Կարինե Հակոբյան. «...դրանով նախագահն ասում է՝ չկա պետություն, կա միայն մեկ անձ, ով որոշում է բոլորի փոխարեն»
Գրականագետ Վարդան Դևրիկյանը, դրամատուրգ Կարինե Խոդիկյանը և հասարակական գործիչ Կարինե Հակոբյանն այսօրվա ասուլիսին խոսել են Հայաստանում վերջին շրջանում քաղաքացիական նախաձեռնությունների ակտիվության, դրանց դրական և բացասական կողմերի մասին։
Անդրադառնալով Մաշտոցի պուրակի շուրջ ստեղծված խնդրին՝ Կարինե Հակոբյանը նշել է, որ  գոհ չէ այն բանից, թե ինչպես լուծվեց այդ խնդիրը. նրան դուր չի եկել, որ խնդիրը լուծվել է մեկ մարդու՝ նախագահի կամոք միայն.
–Այդ պայքարի ավարտն անձամբ ինձ չբավարարեց։ Որովհետև երբ նախագահն է խնդիրը լուծում, նա դրանով ասում է՝ չկա պետություն, կա միայն մեկ անձ, ով որոշում է բոլորի փոխարեն։
Վարդան Դևրիկյանն իր հերթին նշել է, որ Հայաստանի ապագան ոչիշխանական քաղաքացիական շարժումներն են։ Նա անդրադարձել է նաև «Հարսնաքար»–ի միջադեպի առնչությամբ ԱԺ–ի դիմաց իրականացրած գործողությանը ու ընդգծել, որ եթե նպատակը Վահե Ավետյանի հիշատակը հարգելն էր, ապա պետք էր դա նորմալ կերպով իրականացնել.
–Մարդուն հիշատակելու քայլերը այսպես չեն անում։ Եթե մադրիկ հավաքվում են հիշատակի քայլ կատարելու, ապա այդ ամեն ինչը այդպես չի կատարվում, փողոցի մեջտեղում պառկելով չի, դա հակաքրիստոնեական է ու հիշատակի ծաղրուծանակ է։
Կարինե Խոդիկյանն էլ նշել է, որ եթե Վահե Ավետյանի  հուղարկավորությանը ահագին մարդ էր եկել, ապա ԱԺ–ի դիմաց իրականացրած գործողությանը շատ քիչ մարդ կար.

Карине Акопян: «…этим президент говорит, что нет государства, есть только одна личность, которая решает вместо всех»
Литературовед Вардан Деврикян, драматург Карине Ходикян и общественный деятель Карине Акопян во время сегодняшней пресс-конференции говорили об активности гражданских инициатив в последнее время, их положительных и негативных сторонах.
Касаясь проблемы в сквере Маштоца, Карине Акопян отметила, что она недовольна решением данного вопроса. Ей не нравится, что проблема была решена по воле одного человека – президента страны:
«Развязка этой борьбы лично меня не удовлетворила, так как, когда президент решает подобную проблему, он этим говорит, что нет государства, есть только одна личность, которая решает вместо всех».
Вардан Деврикян, в свою очередь, отметил, что будущее Армении за невластными гражданскими движениями. Он коснулся также акции протеста в связи с инцидентом в «Арснакаре», организованной перед зданием НС, подчеркнув, что если ее целью было отдать дань памяти Ваге Аветяну, то это нужно было сделать нормально.
«Если люди собираются для того, чтобы помянуть кого-то, то это так не делается. Это не по-христиански. Это глумление», - считает Вардан Деврикян.
Говоря о данной акции, Карине Ходикян отметила, что если на похороны Ваге Аветяна пришло достаточно много людей, то на акции перед НС их было очень мало: