Լևոն Զուրաբյան. «ՀԱԿ–ը խրախուսում է, որ հանդես գան միասնական թեկնածուով»
Հայ ազգային կոնգրեսի համակարգող և նույնանուն խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանը «Ազատություն» ռադիոկայանի հետ զրույցում հայտարարել է՝ ՀԱԿ–ը խրախուսում է, որ գալիք տարի անցկացվելիք նախագահական ընտրություններին ընդդիմադիր քաղաքական ուժերը հանդես գան միասնական թեկնածուով։
Ընդգծելով, որ իրենց համար ամենակարևոր խնդիրը Հայաստանում ժողովրդավարության հաղթանակը և ռեժիմից ազատվելն է՝ Զուրաբյանը շարունակել է.
–Մեզ պետք է այնպիսի թեկնածու, որը կարողանա մարտահրավեր նետել Սերժ Սարգսյանի ռեժիմին։ Դա պետք է լինի մարդ, որը մի կողմից ունի ամենամեծ կոնսոլիդացիոն հնարավորությունը, համախմբման հնարավորությունը, այսինքն՝ մի մարդ, որի հեղինակությունը այնքան հզոր է, այնքան անհերքելի է, որ նրա շուրջ կհավաքվեն առավելագույն քանակով քաղաքական ուժերը, մյուս կողմից՝ լինի մի մարդ, որը անկաշառ է, ռեժիմի հետ որևէ գործարքի չի գնա և վճռական կլինի մինչև վերջ։ Հասարակությունը թող դատի՝ ով կարող է լինել այդ մարդը։

АНК поддерживает идею единого кандидата – Левон Зурабян
Координатор Армянского национального конгресса и руководитель парламентской фракции АНК Левон Зурабян в беседе с радио «Свобода» заявил о том, что АНК поддерживает идею выдвижения на предстоящих президентских выборах единого кандидата от оппозиционных политических сил.
Подчеркнув, что для них важнейшей задачей является утверждение демократии в Армении и освобождение от нынешнего режима, Зурабян отметил:
«Нам нужен такой кандидат, который сможет бросить вызов режиму Сержа Саргсяна. Это должен быть человек, который, с одной стороны, будет иметь наибольшие возможности для консолидации и сплочения, то есть человек, обладающий беспрекословным авторитетом, вокруг которого объединится наибольшее количество политических сил, и, с другой стороны, это должен быть человек, который неподкупен, не согласится на сделку с режимом и пойдет до конца. Пускай общество судит о том, кто может быть этим человеком».