Այսօր ՀՀ պետական խորհրդանիշների օրն է
«ՀՀ դրոշի մասին» և «ՀՀ զինանշանի մասին» օրենքներն ընդունվել են 2006թ. հունիսի 15-ին։ ՀՀ Պետական դրոշի օրը Հայաստանում առաջին անգամ նշվել է 2010 թվականի հունիսի 15-ին:
ՀՀ դրոշը եռագույնն է՝ կարմիր, կապույտ, ծիրանագույն: Հայաստանի Սահմանադրության համաձայն՝ եռագունի երեք գույներից կարմիրը խորհրդանշում է Հայկական լեռնաշխարհը, հայ ժողովրդի պայքարը Հայաստանի ազատության և անկախության համար: Կապույտը խորհրդանշում է հայ ժողովրդի ձգտումը ապրել խաղաղ երկնքի տակ, իսկ նարնջագույնը` հայ ժողովրդի ստեղծագործ տաղանդը և աշխատասիրությունը:
Հայաստանի եռագույնն ընդունվել է 1990թ. օգոստոսի 24-ին` ՀՀ գերագույն խորհրդի կողմից:
Տոնի կապակցությամբ տեղի կունենա տոնական քայլերթ։ Այն կմեկնարկի ժամը 20:00-ին՝ Հանրապետության հրապարակից:

Сегодня День государственных символов Армении
Сегодня, 15 июня, в Армении отмечается День государственных символов. Законы РА  «О флаге Республики Армения» и «О гербе Республики Армения» были приняты 15 июня 2006 года, а День государственного флага впервые в Армении отмечался 15 июня 2010 года.
Флаг Армении представляет собой прямоугольное полотнище из трех равных горизонтальных полос: красной, синей и оранжевой. Согласно Конституции РА, красный цвет символизирует  Армянское нагорье, кровь, пролитую армянами в борьбе за свою независимость, синий  - стремление армянского народа жить под мирным небом, а оранжевый – творческий талант и трудолюбие армян. Флаг Армении был принят Верховным Советом Республики Армения 24 августа 1990 года.