«Ժառանգության» խոսնակ. «Սերժ Սարգսյանին սատարելը ամենաքիչ հավանական տարբերակներից մեկն է»
2013թ. նախագահական ընտրություններում Սերժ Սարգսյանին սատարելը և այժմ ՀՀԿ–ի հետ կոալիցիա կազմելը քիչ հավանական է։ Այս մասին «7օր»–ի հետ զրույցում ասել է «Ժառանգություն» կուսակցության մամուլի խոսնակ Հովսեփ Խուրշուդյանը։
Նշենք, որ երեկ պատասխանելով հարցին՝ ՀՀԿ-ի հետ ԵԺԿ դիտորդ անդամ «Ժառանգությանը» տեսնո՞ւմ եք ձեր կոալիցիայում, թե՞ ոչ, ՀՀԿ փոխնախագահ, ԿԳ նախարար Արմեն Աշոտյանը պատասխանել է.
«Գաղտնիք չէ, որ կոալիցիայի ստեղծման կարևորագույն ելակետերից մեկը լինելու է գալիք նախագահական ընտրություններին Հանրապետական կուսակցության թեկնածուին սատարելու հարցը: Եթե«Ժառանգություն» կուսակցությունը դուրս կգա նման քաղաքական պլատֆորմով՝ պատրաստակամություն հայտնելով սատարել Սերժ Սարգսյանին գալիք նախագահական ընտրություններին, կարծում եմ, որ իրենց և մեր համագործակցության հեռանկարները կընդլայնվեն»:
Ի պատասխան, «Ժառանգության» մամուլի խոսնակը «7օր»–ին ասել է.
–Դա ամենաքիչ հավանական տարբերակներից մեկն է։
Այդ քիչ հավանականության պատճառները, Խուրշուդյանի խոսքերով, շատ են, որոնցից մեկն էլ կարող ենք գտնել իրենց վերջին հայտարարության մեջ.
Պատճառներից մեկն էլ այն է, որ այսօր «Ժառանգություն»–ում այն տրամադրությունը կա, որ մենք սեփական թեկնածուով ենք հանդես գալու նախագահական ընտրություններում։
Թե ո՞վ է «Ժառանգության» սեփական թեկնածուն, Խուրշուդյանը չի նշել։
Ինչ վերաբերում է «Ժառանգության» պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանի կողմից մանդատը վայր դնել–չդնելուն, «Ժառանգության» մամուլի խոսնակն ասել է, որ այդ մասին դեռ որևէ նորություն չկա։

Пресс-секретарь «Наследия»: «Поддержка кандидатуры Сержа Саргсяна - один из наименее вероятных вариантов»
Поддержка «Наследием» Сержа Саргсяна на президентских выборах 2013-го года и создание сегодня коалиции с РПА маловероятно. Об этом в беседе с «7or» заявил пресс-секретарь партии «Наследие» Овсеп Хуршудян.
Отметим, что, отвечая вчера на вопрос о том, видит ли он партию «Наследие», которая вместе с РПА является членом-наблюдателем Европейской народной партии, в совместной коалиции, зампредседателя РПА, министр образования и науки РА Армен Ашотян ответил:
«Не секрет, что одной из важнейших исходных точек создания коалиции будет вопрос поддержки во время предстоящих президентских выборов кандидата от РПА. Если партия «Наследие» выступит с подобной политической платформой, выразив готовность поддержать Сержа Саргсяна на предстоящих выборах, то, думаю, что перспективы нашего с ней сотрудничества расширятся».
Комментируя эти слова Ашотяна, пресс-секретарь «Наследия» отметил, что «это один из наименее вероятных вариантов».
Причин этому, по словам Хуршудяна, много, одной из которых является следующее:
«В нашей партии есть такие настроения, что мы выступим на президентских выборах 2013-го года с собственным кандидатом».
Кто же является этим кандидатом от «Наследия», Хуршудян не отметил.
Что касается возможности отказа депутата от «Наследия» Заруи Постанджян от своего мандата, то пресс-секретарь партии сказал, что «ничего нового по этому поводу пока нет».