространила пресс-служба ОБСЕ.
Согласно источнику, сопредседатели Минской группы ОБСЕ Роберт Братке (США), Игорь Попов (Россия), Жак Фор (Франция), а также личный представитель председателя ОБСЕ, посол Анджей Каспршик 2 сентября провели встречи с главой МИД Армении Эдвардом Налбандяном,  а с его азербайджанским коллегой Эльмаром Мамедьяровым  3 сентября (по его личной инициативе).
В ходе встречи сопредседатели обсудили события, произошедшие 31 августа, когда азербайджанские власти помиловали азербайджанского убийцу, который жестоко зарубил спящего офицера армянской армии Гургена Маргаряна. Сопредседатели  вновь подчеркнули приверженность к заявлению президентов на встрече  в Лос- Кабосе 19 июня, и подчеркнули, что мирному урегулированию Карабахского конфликта альтернативы нет.  При этом они отметили, что продолжат усилия по снижению напряженности между сторонами конфликта и продвижению мирного процесса.