Իրանի պետական գերատեսչությունները սեպտեմբերից կարող են զրկվել ինտերնետից
Իրանը պատրաստվում է անջատել իր նախարարությունների ու պետական այլ գերատեսչությունների ինտերնետը` կիբերհարձակումներից պաշտպանվելու նպատակով։ Այս մասին տեղեկացնում է «Դեյլի մեյլ»-ը՝ նշելով, որ ընդունված համապատասխան որոշումը կյանքի կկոչվի սեպտեմբերին:
Ըստ Իրանի տեղեկատվական և հեռահաղորդակցման տեխնոլոգիաների նախարար Ռեզա Թագիպուրայի՝ համացանցը վստահելի չէ, քանի որ «վերահսկվում է Իրանի հանդեպ թշնամաբար տրամադրված մեկ կամ երկու երկրի կողմից»:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Իրանը հայտարարել էր, որ պատրաստվում է ինտերնետը փոխարինել սեփական՝ ազգային համացանցով, որի ստեղծումը նախատեսված է ավարտել առաջիկա 1,5 տարվա ընթացքում:

Иран отключит свои министерства и ведомства от Интернета
Это решение было принято для защиты от кибернетических атак. Отключение планируется в сентябре. Между тем, министр информационно-коммуникационных технологий Ирана Реза Тагипура объяснил, что разведывательные данные стратегического значения являются уязвимыми в сети. Он также заявил, что Интернет «не вызывает доверия, так как контролируется «одной или двумя» странами, враждебно настроенными в отношении Ирана
«Налаживание национальной сети разведданных создаст ситуацию, при которой ценные разведывательные сведения страны не будут доступны этим державам», - сказал Тагипур.
Министр назвал этот шаг первой ступенью проекта по замещению Интернета национальной внутренней сетью, который будет завершен в течение ближайших полутора лет, сообщает «Комсомольская правда» со ссылкой на «Дейли Телеграф».
Власти Ирана решили отключить министерства и другие государственные ведомства от Интернета.