Վարդան Օսկանյանը ԱԱԾ–ի երրորդ հարցաքննությանն է հրավիրվել
Հայաստանի նախկին արտգործնախարար, Ազգային ժողովի ԲՀԿ-ական պատգամավոր Վարդան Օսկանյանին երեկ կրկին հրավիրվել են ԱԱԾ՝ ցուցմունք տալու։ Օսկանյանը ցուցմունք տալուց հրաժարվել է և ուղղակի վերահաստատել է ավելի վաղ տված իր ցուցմունքները.
– Ցուցմունք չեմ տվել, ուղղակի վերահաստատել եմ իմ տված առաջին ցուցմունքները,– ասել է նա լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ։
ՀՀ նախկին արտգործնախարարը բոլորին կրկին վստահեցրել է՝ «Սիվիլիթաս»–ի հետ կապված փաստաթղթերն օրինական են.
–Ես համոզված եմ իմ և «Սիվիլիթասի» թափանցիկության, օրենքի ոգուն և տառին համահունչ գործելու վրա։ Ժամանակը ցույց կտա այդ ամենը։
Օսկանյանի փաստաբան Տիգրան Աթանեսյանն էլ իր հերթին հիշեցրել է, որ իրենք պատրաստ են հրապարակելու բոլոր այն փաստաթղթերը, որոնք քննությունը կարող է որակել որպես հանցագործություն, և ապահովելու գործի թափանցիկությունը բոլորի համար.
–Մենք չենք վախենում հարցի հրապարակայնությունից։ Հակառակը, ցանկանում ենք դա։ Անմեղությունը չեն ապացուցում, այլ՝ մեղավորությունը։ Թող իրենք ապացուցեն մեղավորությունը։
Նշենք, որ Օսկանյանը քրգործի մասին որոշումը վերացնելու և գործով վարույթը կարճելու մասին բողոք էր ներկայացրել ՀՀ գլխավոր դատախազին։ Երեկ Օսկանյանին է ուղարկվել գործի նախաքննության նկատմամբ վերահսկողություն իրականացնող դատախազի որոշման պատճենը։

Я не дал показания, а лишь подтвердил данные ранее – Вардан Осканян
Бывший министр иностранных дел, член парламентской фракции ППА Вардан Осканян вчера снова был приглашен в Службу национальной безопасности для дачи показаний.
«Я не дал показания, а лишь подтвердил мои первые показания», - сказал он во время встречи с журналистами.
Экс-министр иностранных дел снова заверил всех, что документы, связанные с «Сивилитас» в порядке:
«Я убежден в прозрачности “Сивилитаса”, деятельности фонда в соответствии с духом и буквой закона. Время докажет это».
Адвокат Осканяна Тигран Атанесян,в свою очередь, напомнил, что они готовы опубликовать все те документы, которые следствие может квалифицировать как незаконные, и обеспечить транспарентность дела для всех.
«Мы не боимся публичности. Напротив, мы хотим этого. Доказывают не невиновность, а вину. Пусть они докажут вину», - отметил Атанесян.
Отметим, что Осканян подал в Генеральную прокуратуру РА обращение с требованием закрыть возбужденное в его отношении уголовное дело.
Адвокат Осканяна Тигран Атанесян, в свою очередь, напомнил, что они готовы опубликовать все те документы, которые следствие может квалифицировать как незаконные, и обеспечить транспарентность дела для всех.