Տարածաշրջանային հերթական այցի շրջանակներում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Ժակ Ֆորը, Ռոբերտ Բրադկեն և Իգոր Պոպովն այսօր կժամանեն Հայաստան։ Այցը սկսվել էր հուլիսի 10-ին՝ Ադրբեջանից, այնուհետև նրանք մեկնել էին Ստեփանակերտ:
Հուլիսի 11-ին համանախագահների հետ կայացած հանդիպման ժամանակ Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը նշել էր, որ հակամարտության կարգավորման ամենամեծ խոչընդոտները Ադրբեջանի կողմից վարվող ապակառուցողական քաղաքականությունը և բանակցային խեղաթյուրված ձևաչափն են: Այս առումով երկրի ղեկավարը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին կոչ էր արել շարունակել իրենց աշխատանքը՝ Ադրբեջանին կառուցողական հուն բերելու և լիարժեք ձևաչափը վերականգնելու ուղղությամբ:
Համանախագահներն այսօր ժամանում են Երևան

В рамках очередного визита в регион сопредседателями Минской группы ОБСЕ Роберт Брадтке (США), Игорь Попов (РФ) и Жак Фор (Франция) сегодня прибудут в Ереван. До этого сопредседатели побывали в Баку и Степанакерте.
Напомним, что 11 июля во время встречи с сопредседателями Минской группы ОБСЕ президент Республики Арцах Бако Саакян отметил, что самым большим препятствием на пути урегулирования конфликта является деструктивная политика Азербайджаном и искаженный формат переговоров. В данном контексте глава государства призвал сопредседателей Минской группы ОБСЕ продолжить работу по переводу Азербайджана в конструктивное русло и восстановление полноценного переговорного формата.
Сегодня сопредседатели МГ ОБСЕ прибудут в Ереван