Խոստումներ և իրականություն. ՀՀԿ–ի համագումարին ընդառաջ
2007–ի խորհրդարանական ընտրություններից առաջ ՀՀԿ–ն համագումար արեց ու հանրությանը ներկայացրեց իր ծրագիրը։ Ինչպես հայտնի է, այդ ընտրությունների ժամանակ Սերժ Սարգսյանի գլխավորած թիմը վերցրեց խորհրդարանի հսկիչ փաթեթը և, հետևաբար, ամբողջությամբ պատասխանատվություն է կրում վերջին հինգ տարիների ընթացքում իր արածի ու չարածի համար։
Այսօր ՀՀԿ–ի 13–րդ համագումարն է, որի ընթացքում, հավանաբար, կխոսվի կուսակցության ապագա ծրագրերից ու անելիքներից։ Թե ինչ ծրագրեր առաջ կքաշի Ս. Սարգսյանի ու վարչապետ Տ. Սարգսյանի գլխավորած թիմը և ինչպիսի նոր խոստումներ կտրվեն հանրությանը՝ պարզ կդառնա առաջիկայում։ Իսկ հիմա եկեք տեսնենք, թե 2007–ին ինչպիսի խոստումներ էին տրվել մեզ և ինչ ունենք իրականում։
Եվ այսպես, ՀՀԿ–ն իր նախընտրական ծրագրով հայաստանցիներիս խոստացել էր.
1.2007-2012թթ. համախառն ներքին արդյունքի աճ 2 անգամ։
ՉԻ՛ կատարել:
2.2007-2012թթ. արտահանման աճ 2 անգամ։
Չի՛ կատարել։
3.2007-2012թթ. ներդրումների աճ 3 անգամ։
ՉԻ՛ կատարել։
4.2007-2012թթ. աշխատավարձերի աճ 2 անգամ։
5.2007-2012թթ. կենսաթոշակների և նպաստների աճ 2,5 անգամ։
6.2007-2012թթ. աղքատության մակարդակի նվազում 1,5 անգամ։
Այն որ ՀՀԿ–ն ոչ մի խոստում չի կատարել վկայում են ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալները. «չոր» թվերը շատ «հյութեղ» ներկայացնում են ամեն ինչ։
ՀՀԿ–ի գերիշխանության օրոք մենք աշխարհում ամենառեկորդային անկումներից արձանագրեցինք 2009–ին։ Տիգրան Սարգսյանի իրականացրած տխրահռչակ «բարեշրջումների» արդյունքում ՀՀ–ն մինչև օրս դեռ դուրս չի եկել ճգնաժամից, որքան էլ փորձեն հակառակում համոզել մեզ։ Վերջին երկու տարիներին արձանագրվող չնչին աճն անվանական է, քանի որ առկա է բարձր մակարդակի գնաճ։ Սերժ Սարգսյանի և Տիգրան Սարգսյանի կառավարման շրջանում  երկրից տարբեր տվյալներով արտագաղթել է շուրջ 200 հազար մարդ։ Կապիտալի արտահոսքը հասել է աննախադեպ ցուցանիշների։ Չկա մի մակրո–ոլորտ, որտեղ ցուցանիշները բացասական չլինեն։
Եթե ՀՀԿ–ի խոստացած ու չկատարած վերոնշյալ խոստումներին ավելացնենք նաև Սերժ Սարգսյանի ու Տիգրան Սարգսյանի տված տարատեսակ նյուվասյուկիստական բլեֆ–խոստումները, ապա պատկերն ավելի տխուր կդառնա։
Այսքանից հետո եթե ՀՀԿ–ն ակնկալում է գալիք ընտրությունների արդյունքում ոչ միայն պահել ունեցածը, այլ դեռ մի բան էլ ավելացնել իր քաղաքական կշիռը, ապա ստացվում է, որ այդ կուսակցությունում մտածում են, թե Հայաստանի ընտրողները մազոխիստներ են, քանզի միայն մազոխիստ պետք է լինել, որպեսզի կյանքի որակի անկում ապահոված և արտաքին ու ներքին քաղաքականությունը խայտառակ ձևով տապալած թիմին ձայն տալ։

Обещания и действительность
Перед парламентскими выборами 2007г. Республиканская партия Армении провела съезд, в ходе которого была представлена программа партии. Как известно, во время тех выборов возглавляемая Сержем Саргсяном команда взяла контрольный пакет парламента и, следовательно, целиком несет ответственность за то, что было сделано или не сделано в последние пять лет.
Сегодня пройдет 13-й съезд РПА, в ходе которого, вероятно, будет говориться о будущих программах партии. Какие программы выдвинет возглавляемая Сержем Саргсяном и Тиграном Саркисяном команда и какие обещания будут даны обществу, станет ясно очень скоро. А пока давайте посмотрим, какие обещания были даны в 2007г. и что мы имеем в действительности.
Итак, в своей предвыборной программе РПА обещала гражданам Армении:
1.Увеличение ВВП в 2007-2012гг. в два раза.
Не выполнено!
2. Увеличение экспорта в 2007-2012гг. в два раза.
3. Увеличение инвестиций в 2007-2012гг. в три раза.
4. Увеличение зарплат в 2007-2012гг. в два раза.
5. Увеличение пенсий и пособий в 2007-2012гг. в 2,5 раза.
6. Сокращение уровня бедности в 2007-2012гг. в 1,5 раза.
О том, что РПА не выполнила ни одного обещания, свидетельствуют данные Национальной статистической службы РА: «сухие» цифры говорят обо всем очень красноречиво.
В годы правления РПА мы зафиксировали в 2009г. один из рекордных спадов в мире. В результате проведенных Тиграном Саркисяном печально известных «реформ» РА до сих пор не вышла из кризиса, сколько бы ни пытались убедить нас в обратном. Фиксируемый же в последние два года незначительный рост является номинальным, поскольку существует высокая инфляция. В период правления Сержа Саргсяна и Тиграна Саркисяна из страны по различным данным эмигрировало 200 тысяч человек. Отток капитала достиг беспрецедентных показателей. Нет ни одной макросферы, показатели которой не были бы отрицательными.
Если к вышеуказанным невыполненным обещаниям РПА прибавим еще и различные нью-васюкистские блеф-обещания Сержа Саргсяна и Тиграна Саркисяна, то картина станет еще более печальной.
Если после всего этого РПА рассчитывает не только сохранить, но и увеличить в результате предстоящих выборов свой политический вес, то выходит, что в этой партии считают армянских избирателей мазохистами, поскольку только мазохист может отдать голос за обеспечившую спад качества жизни и позорно провалившую внешнюю и внутреннюю политику команду.