Քոֆի Անանն առաջարկել է Սիրիայում ստեղծել «ազգային միասնության կառավարություն»՝ առանց Ասադի
ՄԱԿ-ի և Արաբական պետությունների լիգայի (ԱՊԼ) հատուկ պատվիրակ Քոֆի Անանը հանդես է եկել Սիրիայում «ազգային միասնության կառավարություն» ձևավորելու առաջարկությամբ: Այս մասին տեղեկացնում է «Ռոյթերս»–ը:
Անանի առաջարկի համաձայն` «միասնական կառավարության» կազմում պետք է ընդգրկվեն ինչպես երկրի իշխանության կողմնակիցները, այնպես էլ ընդդիմության ներկայացուցիչները, սակայն միևնույն ժամանակ դրանում չպետք է լինեն այնպիսի մարդիկ, որոնք իրենց ներկայությամբ կարող են խոչընդոտել ներքին երկխոսությունն ու վտանգել անցումային կառավարությանը վստահություն հայտնելու հարցը:
«Ռոյթերս»-ի աղբյուրների համաձայն` սա նշանակում է, որ նախագահ Բաշար Ասադը չի ընդգրկվի «միասնական կառավարության» կազմում: Նրանց խոսքով` կարևոր պետությունները, այդ թվում` Ռուսաստանը, աջակցել են Անանի գաղափարին:
Հատուկ պատվիրակի առաջարկի մանրամասները կքննարկվեն հունիսի 30-ին Ժնևում։

Аннан предложил создать в Сирии «правительство национального единства» без Асада
Спецпосланник ООН по Сирии Кофи Аннан выступил с предложением сформировать в этом ближневосточном государстве «правительство национального единства». Об этом сообщает «Reuters» со ссылкой на дипломатические источники.
Согласно идее Аннана, в «правительство национального единства» должны войти как сторонники действующей власти, так и представители оппозиции, однако при этом в нем не должно быть фигур, которые своим присутствием могут помешать внутреннему диалогу и поставить под угрозу доверие к переходному правительству. По словам источников «Reuters», эта формулировка фактически предполагает невключение в «правительство единства» президента Башара Асада.
По данным дипломатов, ключевые мировые державы, в том числе, Россия, поддержали идею Аннана. Детали предложения спецпосланника, как ожидается, будут обсуждаться на посвященной Сирии встрече в Женеве 30 июня.