ՄԱԿ-ը Հյուսիսային Կորեային մեղադրել է Սիրիային զենք մատակարարելու համար
Հյուսիսային Կորեան խախտում է պատժամիջոցների կարգը և անօրինական զենք է մատակարարում Սիրիային, ինչպես նաև Մյանմային։ Ինչպես հաղորդում է «Ասոշիեյթեդ փրես» գործակալությունը՝ այս մասին ասվում է հուլիսի 3-ին Միավորված ազգերի կազմակերպության կողմից տարածված զեկույցում։
ՄԱԿ–ի զեկույցում ասվում է, որ Հյուսիսային Կորեան խախտում է 2006թ. երկրում միջուկային փորձարկումից հետո կիրառված միջազգային պատժամիջոցները։ Զեկույցում ափսոսանք է հայտնվում նաև, որ թեև այդ պատժամիջոցները զգալիորեն բարդացրել են զենք վաճառելու գործընթացը, այնուամենայնիվ, դրանք հնարավորություն չեն տալիս կանխել նման զարգացումը։
Հյուսիսային Կորեայի իշխանությունները հայտարարել են, որ չեն ընդունում ՄԱԿ-ի հանձնաժողովի զեկույցը, քանի որ այն ստեղծվել է ապօրինի կերպով և նպատակ ունի վարկաբեկել իրենց երկիրը։

ООН обвинила Пхеньян в торговле оружием с Сирией и Мьянмой
КНДР нарушает международный режим санкций, незаконно поставляя оружие в Сирию и Мьянму. Об этом говорится в отчете Организации Объединенных Наций, опубликованном 3 июля 2012г., сообщает «РБК» со ссылкой на «Associated Press».
Как сообщается в отчете, Северная Корея нарушает режим санкций с тех пор, как он был наложен на нее в 2006г. после проведения страной первого ядерного испытания. В 2009г. санкции были ужесточены, однако КНДР не прекратила нелегальные продажи оружия. Комиссия ООН «обнаружила убедительные свидетельства нарушения КНДР санкций и международных соглашений».
Вместе с тем, отмечается в отчете, «несмотря на то, что санкции не смогли полностью прекратить нелегальную продажу оружия КНДР, они значительно усложнили ее».
Власти КНДР заявили, что «не признают расследование комиссии ООН», так как комиссия «была основана на нелегитимных принципах» и ее основной целью является «очернение образа КНДР».