Ինչո՞ւ «Ժառանգությունը» չմասնակցեց շտաբի աշխատանքներին
Այսօր տեղի ունեցած Ընտրությունների վերահսկման միասնական շտաբի աշխատանքներին «Ժառանգության» ներկայացուցիչը չի մասնակցել։ Հիշեցնենք, որ ՀՔՄ–ի նախաձեռնությամբ ձևավորվել էր «4–ի ձևաչափ», որի մաս են կազմել ԲՀԿ–ն, ՀՅԴ–ն, ՀԱԿ–ը և «Ժառանգությունը»։ Վերջինիս ներկայացուցիչը, սակայն, նախորդ քննարկումների ժամանակ լքել էր դահլիճը՝ այդպիսով հետևելով ՀՀԿ–ական Գալուստ Սահակյանին։
Ակնհայտ է, որ Սերժ Սարգսյանին խորապես մտահոգել է «4–ի ձևաչափը», որը փաստացի «կոնսենսուս մինուս ՀՀԿ»–ի վերածվելու լուրջ նախադրյալներ ունի։ Դա է պատճառը, որ Բաղրամյան 26–ում փորձում են ամեն ինչ անել, որպեսզի ՀՀԿ–ն մենակ չմնա։ Սկզբում խաղի մեջ մտցվեց Սամվել Նիկոյանի, ապա Դավիթ Հարությունյանի միջոցով իմիտացիոն գործընթացներ կազմակերպելու գաղափարը, սակայն երբ պարզվեց, որ դրանք օգուտ չեն տալու, գործի դրվեց «Ժառանգության» կապրիզը։
Րաֆֆի Հովհաննիսյանին, ըստ երևույթին, շատ կոշտ ձևով հասկացրին նախագահականից, որ բավական թանկարժեք քարոզարշավ անցկացնելն անհամատեղելի է Սերժ Սարգսյանի վերարտադրմանը խոչընդոտելուն միտված շտաբի աշխատանքներին մասնակցելու հետ և որ երկդիմի պահվածքի արդյունքում «ժառանգությունը» կարող է զրկվել տարատեսակ ռեսուրսներից, որոնք առատորեն տրամադրվել են «ընդդիմադիր» կուսակցությանը։ Րաֆֆին, ըստ այդմ, պետք է ընտրություն կատարեր, և դատելով ամենից՝ կատարել է։
Բայց Րաֆֆին Րաֆֆի չէր լինի, եթե իր մարդկային որակների հանգույն խաղեր չտար։ Նա մի կողմից կատարել է ՀՀԿ–ի ցանկությունը, իսկ մյուս կողմից պաշտոնապես հետ չի վերցնում ստորագրությունը «4–ի ձևաչափից»։
Րաֆֆին մի կողմից չի բացառում ապագայում ՀՀԿ–ի հետ կոալիցիա կազմելը, մյուս կողմից իր կուսակցության նախընտրական շտաբի պետ Խաչատուր Քոքոբելյանը վիրավորական ու «սև PR–ի» դրսևորում է համարում ՀՀԿ–ին միանալու հավանականության մասին հարցն անգամ, այնինչ «Ազատ դեմոկրատները» ներկայացնող Ալիկ Արզումանյանը, ինչպես Ր. Հովհաննիսյանը, ևս չէր բացառել ազատ ընտրությունների դեպքում ՀՀԿ–ին միանալը։ Կարծում եմ, որ պարզ է, թե երբ  «Ժառանգությունը» կհամարի, որ ընտրությունները «ազատ» են անցել։
«Ժառանգության» ներկայացուցիչ Ռուբեն Հակոբյանը հայտարարում է, թե իրենք չեն մասնակցելու շտաբի աշխատանքներին, իսկ Քոքոբելյանն ու Արզումանյանը ՀՔՄ նախագահ Հմայակ Հովհաննիսյանի հետ զրույցում ասել են, թե դա այդպես չէ, և Ռ. Հակոբյանն արտահայտել է իր անձնական կարծիքը։
Առանձնակի ուշադրության է արժանի «Ժառանգության» շտաբի տարածած այն հայտարարությունը, որտեղ մասնավորապես նշված է. «Մենք վերահաստատում ենք մեր իրավունքը և հաստատակամությունը՝ մայիս 7–ին հանդես գալու նախօրեին տեղի ունեցած ընտրությունների արդյունքների վերաբերյալ համապարփակ գնահատականով»։
Ի մի բերելով «Ժառանգության» ներկայացուցիչների ու դրա առաջնորդի վարքագիծը՝ կարող ենք հանգել հետևյալ եզրակացության. «Ժառանգությունն», առաջիկա ընտրությունների հետ կապված, ակնհայտորեն պայմանավորվածություններ ունի Բաղրամյան 26–ի հետ, բայց միևնույն ժամանակ Րաֆֆին, ոչ առանց հիմքի, մտահոգված է, որ կարող է «քցվել», ուստի որոշել է երկակի խաղ խաղալ։ Այդ խաղն իր մեջ «մեսիջ» է պարունակում, իսկ «մեսիջի» բովանդակությունը հետևյալն է. «Սե՛րժ, եթե մեզ «քցես», ու մենք չանցնենք ԱԺ, ապա անմիջապես կհիշենք, որ ստորագրությունը հետ չենք վերցրել «4–ի ձևաչափից» և կմիանանք «կոնսենսուս մինուս ՀՀԿ» պլատֆորմին, իսկ եթե «չքցես», ապա մենք ազատ ու արդար կգնահատենք ընտրությունները և անհրաժեշտության դեպքում կմիանանք քեզ»։
Եվ այսպես, «Ժառանգությունը» փորձում է խաղալ երկու դաշտում, բայց նկատենք, որ այդ ամենի արդյունքում կարող է ճողվել ու հայտնվել խիստ մարգինալ կարգավիճակում, քանզի օգտագործվելուց հետո, անկասկած,  դեն է նետվելու նախագահականից։ Նկատենք, որ «քցվելուց» հետո «Ժառանգությունն» այլևս պետք չի գա նաև հակառակ ճամբարին։ Իսկ այն, որ «Ժառանգությանը» Սերժ Սարգսյանն իր տեղն է ցույց տալու, կարող է իր ունեցած փորձից ելնելով հավաստիացնել Արտաշես Գեղամյանը։ Առայժմ Սերժ Սարգսյանը միայն հող է նախապատրաստում Րաֆֆիին «քցելու» համար և «Ժառանգության» ցուցակի 6–րդ համարի միջոցով սոցհարցումների արդյունքներ է տարածում, թե «հանգույնը» 2–տոկոսանոց է։ Թե ինչ կլինի մայիսի 6–ից հետո «սարերի քամի» անողների հետ, դժվար չէ կռահել։ Զուռնա–դհոլը, էժանագին վզնոցները, Նուշիկյանի գովազդային վահանակներն ու Րաֆֆիի անտաղանդ պարն անգամ չեն օգնի։
Հ.Գ.։ Հոդվածին կից ներկայացված ծաղրանկարն արված է ավելի քան մեկ տարի առաջ, երբ «Ժառանգությունում» ներկուսակցական գզվռտոց էր, իսկ Րաֆֆին, իր էթիկական որակների հանգույն, կորել էր ու նույնիսկ կուսակցականները չգիտեին նրա տեղը, բայց համաձայնեք, որ ծաղրանկարն իր արդիականությունը չի կորցրել։ Միայն մի փոքր շեղում կա այժմյան վիճակից. նկարում Րաֆֆին բեղերով է և մի քիչ գիրուկ, իսկ հիմա նա փոքր ինչ հավատացած ու ահագին փոխված է։

Почему «Наследие» не приняло участия в работах штаба?
В прошедших сегодня работах Единого штаба по контролю за выборами не принимал участия представитель партии «Наследие». Напомним, что по инициативе Союза политологов Армении был сформирован «формат четырех», в который вошли ППА, АРФД, АНК и «Наследие». Представитель последней, однако, во время предыдущего обсуждения покинул зал заседаний, последовав, таким образом, примеру представителя РПА Галуста Саакяна.
Очевидно, что Сержа Саргсяна глубоко обеспокоил «формат четырех», который имеет серьезные предпосылки для фактического превращения в «консенсус минус РПА». В этом причина того, что в президентской резиденции пытаются сделать все, чтобы РПА не осталась в одиночестве. Сначала в игру была введена идея организации посредством Самвела Никояна, а затем Давида Арутюняна  имитационных процессов, однако, когда стало ясно, что они не принесут пользу, в дело был пущен каприз «Наследия».
Раффи Ованнисяну, по всей видимости, в грубой форме дали понять, что проведение достаточно дорогостоящей предвыборной кампании несовместимо с участием в работе штаба, направленного на воспрепятствование воспроизводства Сержа Саргсяна, и в результате своего двуличного поведения «Наследие» может очень дорого заплатить. Раффи, согласно этому, должен был сделать выбор и, судя по всему, сделал.
Но Раффи не был бы самим собой, если бы не вел игры в соответствии со своими  человеческими качествами. С одной стороны, он выполнил желание РПА, а, с другой – официально не забрал свою подпись под «форматом четырех».
С одной стороны, Раффи не исключает создания в будущем коалиции с РПА, а, с другой – глава предвыборного штаба партии Хачатур Кокобелян считает оскорбительным и проявлением «черного» PR даже сам вопрос о возможности присоединения к РПА после выборов, в то время, как представитель «Свободных демократов» Алик Арзуманян, подобно Раффи Ованнисяну, также не исключил коалицию с РПА в случае проведения свободных выборов. Думаю, что понятно, в каком случае «Наследие» посчитает, что выборы прошли свободно.
Представитель «Наследия» Рубен Акопян заявляет, что они не примут участия в работе штаба, а Кокобелян и Арзуманян в беседе с председателем Союза политологов Армении Амаяком Ованнисяном говорят о том, что это не так и Акопян высказал свою личную точку зрения.
Отдельного внимания заслуживает распространенное штабом «Наследия» заявление, в котором, в частности, отмечено: «Мы подтверждаем наше право и решительность выступить 7–го мая со всеобъемлющей оценкой результатов выборов».
Сопоставляя поведение представителей «Наследия» и ее лидера, можно прийти к следующему выводу: «Наследие» имеет явную договоренность с президентским дворцом в связи с предстоящими выборами, но, в то же время, Раффи не без основания обеспокоен тем, что может быть «кинут», поэтому решил играть в двойную игру, которая содержит в себе следующий мессидж: «Серж, если “кинешь” нас, и мы не пройдем в парламент, то сразу же вспомним, что не отзывали свою подпись с «формата четырех» и присоединимся к платформе “консенсус минус РПА”, а, если не “кинешь”, то мы оценим выборы как свободные и справедливые и, в случае необходимости, присоединимся к тебе».
Итак, «Наследие» пытается играть в двойную игру, но заметим, что в результате всего этого может запутаться и оказаться в крайне маргинальном статусе, поскольку несомненно, что после использования их вышвырнут из президентского дворца. Заметим, что в результате всего этого «Наследие» уже не будет нужна и противоположному лагерю. То же, что Серж Саргсян укажет партии «Наследие» на её место, может, исходя из своего опыта, подтвердить Арташес Гегамян. Пока что Серж Саргсян только подготавливает почву для того, чтобы «кинуть» Раффи, распространяя  посредством 6-го номера списка «Наследия» результаты соцопросов о 2-процентном рейтинге Раффи. Что будет с «наследниками» после 6-го мая, догадаться нетрудно. Не помогут даже народные инструменты, дешевые талисманы, рекламные щиты Нушикяна и бездарный танец Раффи.
P.S. Карикатура к данной статье была сделана более года назад, когда в «Наследии» завязалась внутрипартийная грызня, а Раффи куда-то пропал. Однако согласитесь, что карикатура не утратила своей актуальности. Сегодняшняя ситуация имеет лишь небольшое отличие: на картинке Раффи с усами и немного упитан, а сейчас он выглядит немного поверившим и довольно-таки изменившимся.