Հայազգի մարզիկը բնակարան և «Mercedes» պարգև ստացավ
Ռուսաստանի հավաքականին օլիմպիական մեդալ պարգևած հայազգի ձյուդոիստ Արսեն Գալստյանը բնակարան և «Mercedes» մակնիշի մեքենա է նվեր ստացել։ Նա առաջին մարզիկն է, ով այս մարզաձևում Ռուսաստնին ոսկե մեդալ է բերում։
23-ամյա Գալստյանը Կրասնոդարից է և հաղթանակի կապակցությամբ այս պարգևները ստացել է Կրասնոդարի ձյուդոյի ֆեդերացիայի հովանավոր շինարարական ընկերությունից։ Ռուսաստանիօլիմպիականկոմիտեիևսպորտինախարարության կողմից էլ մեր հայրենակիցը կստանա 4 մլնռուբլի։
Արսեն Գալստյանը եզրափակիչում հաղթեց ճապոնացի Խիրոակի Խիրոակուին:
«Ես իմ հաղթանակը նվիրում են երկրիս, ընտանիքիս և տուժած Կրիմսկին։ Մանկուց համոզված էի, որ օլիմպիական չեմպիոն եմ դառնալու։ Ուզում եմ ևս մեկ Օլիմպիադայում հանդես գալ: Դեռ երիտասարդ եմ, ժամանակ դեռ ունեմ»,-հայտարարել է Գալստյանը:
Գալստյանի հաղթանակին «Թվիթերի» իր էջում անդրադարձել է նաև ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևը՝ գրելով.
«Մենք առաջին ոսկին ունենք: Արսեն Գալստյան: Ընտիր է: Ապրե՛ս»։
23-ամյա Գալստյանը Կրասնոդարից է և հաղթանակի կապակցությամբ այս պարգևները ստացել է Կրասնոդարի ձյուդոյի ֆեդերացիայի հովանավոր շինարարական ընկերությունից։ Ռուսաստանի օլիմպիական կոմիտեի և սպորտի նախարարության կողմից էլ մեր հայրենակիցը կստանա 4 մլն ռուբլի։

Дзюдоист Галстян получил за победу на Олимпиаде квартиру и «Mercedes»
Российский дзюдоист Арсен Галстян, выигравший 28 июля золотую медаль на Олимпиаде, получит автомобиль «Mercedes» и полностью обставленную квартиру площадью 60 кв. м в Краснодаре, сообщают российские СМИ
23-летнего Галстяна поощрила строительная компания из Краснодара, а ключи от автомобиля дзюдоисту были вручены еще до начала Олимпиады — «в залог будущей победы».
«Победа нашего земляка – это победа всей краевой федерации дзюдо, воспитавшей олимпийского чемпиона. Квартира на 60 квадратных метров, уже полностью обставленная, ждет возвращения чемпиона домой», – сообщает «Gazeta.ru».
Также Галстян получит 4 млн. рублей в качестве премии, установленной министерством спорта и Олимпийским комитетом России перед началом игр.
Напомним, что Арсен Галстян, представляющий Краснодарский край, стал первым в современной истории России дзюдоистом, завоевавшим олимпийское золото. Галстян в полуфинальной схватке одержал верх над узбеком Ришодом Собировым. В финале россиянин победил японца Хироаки Хираока. Эта медаль стала первой для сборной России на Играх в Лондоне.
Отметим, что Арсен Жораевич Галстян родился 19 февраля 1989 г. в селе Неркин Кармрахпюр недалеко от г. Шамшадин. В составе сборной России Галстян впервые выступил в 2007 г. В 2009 г. завоевал титул чемпиона Европы. В 2010 г. в Бразилии на чемпионате мира Галстян завоевал бронзовую медаль. В 2011 г. в Стамбуле на первенстве мира Галстян был третьим.