Պուտինը խոստանում է, որ համացանցում 100 հազ. ստորագրություն հավաքած ցանկացած նախաձեռնություն կդիտարկվի խորհրդարանում
Այսօր Սանկտ–Պետերբուրգում կայացած տնտեսական համաժողովի ժամանակ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը խոստացել է, որ բոլոր այն նախաձեռնությունները, որոնք համացանցում 100 հազ. ստորագրություն կհավաքեն, կդիտարկվեն դաշնային խորհրդարանի կողմից։ Այս մասին տեղեկացնում է «lenta.ru»–ն:
Միաժամանակ հստակ չի նշվում, թե ինչպես է աշխատելու այդ «համացանցային ժողովրդավարությունը»։ Մասնավորապես անհասկանալի է՝ կարո՞ղ են արդյոք համացանցի ակտիվիստները օրենսդիր նախաձեռնություններով հանդես գալ, թե՞ նրանց նախաձեռնությունները խորհրդարանում այլ կարգավիճակ կունենան։
Նշենք, որ ՌԴ Սահմանադրության 104-րդ հոդվածի 1-ին կետի համաձայն՝ Պետդումայում օրենսդրական նախաձեռնություններով հանդես գալու իրավունք ունեն նախագահը, կառավարությունը, շրջանային խորհրդարանները, ինչպես նաև Սահմանադրական, Գերագույն և Իրավարար դատարանները, սակայն միայն այն հարցերով, որոնք մտնում են իրենց իրավասության մեջ։

Инициативы, собравшие 100 000 подписей в интернете, рассмотрит парламент – Путин
Все инициативы, которые соберут 100 тысяч авторизованных подписей в интернете, будут рассмотрены федеральным парламентом. Такое обещание президент РФ Владимир Путин дал 21 июня на Петербургском экономическом форуме.
Как именно будет работать подобная интернет-демократия, он не уточнил. В частности, неясно, появится ли у интернет-активистов право законодательной инициативы или их предложения будут иметь в Госдуме иной статус.
На данный момент сбор подписей в интернете, зачастую осуществляемый различными активистами, не имеет никакой юридической силы и работает в основном на привлечение внимания к проблеме.
Согласно части 1 статьи 104 Конституции РФ, вносить законопроекты в Госдуму имеют право президент, члены обеих палат парламента, правительство, региональные парламенты, а также Конституционный, Верховный и Арбитражный суды РФ, но только по тем вопросам, которые касаются их ведения.
Как отмечает «Lenta.ru», Путин, в отличие от своего предшественника Дмитрия Медведева, до сих пор практически не проявлял интереса к деятельности интернет-пользователей. У самого президента нет личных аккаунтов в социальных сетях.