Վարդան Օսկանյան. «Խորհրդարանական ընտրությունները ճակատագրական են լինելու Հայաստանի համար»
Մայիսին կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունները ճակատագրական են լինելու Հայաստանի համար, քանի որ անհրաժեշտ է լուծել Հայաստանի առջեւ ծառացած երկու խնդիր՝ երկրի տնտեսական վիճակը և ԼՂՀ հարցը: Ըստ Ազգային վիճակագրական ծառայության ներկայացրած մարդահամարի տվյալների` Հայաստանում բնակվում է 2 մլն 871 հազար մարդ։ Իսկ դա նշանակում է, որ մենք իջել ենք 3 մլն բնակչություն ունենալու հոգեբանական շեմից: Եվ եթե մոտ ապագայում չփոխվի Հայաստանի սոցիալ-տնտեսական վիճակն ու առկա բարոյահոգեբանական մթնոլորտը, ապա արտագաղթը կշարունակվի: Ինչո՞ւ են մարդիկ հեռանում: Հեռանում են, քանի որ կորցրել են հավատը ապագայի նկատմամբ, հոգնել են անարդարությունից, կորցրել են վստահությունը:
Վիճակը շտկելու համար պետք չէ փոխել Սահմանադրությունը կամ գրել նոր օրենքներ, փոխարենը պետք է քաղաքական կամք դրսեւորել և կյանքի կոչել առկա օրենքներն ու Սահմանադրությունը: Ժողովրդավարության հիմնական սկզունքների պահպանումն է երկրի հաջողության և զարգացման միակ գրավականը: ԲՀԿ-ի հիմնական ուղենիշն է` առաջիկա 5 տարիներին խթանել տնտեսությունը` ստեղծելով նոր աշխատատեղեր, ստեղծել ազատ մրցակցային տնտեսություն, ապահովել արժանավայել կյանք: Դա է միակ ճանապարհը դեպի արդար պետություն։
Հատված ԲՀԿ 6-րդ համագումարի ժամանակ ԱԳ նախկին նախարար, ԲՀԿ անդամ Վարդան Օսկանյանի ելույթից

Вардан Осканян: «Предстоящие парламентские выборы будут для Армении судьбоносными»
В ходе проходящего в СКК имени К. Демирчяна 6-го съезда партии «Процветающая Армения» с речью выступил бывший министр иностранных дел РА, член ППА Вардан Осканян. Ниже приводим фрагмент из его выступления:
«Предстоящие в мае парламентские выборы будут судьбоносными для Армении, поскольку необходимо решить стоящие перед страной две проблемы: экономическое состояние и Карабахский вопрос. Согласно данным Национальной статистической службы, в Армении проживает 2 млн. 871 тыс. человек. Это значит, что мы отступили от психологического порога обладания государством с трехмиллионным населением. Если царящая в стране социально-экономическая ситуация и морально-психологическая атмосфера в ближайшем будущем не изменятся, то эмиграция продолжится. Почему люди уезжают? Они уезжают, поскольку утратили веру в будущее, устали от несправедливости, потеряли уверенность.
Для исправления ситуации не нужно менять Конституцию или писать новые законы. Вместо этого нужно проявить политическую волю и воплотить в жизнь существующие законы и Конституцию. Соблюдение основных принципов демократии является единственным залогом успеха и развития страны. Основным ориентиром ППА на ближайшие 5 лет будет создание свободной, конкурентной экономики, новых рабочих мест и обеспечение достойной жизни. Таков единственный путь к справедливому государству».