«Րաֆֆի Հ.»–ի և «Արամ Ս.»-ի դերակատարումը
Հաշվի առնելով մի շարք հանգամանքներ՝ ակնհայտ է, որ Արամ Զավենի Սարգսյանի հայտարարությունն ու պահվածքը, «Ժառանգության» նախընտրական ու հետընտրական վարքագիծը, ՀԱԿ–ը լքող մյուս հաճախորդների ֆրազեոլոգիան և իշխանությունների տեղեկատվական քաղաքականությունը կառավարվում է մեկ կենտրոնից և նպատակ ունի վարկաբեկել ԲՀԿ–ին, ու վերջինիս հետ հակամարտության ժամանակ ուժեղացնել Սերժ Սարգսյանի դիրքերը։
ՀՀԿ–ում պարզապես սարսափած են Ծառուկյանի հավաքած ձայների քանակից, և այժմ ամեն ինչ անում են, որպեսզի փոշիացնեն դրանք, և այդ իսկ պատճառով էլ խաղի մեջ են մտցվում բացահայտված ու բացահայտվելիք «ականները»։
Անգամ «Ժառանգության» ցուցակում  հայտնված «ազնիվ քյարփինջի» համարում ունեցողն է մտել այդ խաղի մեջ և «լավաշ» հարցազրույց տալով վաղուց բացահայտված կայքին դժգոհում է ընտրություններից, բայց Սերժ Սարգսյանին ու ՀՀԿ–ին «մոռացած»՝ քննադատության սլաքն ուղղում է ԲՀԿ–ի դեմ, ինչը ցույց է տալիս, որ Ազնիվն արդեն վաղուց «քյարփինջ» չէ, այլ լրիվ ինտեգրվել է ժողգործիքների անսամբլի հետ ու կատարում է իր փայ հաճախորդությունը՝ բնականաբար իրեն ռետինե խողովակի տեղ դրած։ Բայց դե ամեն ինչ տեսնում ենք, ամեն ինչ արձանագրում ...
Եվ այսպես, հայաստանյան չձեւավորված եւ չկայացած քաղաքական դաշտում նոր գործընթացներ են ծավալվում: Արդեն գրեթե կասկած չի հարուցում, որ Արամ Սարգսյանի մի քանի հոգանոց «Հանրապետություն» կուսակցությունը, «Ազատ դեմոկրատների» պես, կպոկվի ՀԱԿ-ից եւ ձեռքերը քշտած ձեռնամուխ կլինի կատարել իր առջեւ դրված խնդիրը:
Արդեն իսկ տեսանելի է, որ իր տանն իշխանություններին ընդունող ու ճանապարհող, ինչպես նաև ՀՀԿ–ական Ռուբեն Հայրապետյանի ընկերը հանդիսացող Արամ Սարգսյանի թիվ մեկ խնդիրը լինելու է ոչ միայն աշխատել ՀԱԿ–ի,  այլ նաև անդադար խոսել  Գագիկ Ծառուկյանի գլխավորած «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության դեմ: Այլ խոսերով ասած՝ Արամ Սարգսյանին վերապահված է Գեղամյանի դերը։
«Հանրապետությանը» կտրամադրվեն բոլոր հնարավոր ամբիոնները, հեռուստաալիքները, կայքերը եւ թերթերն՝ այս գործը առաջ տանելու համար: Այս՝ «դհոլության», հարցում Արամ Սարգսյանի դաշնակիցն է լինելու Րաֆֆի Հովհաննիսյանը:
Նույնիսկ քաղաքականությունից հեռու մարդկանց համար է նկատելի, որ «Ժառանգության» առաջ խնդիր է դրված ամեն ինչ անել ԲՀԿ-ին հեղինակազրկելու եւ տեղի, անտեղի քննադատության ենթարկելու համար: «Ժառանգությունը» չի էլ հասկանում, որ արդեն իսկ բավական անհարմար եւ ծիծաղելի դրության մեջ է ընկել, քանի որ ընտրություններից հետո համառորեն չի նկատում տեղի ունեցած աննախադեպ ընտրակեղծիքը, քննադատական բառ անգամ չի ասում Սերժ Սարգսյանին, ավելին, քայլ առաջ է գնահատում տեղի ունեցած ընտրությունները և Գեղամյանի հանգույն խոսում է ԲՀԿ–ի դեմ։ Սրանց առանձին անդամներ, ՕԵԿ–ական կայքերին հղում անելով, հորթի հրճվանքով «ավետում» են, թե ահա ԲՀԿ–ն մտնում է կոալիցիա և որպեսզի թաքցնեն պատվիրատուի ականջները՝ թութակի պես անընդհատ կրկնում են, թե պայքարում են երեք նախագահների դեմ, բայց տեմպի տակ ընկած չեն զգում, որ բոլորը ֆիքսել իրենց՝  նախագահներից մեկի լաքեյի վերածվելու հանգամանքը։
Եթե «ժառանգությունը», իրոք, ուզում է պայքարել երեք նախագահների դեմ, ապա շատ լավ, բայց այդ դեպքում նրա թիվ մեկ թիրախը պետք է լինի Հայաստանում հաստատված քաղաքական բացարձակ մենաշնորհը, այլապես Սերժ Սարգսյանի ունեցած անվերահսկելի իշխանությունը թողած մյուս երկու նախագահների դեմ վիրտուալ պայքար տանելն էժանագին դհոլություն կամ, լավագույն դեպքում, քաղաքական անմեղսունակություն կարող է գնահատվել։
Հասկանալի է, որ բացարձակ մենաշնորհի տիրապետող ՀՀԿ–ին եթե ճնշումներով հաջողվի կոալիցիա մտցնել ԲՀԿ–ին, ապա երկրում քաղաքական ամայացումը կատարյալ կդառնա ու մի քիչ զարմանալի ու ահագին կասկածելի է, որ իրեն ընդդիմադիր հռչակած «ժառանգությունը» «բալետ» է անում, որպեսզի ՀՀԿ–ին հաջողվի «գործընկեր» դարձնել մոտ կես միլիոն իրական ձայներ հավաքած Բարգավաճին։ Միայն քաղաքականապես անմեղսունակները կամ հաճախորդ քաղաքական ուժերը կարող են սրտատրոփ սպասել ԲՀԿ–ի կոալիցիա մտնելուն,  ուրիշ ոչ մեկը։
Այս պահին եկեք արձանագրենք, որ «Ժառանգությունը», օգտագործելով տարբեր եւ տարատեսակ ամբիոններ, քննադատության է ենթարկում ԲՀԿ-ին եւ նրա առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանին: Ժառանգականների ցանկացած խոսք սկսվում է տրակտորից և ավարտվում ԲՀԿ-ի հակաժողովրդավարության մասին արտահայտությամբ: Իսկ սոցիալական ցանցերում էլ «Ժառանգության» ներկայացուցիչները, մոռանալով, թե ով է երկրի նախագահը, եւ որ ուժն է տոտալ կեղծիքներով վերցրել խորհրդարանական տեղերի կեսից ավելին, անդադար քննադատության են ենթարկում ԲՀԿ-ին։
Սոցիալական ցանցերում արդեն շատ լավ գիտեն, որ եթե ինչ որ մեկը գրի, թե այսօր ամպրոպ էր, ապա կհայտնվի մի ժառանգական, ով կգրի, թե ամպրոպ պետք է լինի, քանի որ ԲՀԿ-ն անարդարացիորեն մեծ թվով ձայներ է ստացել: Հանձնարարականն ավելի քան հստակ է:
Հարկ է առանձնահատուկ ընդգծել, որ եթե ոմանց թվում է, թե ԲՀԿ-ի կոալիցիա մտնելու դեպքում «Հանրապետությունը» եւ «Ժառանգությունը» կդադարեցնեն իրենց առաքելության իրականացումը, ապա սխալվում են: Ընդհակառակը, եթե ԲՀԿ–ն մտնի կոալիցիա, ապա հաճախորդների բերանը լեզու է դրվելու և այդ քննադատություններն ուժգնանալու են։ Նման իրավիճակում արդեն Բարգավաճը չի ունենալու հակափաստարկներ, քանի որ կոալիցիայի մեջ մտած կուսակցության համար անչափ դժվար կլինի հակափաստարկներ բերելը: Մյուս կողմից, հասարակությունն արդեն հակված է լինելու անցնել նրանց կողմը, ովքեր քննադատում են Ծառուկյանին։
ԲՀԿ ղեկավարները պետք է գիտակցեն, որ իրենք ավելի քան 450 հազար ձայն են ստացել ոչ թե կոալիցիա կազմելու, այլ` միանգամայն այլ նպատակների համար: Եթե ԲՀԿ-ն իր մեջ ուժ գտնի եւ խուսափի կոալիցիայից, ապա քարը քարի վրա չի թողնի ե՛ւ «Հանրապետությունից», ե՛ւ «Ժառանգությունից», եվ նրանց պատվիրատուներից, ե՛վ մյուսներից, որոնք կհայտնվեն բավական աննախանձելի վիճակում: Ավելի պարզ ասած՝ «Րաֆֆի Հ.» և «Արամ Ս.» նախագծերը իշխանության համար կդառնան անիմաստ: Ընդ որում, նաեւ ֆինանսավորման տեսակետից:
Այսպիսով, առաջիկայում «Հանրապետություն» կուսակցության եւ «Ժառանգության» թիվ մեկ խնդիրն է լինելու ամեն կերպ հեղինակազրկել եւ աշխատել ԲՀԿ-ի դեմ, իսկ որպես երկրորդ գործ, շարունակել Կոնգրեսի պառակտումը: Իշխանությունները պարզապես քսի կտան իրենց շներին՝ հենց որ ԲՀԿ–ն կոալիցիա մտնի։ Դեռ չմտած են քսի տվել, էլ ուր մնաց թե կոալիցիա կազմելուց հետո խնայեն Ծառուկյանին։ Եւ այստեղ արդեն երկրորդական է, թե Արամ Սարգսյանը կմիանա «Ժառանգությանը», թե ոչ: Այստեղ ամենակարեւորն այն է, որ հարկավորները համապատասխան հետեւություններ անեն։ Խոսքս հատկապես վերաբերում է իր և Հայաստանի հանրության համար ճակատագրական որոշման առաջ կանգնած ԲՀԿ-ին:

Роль «Раффи О.» и «Арама С.»
Учитывая ряд обстоятельств, становится очевидным, что заявление и поведение Арама Завеновича Саркисяна, линия поведения «Наследия» в предвыборный и поствыборный периоды, фразеология покидающих АНК других клиентов и информационная политика властей управляются из одного центра, преследуя цель дискредитировать ППА и усилить во время противостояния с последней позиции Сержа Саргсяна.
В РПА попросту приходят в ужас от количества набранных Царукяном голосов и сейчас делают все, чтобы распылить их, и именно по этой причине в игру вводятся раскрытые «мины» и те, которые еще предстоит раскрыть.
В игру вошел даже появившийся в списке «Наследия» «честный кирпич», который дает пространное интервью давно раскрытому сайту и выражает недовольство выборами, «забывая» Сержа Саргсяна и РПА и переводя стрелки критики на ППА, а это, в свою очередь, свидетельствует о том, что Честный уже давно не является «кирпичом», а полностью интегрировался в ансамбль народных инструментом и выполняет свою долю клиентства, притворившись шлангом. Но мы всё видим и всё фиксируем…
Таким образом, на сформировавшемся и несостоявшемся армянском политическом поле разворачиваются новые процессы. Уже практически не вызывает сомнения, что состоящая из нескольких членов партия «Республика» Арама Саркисяна, подобно «Свободные демократам», отколется от АНК и засучив рукава возьмется выполнять поставленные перед ней задачи.
Уже обозримо, что целью номер один для Арама Саркисяна, принимающего у себя дома представителей власти, а также являющегося другом члена РПА Рубена Айрапетяна, будет работать не только против АНК, но и постоянно делать выпады против возглавляемой Гагиком Царукяном партии «Процветающая Армения». Иначе говоря, Араму Саркисяну отведена роль Гегамяна.
Партии «Республика» будут предоставлены все возможные трибуны, телеканалы, сайты и газеты для продвижения вперед этого дела. В вопросе «гегамянства» союзником Арама Саркисяна будет Раффи Ованнисян.
Даже для далеких от политики людей заметно, что перед «Наследием» поставлена задача подорвать авторитет и по поводу и без критиковать ППА. Партия «Наследие» даже не понимает, что уже оказалась в довольно неловком и смешном положении, так как после выборов упорно не замечает имевшие место беспрецедентные избирательные фальсификации, не высказывает и слова критики в адрес Сержа Саргсяна и, даже более того, считает прошедшие выборы «шагом вперед» и подобно Гегамяну выступает против ППА. Некоторые члены партии, ссылаясь на сайты «Оринац еркир», с телячьим визгом «благовещают» о том, что ППА входит в коалицию, и, чтобы скрыть уши заказчика, подобно попугаю постоянно повторяют, что борются с тремя президентами, но не замечают под заданным темпом, что все зафиксировали их превращение в лакея одного из президентов.
Если партия «Наследие» действительно хочет бороться с тремя президентами, то это хорошо, но в таком случае ее мишенью номер один должна быть утвердившаяся в Армении абсолютная политическая монополия, иначе «игнорирование» имеющего неконтролируемую власть Сержа Саргсяна и виртуальную борьбу с двумя остальными президентами можно оценить лишь в качестве дешевого гегамянства или, в лучшем случае, политической невменяемости.
Понятно, что если  обладающей абсолютной монополией РПА удастся посредством давления ввести ППА в коалицию, то политическое опустошение в стране станет совершенным, поэтому немного удивительно и весьма подозрительно, что провозгласившая себя оппозиционной партия «Наследие» «болеет» за то, чтобы РПА удалось сделать своим «партнером» набравшую около полумиллиона реальных голосов ППА. Только политически невменяемые или политические силы-клиенты могут с замиранием сердца ждать вхождения ППА в коалицию, и никто больше.
Сейчас давайте констатируем, что «Наследие», используя различные трибуны, подвергает критике ППА и ее лидера Гагика Царукяна. Любая речь членов «Наследия» начинается с трактора и заканчивается высказываниями об антидемократичности ППА. В социальных сетях же представители «Наследия», забывая о том, кто является президентом страны и какая сила посредством тотальных фальсификаций взяла более половины парламентских мест, постоянно критикуют ППА.
В соцсетях уже прекрасно знают, что, если кто-то напишет, что сегодня была гроза, то найдется какой-нибудь член «Наследия», который напишет, что гроза должна быть, поскольку ППА получила неоправданно много голосов. Распоряжение налицо.
Следует особо подчеркнуть, что, если некоторым кажется, что в случае вхождения ППА в коалицию «Республика» и «Наследие» прекратят осуществление своей миссии, то они ошибаются. Напротив, если ППА войдет в коалицию, то у клиентов появится лишний повод усилить эту критику. В подобной ситуации у ППА уже не будет контраргументов, поскольку вошедшей в коалицию партии будет крайне трудно их найти. С другой стороны, общество уже будет склоняться в сторону тех, кто критикует Царукяна.
Руководители ППА должны осознавать, что они получили более 450 тысяч голосов не для того, чтобы сформировать коалицию, а для совершенно иных целей. Если ППА найдет в себе силы и избежит вступления в коалицию, то камня на камне не оставит и от «Республики», и от «Наследия», и от их заказчиков, и от остальных, которые окажутся в достаточно незавидном положении. Проще говоря, проекты «Раффи О.» и «Арам С.»  станут для властей бессмысленными, причем, и с точки зрения финансирования.
Таким образом, главной задачей партий «Республики» и «Наследие» в ближайшее время  будут всяческая дискредитация и выпады против ППА, а в качестве второй задачи – продолжение раскола Конгресса. Власти попросту спустят своих собак как только ППА вступит в коалицию. Еще не вошли, а уже натравили, куда уж там, чтобы после формирования коалиции поберегли Царукяна. И здесь уже является второстепенным, присоединится Арам Саркисян к «Наследию» или нет. Здесь самое главное то, чтобы те, кто нужно, сделали соответствующие выводы. Речь, в особенности, идет о стоящей перед судьбоносным для себя и для общества Армении решением ППА