ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Արմեն Ռուստամյանն ասել է, որ «Հարսնաքարի» գործով ԱԺ արտահերթ նիստ հրավիրելու գաղափարը ՀԱԿ–ինն է եղել և իրենք մտավախություն են հայտնել, որ անհրաժեշտ 44 ստորագրությունն այս շրջանում հնարավոր չի լինի հավաքել։
Փոխարենը ՀՅԴ-ն այլընտրանքային առաջարկ ունի, որը ենթադրում է մի քանի փուլից բաղկացած գործընթաց։ Դրանցից մեկը պատկան մարմիններին ուղղված պատգամավորների հարցաշարն է։ Իսկ հետագա քայլերը ՀՅԴ-ն, ՀԱԿ–ը, «Ժառանագությունը» և ԲՀԿ–ն պետք է քննարկեն սեպտեմբերին:
–Այս վիճակն առաջացել է գործադրի և մյուս օղակների ոչ բավարար աշխատանքից: Ակնհայտ է, որ այս հարցում ԱԺ-ի միջամտությունը անհրաժեշտ է, ինչը կարող է կատարվել կանոնակարգ օրենքին համպատասխան,-ասել է Ռուստամյանը։
ՀՅԴ-ի այլընտրանքային առաջարկը

Глава парламентской фракции АРФД Армен Рустамян заявил, что идея провести внеочередную сессию в связи с инцидентом в «Арснакаре» принадлежит Армянскому национальному конгрессу. Что касается АРФД, то партия выразила сомнение по поводу возможности собрать необходимые 44 подписи в этот период.
По словам Рустамяна, у АРФД есть альтернативное предложение, которое предполагает состоящий из нескольких этапов процесс. Одним из них является создание списка вопросов депутатов к уполномоченным органам. Последующие же действия АРФД, АНК, «Наследия» и ППА нужно обсуждать в сентябре.
«Данная ситуация возникла из-за неудовлетворительной работы исполнительного органа и других звеньев. Очевидно, что вмешательство Национального собрания в этот вопрос необходимо», - отметил Рустамян.
АРФД предлагает альтернативный вариант