Գյումրիում իրավիճակը հնարավոր է փոխել միայն իշխանափոխությամբ
Գյումրիում մթնոլորտը լարված է։ «7օր»–ի հետ զրույցում հանրապետության երկրորդ քաղաքում տիրող իրավիճակն այսպես է նկարագրել «Շիրակ կենտրոն» հ/կ նախագահ Վահան Թումասյանը։ Նրա խոսքերով՝ ամբողջ քաղաքն ամեն րոպե սպասում է ինչ–որ մի վատ բանի, և ոստիկանությունը կամ իշխանությունը փոխանակ կարգ ու կանոն հաստատեն, մթնոլորտը հանդարտեցնեն, մարդկանց ահաբեկված վիճակից հանելու համար բացատրական աշխատանքներ տանեն, ճիշտ հակառակն են անում՝ անտերության են մատնել։
Նշենք, որ «7օր»–ը մի խումբ գյումրեցիների անունից էլեկտրոնային նամակ էր ստացել, որտեղ ահազանգ էր հնչեցվում՝ երբ պարզ դարձավ, որ Գյումրիի քաղաքապետի առաջիկա ընտրություններում Վարդան Ղուկասյանն իր թեկնածությունը չի առաջադրի, Գյումրին վերածվել է մեծ համակենտրոնացման ճամբարի:
«Վերջինիս որդին` Սպարտակ Ղուկասյանը, իր շրջապատի և հոր թիկնապահների հետ միասին սկսել է ահաբեկել մարդկանց, հայտարարելով, որ ոչ ոք չի կարող իր հորը ստիպել, չառաջադրել իր թեկնածությունը: Սպարտակի գլխավորած բանդաները հենց այս պահին մարդիկ են հավաքագրում, որպեսզի վաղը և մյուս օրը բողոքի հանրահավաք կազմակերպեն քաղաքի կենտրոնական հրապարակում, ինչպես որ արել էին երեկ` Հովիկ Աբրահամյանի այցի ժամանակ: Մարդիկ վախեցած են և ստիպված խոսք են տալիս, որ անպայման կգան, բոլորին ցուցակագրում են, արդեն իսկ եղել են նաև ծեծի դեպքեր, մասնավորապես իրենց հարազատ Սլաբոտկա թաղամասում: Սպարտակը բոլորին ասում է, որ իրենք թքած ունեն Երևանում նստած ցանկացած ուժի և մարդու որոշման վրա: Խնդրում ենք` զորք մտցրեք գյումրի, պաշտպանեք մարդկանց այդ վայրենիներից, մարդիկ սարսափած են»,–ասված է այդ նամակում:
«Շիրակ կենտրոն» հ/կ նախագահ Վահան Թումասյանը այս խոսակցությունների մասին ևս լսել է, սակայն կոնկրետ փաստեր չունի։ Բայց այն, որ Գյումրիում մարդիկ ահաբեկված են, նրա համար աներկբա է։
–Օրինակ, հնարավոր է գիշերը լսում ես կրակոցների ձայներ։ Եվ եթե նույնիսկ դրանք հրավառության ձայներ են, միևնույն է դա մարդկանց մոտ այլ տպավորություն է թողնում։ Կամ, օրինակ, մեքենաներն արագության տակ փողոցում աջ ու ձախ վարուվեր են անում։ Մարդկանց մոտ վատ բանի, վախի սպասելու զգացողությունը կա։ Մարդիկ ահաբեկված են, նրանք սարսափած սպասում են՝ ինչ է լինելու սրա վերջը,–«7օր»–ի հետ զրույցում ասել է նա։
Հիշեցնենք, որ ՀՀԿ–ն որոշել է Գյումրիի քաղաքապետի պաշտոնում այլևս չառաջադրել Վարդան Ղուկասյանի թեկնածությունը։ Վահան Թումասյանի համոզմամբ՝ Գյումրիում իշխանափոխությունը լավագույն տարբերակն է։
–Մարդիկ, ովքեր մտածում են, որ ոչինչ չի փոխվելու, պարզապես քաղաքին վնաս են տալիս՝ իրենց նեղ անձնական շահի համար։ Գյումրիում իշխանափոխությունը պարզապես օդ ու ջրի պես պետք է։ Սա լավագույն տարբերակն է, որովհետև մարդիկ մեղք են։ Թեև գործազրկության ու աղքատության ամենաբարձր տոկոսները Գյումրիում են, բայց մարդիկ դրա համար չեն փախնում, մթնոլորտի՛ համար են փախնում։ Ամբողջ Շիրակը դաստիարակում են կրիմինալի հոգեբանությամբ։ Մարդիկ հասկանում են, որ եթե կրիմինալ չեն, կրիմինալի հետ մոտիկ չեն, քաղաքում պարզապես չեն կարող ազատ շրջել։ Եվ այս իրավիճակը հնարավոր է փոխել միայն իշխանափոխությամբ,–ընդգծել է Վահան Թումասյանը։

Ситуацию в Гюмри возможно изменить лишь посредством смены власти
В Гюмри царит напряженная атмосфера. Так в беседе с «7or» охарактеризовал ситуацию во втором городе страны председатель общественной организации «Ширак центр» Ваан Тумасян. По его словам, весь город ждет, что с минуты на минуту произойдет что-то плохое, а полиция или власти вместо того, чтобы установить порядок, разрядить обстановку, провести объяснительные работы для выведения людей из запуганного состояния, поступают с точностью наоборот – пустили всё на самотек.
Отметим, что «7or» получил электронное письмо от имени группы гюмрийцев, в котором выражалась озабоченность в связи с тем, что когда стало ясно о невыдвижении кандидатуры Вардана Гукасяна на предстоящих выборах мэра города, Гюмри превратился в один большой концентрационный лагерь.
«Сын последнего – Спартак Гукасян, вместе со своим окружением и телохранителями своего отца начал терроризировать людей, заявляя, что никто не может заставить его отца не выдвинуть свою кандидатуру. Возглавляемые Спартаком банды ведут запись людей для того, чтобы завтра и послезавтра организовать митинг протеста на центральной площади города, как это уже было во время визита Овика Абрамяна. Люди напуганы и вынуждено обещают прийти. Всех вносят в список. Были также случаи избиения, в частности, в их родном квартале Слободка. Спартак всем говорит, что им наплевать на решение любой сидящей в Ереване силы и человека. Мы просим ввести в Гюмри войска, защитите людей от этих варваров, люди в ужасе»,– сказано в письме.
В этой связи Ваан Тумасян отметил, что он также слышал об этих разговорах, но конкретными фактами не располагает. Однако то, что в Гюмри люди  запуганы, для него бесспорно.
«Например, бывает ночью слышны звуки выстрелов. Даже если это звуки салюта, то всё равно у людей создается иное впечатление. Или, например, автомобили лихачат на дорогах. У людей есть предчувствие чего-то плохого, страх. Они запуганы, с ужасом ждут, чем всё это закончится», – сказал он в беседе с «7or».
Напомним, что РПА решила более не выдвигать на пост мэра Гюмри кандидатуру нынешнего градоначальника Вардана Гукасяна. По убеждению Тумасяна, смена власти в Гюмри является лучшим выходом.
«Люди, думающие, что ничего не изменится, наносят городу вред ради своих личных интересов. Смена власти в Гюмри нужна как воздух и вода. Это лучший вариант, поскольку людей просто жалко. Хотя самые высокие проценты безработицы и нищеты зафиксированы в Гюмри, но люди уезжает не из-за этого, а из-за атмосферы. Весь Ширак воспитывается в криминальном духе. Люди понимают, что если не являются представителями криминальных кругов или не близки с ними, то просто не могут свободно передвигаться по городу. И данную ситуацию возможно изменить лишь посредством смены власти»,– подчеркнул Ваан Тумасян.