Սույն թվականի փետրվարի 28-ին ֆրանսիական հանրապետության Սահմանադրական խորհուրդը բեկանեց օրենսդիր մարմնի կողմից նախորդիվ ընդունված մի օրինագիծ, ըստ որի Հայոց ցեղասպանության ժխտումը կհամարվեր հանցագործություն: Բոլոր դեպքերում մենք հարգում ենք Ֆրանսիայի օրենքը եւ նրա ժողովրդի կամքը:
Այն, ինչ 1915թ. պատուհասեց հայ ժողովրդին, ավելին էր, քան ցեղասպանություն, նույնիսկ ավելին` քան ողջակիզում: Դա սոսկ մարդկային կյանքերի կանխամտածված խլում չէր: Դա ամբողջ մի ազգի, մշակույթի, քաղաքակրթության եւ ժամանակի մեջ խտացված կենսակերպի հավաքական սպանդ էր:
Հազարամյակներ ի վեր հայապատկան դպրոցներ, եկեղեցիներ, հիվանդանոցներ, կաճառներ, հաստատություններ, հանրային եւ մասնավոր կալվածքներ ջնջվեցին քարտեզի վրայից, ավերվեցին կամ այլապես զավթվեցին: Հայոց ցեղասպանությունը երիտթուրքական վարչակարգի կողմից սառնասրտորեն իրագործված` հայ ազգի համապարփակ եւ բռնի սեփականազրկումն էր, ինչն աննախադեպ էր իր դաժանությամբ ու աղետաբերությամբ:
Սա Հայրենասպանություն էր:
Թուրք եւ հայ ազգ-պետությունների հաշտեցումը պետք է եւ տեղի կունենա միմիայն սոսկալի ճշմարտության հաղթանակի հիման վրա, ինչպես նաեւ արդարության ապահովման պայմանով` իրական զղջման, իմաստալից վերականգնման ու հայ ժողովրդի` իր Հայրենիքի հետ երաշխավորված վերամիավորման խարսխով:
Այս նպատակով է, որ մենք հիշում ենք մեր նահատակներին, ողջունում բոլոր նրանց, ովքեր կանխարգելում ու պատժում են մարդկության դեմ կատարված ոճիրները, իսկ Թուրքիայից ակնկալում իր կենարար ինքնամաքրումը:
Րաֆֆի Կ. Հովհաննիսյան
Հոդվածը տպագրվել է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների եւ Եվրոպայի հեղինակավոր պարբերականներում. Foreigh Policy Journal, Europes World, Eurasiareview, Humanite Magazine
Ֆրանսիան, Թուրքիան և Հայոց ցեղասպանությունը

28-го февраля 2012г. Конституционный совет Французской Республики отклонил ранее принятый законодательным органом законопроект, согласно которому отрицание Геноцида армян расценивалось как преступление. Во всяком случае, мы уважаем закон Франции и волю ее народа.
То, что пришлось пережить в 1915 г. армянскому народу, более чем геноцид, даже более чем холокост. Это было не только преднамеренное убийство людей. Это была коллективная резня целой нации, культуры, цивилизации, уклада жизни, спрессованного во времени.
Сформировавшиеся тысячелетиями принадлежащие армянам школы, церкви, больницы, научные центры, учреждения, общественные и частные владения были стерты с географических карт, разрушены или, иначе говоря, экспроприированы. Геноцид армян, хладнокровно осуществленный режимом младотурок, был всеобъемлющим и силовым лишением армянской нации ее собственности, беспрецедентным по своей злобе и катастрофичности.
Это было уничтожение Родины.
Примирение турецкого и армянского наций-государств должно и будет иметь место только на основе торжества горькой правды. Оно должно быть условием для обеспечения справедливости, реального раскаяния, осмысленного восстановления и базой для гарантированного воссоединения армянского народа со своей Родиной.
Именно с этой целью мы помним наших мучеников, и приветствуем всех, кто предупреждает и наказывает совершенные преступления против человечества, а от Турции ожидаем животворного самоочищения.
Франция, Турция и Геноцид армян