Լևոն Զուրաբյան. «ԲՀԿ որոշումը վկայում է Սերժ Սարգսյանի ռեժիմի դիրքերի թուլացման մասին»
«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության որոշումը` չմտնել իշխանական կոալիցիա, վկայում է Սերժ Սարգսյանի ռեժիմի դիրքերի թուլացման մասին: Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում հայտարարել է Հայ Ազգային Կոնգրեսի համակարգող Լևոն Զուրաբյանը:
«Մայիսի 6-ի ԱԺ ընտրություններում պետականորեն կազմակերված ընտրակեղծարարության հետևանքով Սերժ Սարգսյանի ռեժիմը յուրացրել է իշխանությունը, ու, թեև, համաձայն պաշտոնական արդյունքների, տիրապետում է մանդատների բացարձակ մեծամասնությանը, այն, այնուամենայնիվ, գիտակցում է սեփական ոչ-լեգիտիմությունը և փորձում է ժողովրդի իրական աջակցության պակասը փոխհատուցել այլ ուժերի, մասնավորապես, «Բարգավաճ Հայաստանի» հետ կոալիցիա կազմելով», – ասել է Զուրաբյանը:
Նա ընդգծել է, որ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության որոշումը ցույց է տալիս, որ ընտրությունների նախօրեին ճաք տված իշխանության մոնոլիտը քանդվում է:
«Երկրում քաղաքական զարգացումները վկայում են, որ Սերժ Սարգսյանի Հանրապետական կուսակցության քաղաքական մենաշնորհի քայքայմանն ուղղված` Հայ Ազգային Կոնգրեսի դեռ 2011 թվականի հոկտեմբերի հայտարարված ռազմավարությունը, այդ թվում` ընտրությունների օրինականութունը վերահսկող Միասնական շտաբի ստեղծումը, ճշգրտորեն հաշվարկած քայլեր էին, որոնք նպաստում են ռեժիմի քաղաքական մեկուսացմանը», – ասել է ՀԱԿ համակարգողը:

Левон Зурабян: «Решение ППА свидетельствует об ослаблении позиций режима Сержа Саргсяна»
Решение партии «Процветающая Армения» не входить в коалицию с РПА свидетельствует об ослаблении позиций  режима Сержа Саргсяна. Об этом в беседе с «Epress.am» заявил координатор АНК Левон Зурабян.
«Вследствие организованной на государственном уровне фальсификации парламентских выборов режим Сержа Саргсяна присвоил себе власть и, хотя, по официальным результатам, владеет большинством депутатских мандатов, он осознает собственную нелегитимность и пытается компенсировать нехватку народной поддержки коалицией с другими силами, в частности, с ППА», - отметил Зурабян.
Он также подчеркнул, что решение ППА свидетельствует о том, что монолит власти, давший трещину накануне выборов, начинает разваливаться.
«Политические развития в стране свидетельствуют о том, что шаги, направленные на расшатывание политической монополии РПА Сержа Саргсяна, были четко просчитанными, и они способствуют политической изоляции режима. В частности, это касается объявленной еще в октябре 2011-го года стратегии АНК и создания Единого штаба по контролю за законностью проведения выборов», - заявил координатор АНК.