Վարդան Օսկանյան. «Հարուցված քրեական գործի հետևում քաղաքական պատվեր կա»
Կառավարությանն առընթեր ազգային անվտանգության ծառայությունը ինձ որպես վկա հրավիրել էր ցուցմունք տալու Քրեական օրենսգրքի 190-րդ հոդվածի 3-րդ կետի («Հանցավոր ճանապարհով ստացված եկամուտներն օրինականացնելը (փողերի լվացումը)») հատկանիշներով հարուցված քրեական գործի շրջանակում, որն առնչվում է ինձ և իմ հիմնադրած Սիվիլիթաս հիմնադրամի գործունեությանը:
Հիմնադրման օրվանից՝ Սիվիլիթաս հիմնադրամի գործունեությունը եղել է թափանցիկ և օրենքի տառին ու ոգուն համապատասխան:
Սիվիլիթասի գործունեության առաջին օրերից՝ 2008-ից սկսած՝ հիմնադրամին ֆինանսավորել և նրա հետ համատեղ ծրագրեր են իրականացրել Նիդեռլանդների և Լեհաստանի կառավարությունները, Նորվեգիայի և Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարարությունները, Շվեյցարիայի և Միացյալ Թագավորության զարգացման գործակալությունները, Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանությունը, ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակը, ինչպես նաև այլ հեղինակավոր կազմակերպություններ, կորպորացիաներ և անհատներ:
Այս ամենի մասին չէին կարող չիմանալ Հայաստանի Հանրապետության համապատասխան կառույցները:
Ինձ համար զարմանալի և տարօրինակ է, որ իմ և Սիվիլիթաս հիմնադրամի գործունեությունը որևէ կերպ կարող է շաղկապվել հանցավոր և անօրինական փողերի հետ: Առավել զարմանալի է, որ նման հարց առաջ է քաշվում հենց այն ժամանակ, երբ ես ներգրավվել եմ քաղաքական գործընթացներում:

Вардан Осканян: «За возбужденным уголовным делом стоит политический заказ»
Бывший министр иностранных дел, член парламентской фракции «Процветающая Армения» Вардан Осканян выступил с заявлением:
«Служба национальной безопасности при Правительстве РА пригласила меня дать показания в качестве свидетеля в рамках уголовного дела, возбужденного по признакам 3-го пункта 190-й статьи УК – «Легализация («отмывание») доходов, полученных преступным путем».  Данное дело связано со мной и деятельностью основанного мною фонда “Сивилитас”.
Со дня основания деятельность фонда “Сивилитас” была прозрачной и соответствующей букве и духу закона.
С первых дней деятельности “Сивилитаса”, начиная с 2008г, фонд финансировали и совместные программы с ним осуществляли правительства Нидерландов и Польши, министерства иностранных дел Норвегии и Германии, агентства развития Швейцарии и Великобритании, посольство США в Армении, ереванский офис ОБСЕ, а также другие авторитетные организации, корпорации и лица.
Обо всем этом не могли не знать  соответствующие структуры Республики Армения.
Для меня удивительно и странно, что моя деятельность и деятельность “Сивилитаса” может связываться с преступными и незаконными деньгами. Еще более удивительно, что подобный вопрос поднимается именно тогда, когда я вовлекся в политическую деятельность. Очевидно, что за возбужденным уголовным делом стоит политический заказ»