Մոսկվան գալիք տարի ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացում առաջընթացի ակնկալիք ունի
2012-13թթ. ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում  Ռուսաստանը առաջընթաց է ակնկալում։  Այս մասին «Голос России» ռադիոկայանին տված հարցազրույցում ասել է ՌԴ փոխարտգործնախարար Գրիգորի Կարասինը։
–Սա չափազանց բարդ ու խճճված թեմա է, որն ունի իր արմատները, իր պատմությունը: Մենք գնահատում ենք և՛ Երևանի, և՛ Բաքվի հետ հարաբերությունները, և արդարացիորեն անում ենք հնարավորը ԼՂ հարցում կողմերի դիրքորոշումները մոտեցնելու համար,–ասել է Կարասինը՝ հավելելով, որ ՌԴ–ն աջակցում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործունեությունը։
Կարասինի խոսքով` Մինսկի խմբի համանախագահները` Ֆրանսիան, ԱՄՆ-ը, Ռուսաստանը, աշխատում են շատ բարեխղճորեն, այցելում են տարածաշրջան, հանդիպումներ ունենում Հայաստանի ու Ադրբեջանի առաջնորդների հետ, օգնում ընդունելի ձևակերպումներ գտնել հետագա փաստաթղթերի համար.
–Մենք ամեն կերպ աջակցում ենք այդ գործունեությանը, և հուսով ենք, որ այն շուտով  որոշակի արդյունքի կհանգեցնի։

Россия надеется на продвижение в урегулировании Карабахского конфликта – МИД РФ
Россия надеется на продвижение в 2012-2013 годах в урегулировании Карабахского конфликта. Об этом в интервью радиостанции «Голос России» заявил заместитель министра иностранных дел РФ Григорий Карасин.
«И Армения, и Азербайджан являются нашими близкими партнерами по СНГ. Мы дорожим отношениями и с Ереваном, и с Баку. Справедливо и честно делаем все возможное для того, чтобы сблизить позиции обеих сторон по теме Нагорного Карабаха», - отметил он.
По словам Карасина, существует Минская группа, в которой есть сопредседатели и представители Франции, Соединенных Штатов, России, представители ОБСЕ, которые очень добросовестно работают, ездят в регион, встречаются с лидерами Азербайджана и Армении, помогают им найти приемлемые формулировки для будущих документов.
«Это чрезвычайно сложная, запутанная тема, которая имеет свои корни, свою историю. Усилия по урегулированию Карабахского конфликта, как и прежде, следует фокусировать на Минской группе ОБСЕ», - сказал Карасин.