ՀՀ–ում այսօր չկա՞ այն քաղաքական ուժը, որը պիտի ունենա 50%+1
Այսօրվա ասուլիսին «Ազգային համաձայնություն» կուսակցության նախագահ Արամ Հարությունյանն անդրադառնալով կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններին՝ նշել է.
–Եթե ՀՀԿ–ն ասում է, որ մածունը սև է, ապա նա պարտադրելու է, որ բոլորի համար մածունը սև լինի։ Իսկ դա նշանակում է, որ նրանք ձգտելու են ունենալ խորհրդարանական մեծամասնություն։ Եթե ՀՀ–ում որևէ քաղաքական ուժ ստիպելով է ապահովելու խորհրդարանական մեծամասնություն, ապա լինելու է մարտի մեկ, և դա չի տևելու մեկ օր։
Հարությունյանը նաև նշել է, որ նախագահը չպետք է մասնակցի խորհրդարանական ընտրություններին, այլ պիտի իրականացնի արբիտրի դեր.
–ՀՀ–ում այսօր չկա այն քաղաքական ուժը, որը պիտի ունենա 50%+1։ Միայն նորմալ կոալիցիան ունի այդ հնարավորությունը։
Արամ Հարությունյանն ասել է, որ ընտրությունների արդյունքում խորհրդարանում պետք է դասավորվի քաղաքական ուժերի հետևյալ շարքը՝ ԲՀԿ, ՀԱԿ, ՀՀԿ։
–Եթե հակառակ կամ էապես տարբեր դասավորվածություն եղավ, ապա լուրջ ցնցումներ տեղի կունենան,– նշել է Հարությունյանը։

Сегодня в Армении нет той политической силы, которая должна будет иметь 50% + 1?
Говоря во время пресс-конференции о предстоящих парламентских выборах, председатель партии «Национальное согласие» Арам Арутюнян заявил:
«Если РПА говорит, что молоко – черное, то она принудит, чтобы это было так для всех. Это же означает, что они будут стремиться получить парламентское большинство. Если в стране какая-либо политическая сила посредством принуждения обеспечит большинство в парламенте, тогда повторится 1-ое марта, которое будет длиться не один день».
Арутюнян также отметил, что президент не должен участвовать в парламентских выборах, а должен выполнять роль арбитра.
По его словам, сегодня в Армении нет той политической силы, которая должна будет иметь 50% + 1 – такую возможность имеет только нормальная коалиция.
Что касается прогнозов относительно результатов выборов, то, согласно Арутюняну, политические силы в парламенте будут представлены в следующем порядке: ППА, АНК, РПА.
«Если очередность изменится или будет существенное различие в расстановке сил, то нас ждут серьезные потрясения», - отметил Арам Арутюнян.