Գեներալ Մանվել Գրիգորյանը, երևի, լավ չէր պատկերացնում, որ Սերժ Սարգսյանի հանդեպ «նախաձեռնողական» քաղաքականություն վարելուց հետո անմիջապես կվերածվի Արթուր Բաղդասարյանի (դա լավագույն դեպքում)։ Լավ չպատկերացնելն էր պատճառը, որ սատարման ու քծնանքի նմանատիպ երեկո կազմակերպվեց։ Եկեք անկեղծ լինենք. նողկալի տեսարան էր։ Տհաճ էր տեսնելը, թե ինչպես էին պատերազմի բովով անցած մարդիկ վերածվել նոմենկլատուրային խամաճիկների ու դիմազուրկ զինվորիկների։
Հիմա ԵԿՄ վերնախավում զգացել են, թե ինչ է տեղի ունենում ՀՀԿ «ճկուն» ղեկավարի հաճախորդը դառնալու արդյունքում. հասարակական պարսավանք և ինքնուրույնության կորուստ։ Զգացել են ու փորձում են «կռուտիտ» լինել։
Մանվել Գրիգորյանը սկսել է ինտենսիվորեն տարածել, թե իրենք Սերժ Սարգսյանին սատարելու են արտաքին մարտահրավերներին դիմագրավելու հարցում, իսկ ներքին կյանքի մասին խոսք անգամ չկա, բայց դե ԵԿՄ գնացքն արդեն գնացել է։ Իրողությունն այն է, որ Մանվելը ԵԿՄ–ն վերածեց ՕԵԿ–ի և այլևս ա՛յդ խարանով է ընկալվում քաղաքական ու հասարակական շրջանակների կողմից։
Արցախյան պատերազմի ժամանակ 5–րդ բրիգադըղեկավարած փառապանծ ղեկավարը մեկ օրվա ընթացքում վերածվեց Հայաստանի ներսում քաղաքացիական հասարակության դեմ պայքարի 5–րդ շարասյանզորավարի։
Հարկ է նկատել, որ Սերժ Սարգսյանին իրականում պետք էլ չէ Մանվելի սատարումը։ «Ֆուտբոլասեր» նախագահը նախընտրում է իր շրջապատում գեղամյանատիպ հաճախորդներ ունենալ։ Հաճախորդներ, որոնք ընդամենը պայքարում են մի զրո ավել ստանալու համար։ Մանվելն այժմ դարձավ այդ հաճախորդներից մեկը ու արդեն կարևոր չէ զրոների քանակը։
Մանվելի հետ տեղի ունեցածը պետք է հերթական դասը լինի բոլոր նրանց համար, ովքեր ուզում են պահել սեփական ինքնուրույնությունն ու արժանապատվությունը։
Մանվելի «նախաձեռնողական» քաղաքականությունը
Արցախյան պատերազմի ժամանակ 5–րդ բրիգադը ղեկավարած փառապանծ ղեկավարը մեկ օրվա ընթացքում վերածվեց Հայաստանի ներսում քաղաքացիական հասարակության դեմ պայքարի 5–րդ շարասյան զորավարի։

Генерал Манвел Григорян, наверное, не представлял, что после проведения в отношении Сержа Саргсяна «инициативной» политики, сам он сразу же превратится в Артура Багдасаряна (это в лучшем случае). Именно плохое представление всего этого стало причиной того, что был организован подобный вечер поддержки и угодничества Сержу Саргсяну. Давайте будем честны: это было жалкое зрелище. Отвратительно было видеть, как прошедшие через горнило войны люди превратились в номенклатурных марионеток и безликих солдатиков.
Сейчас в элите «Еркрапа» почувствовали, что происходит в результате превращения в клиента «гибкого» руководителя РПА: общественное порицание и утрата самостоятельности. Почувствовали и пытаются выкрутиться из этого положения.
Манвел Григорян начал интенсивно распространять информацию, что они будут поддерживать Сержа Саргсяна в вопросе противостояния внешним угрозам, а о внутриполитической жизни страны речи и быть не может, однако поезд «Еркрапа» уже ушел. Реальность в том, что Манвел превратил «Еркрапа» в «Оринац еркир», и теперь воспринимается политическими и общественными кругами именно в этой нише.
Возглавлявший во время Арцахской войны 5-ю бригаду прославленный руководитель за один день превратился внутри Армении в предводителя 5-й колонны борьбы с гражданским обществом.
Следует отметить, что Сержу Саргсяну, в действительности, даже не нужна поддержка Манвела. «Футбололюбивый» президент предпочитает иметь в своем окружении гегамяноподобных клиентов. Тех, которые всего лишь борются за получение лишнего нуля. Манвел сейчас превратился в одного из этих клиентов, и количество нулей уже неважно.
Произошедшее с Манвелом должно стать очередным уроком для всех тех, кто хочет сохранить собственное достоинство и самостоятельность.
«Инициативная» политика Манвела