Հայաստանի 1-ին հանրապետության հիմնադրման և վերացման պաճառների մասին
Այսօրվա մեր քաղաքական կյանքի քննարկման գլխավոր հարցերից են հայ-թուրքական հարաբերությունները: Մի մասի կարծիքով՝ առանց հայ-թուրքական սահմանի արագ բացման ու Ղարաբաղյան խնդրի արագ կարգավորման՝ Հայաստանն անվտանգ ապագա չի կարող ունենալ: Մյուս մասը, ճիշտ հակառակը, կարծում է, թե հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումն ու սահմանի բացումը կվնասի մեր տնտեսությանն ու Ղարաբաղի շահերին: Երրորդները նշում են, որ այս հարցի կարգավորումով՝ Ցեղասպանության ճանաչման գործընթացը չպետք է վնասվի: Չորրորդները համարում են, որ Հայաստանը չպետք է մոռանա նաև Արևմտյան Հայաստանի խնդիրը: Հինգերորդները Արևմտյան Հայաստանի հետ միասին պահանջում են նաև Կիլիկիան:
Մի պահ կարող է թվալ, թե մենք հումոր ենք անում՝ այս մոտեցումներն արձանագրելով: Սակայն ուշադրությամբ կարդալով մի շարք իշխանական և ընդդիմադիր քաղաքական ու կուսակցական գործիչների տեսակետները՝ կարող ենք նշել, որ մեր այսօրվա քաղաքական կյանքում առկա է վերը նշված ողջ սպեկտրը՝ Թուրքիայի հետ հարաբերությունները շուտափույթ կարգավորելու,  քիրվայություն անելու կողմնակիցներից մինչև Կիլիկիան ուզողները:
Սա արդեն տրագիկոմեդիա է հիշեցնում: 90 տարի առաջ մենք ունեցանք իսկական ողբերգություն: Դրանից 90 տարի անց՝ 2009 թ.-ին, կանգնած  ենք գրեթե նույն խնդրի առջև, սակայն՝ առանց Կիլիկիայի, Արևմտյան Հայաստանի և Նախիջևանի:
Կա այպիսի տեսակետ՝ ի՞նչ կարիք կա նորից ու նորից վերադառնալ մեր պատմության ողբերգական էջերին: Ինչո՞վ դա կարող է մեզ օգնել այսօրվա մեր խնդիրները լուծելու համար: Ասեմ, որ եթե մենք հին դասերից լուրջ հետևություններ չանենք, ապա 90 տարի առաջվա պատմությունը կարող է կրկնվել, քանզի, ինչպես ասում էր հայտնի ամերիկյան իրավաբան և գրող Կլարենս Դարոուն. «Պատմությունը կրկնվում է, և դա նրա թերություններից մեկն է»:
Եվ այսպես, կրկին փորձենք վերհիշել 1918-1920 թթ. մեր պատմության դառը էջերը և կատարել ճիշտ հետևություններ։
1.Հայաստան, 1918թ. հունիս-1919թ. մայիս. պատմական քրոնիկոն
Ավելի քան 500-ամյա ընդմիջումից հետո՝ 1918թ. մայիս 28-ին, ի դեմս առաջին հանրապետության՝ կրկին վերականգնվեց հայկական պետականությունը: 1918թ. հունիսի 4-ին Բաթումում ստորագրված պայմանագրով Հայաստանի տարածքը կազմում էր ընդամենը 12 հազ. քմ, սակայն կյանքը ցույց տվեց, որ այս պայմանագրի կնքումը ճիշտ մարտավարական քայլ էր, քանզի պետք էր ժամանակ շահել: Այդպես էլ եղավ. 1918թ. աշնանը Անտանտայի երկրները 1-ին համաշխարհային պատերազմում հաղթանակ տարան Քառյակ պետությունների հանդեպ (Գերմանիա, Թուրքիա, Բուլղարիա, Ավստրո-Հունգարիա), և նույն թվականի հոկտեմբերի 30-ին պարտված Թուրքիան՝ Մուդրոսյան պայմանագրով, իր զորքերը ստիպված հետ քաշեց մինչև 1914թ.-ին հաստատված ռուս-թուրքական սահմանը: Նույն այս պայմանագրով նախատեսվում էր, որ Թուրքիան իր զորքերը պետք է դուրս բերեր նաև  հայկական 6 վիլայեթներից'Վանից, Էրզրումից, Բիթլիսից, Խարբերդից, Դիարբեքիրից և Սվազից:
Թեև Թուրքիայի զորքերը դուրս էին գալիս Անդրկովկասից, սակայն թուրքական բանակի սպայակույտը ազատված տարածքներում կազմակերպում էր մահմեդական մանր-մունր ջոկատներ՝ փորձելով նոր ստեղծված հայկական պետության դեմ զանգվածային պարտիզանական շարժում կազմակերպել: Այս դիմադրությունը շարունակվեց մինչև 1919թ. ապրիլ, և վերջապես հայկական բանակը, անգլիացիների օգնությամբ, իր հսկողության տակ վերցրեց ողջ Արևելյան Հայաստանը' Օլթիից մինչև Նախիջևան՝ մոտ 55 հազար քառ/կմ տարածք:
1. Հայ-ադրբեջանական հարաբերությունները և անգլիացիների դիրքորոշումը
1-ին համաշխարհային պատերազմի ավարտից հետո, երբ թուրքական զորքերը հեռացան Անդրկովկասից, Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև վիճելի տարածքներ էին համարվում  հայաբնակ Ղարաբաղը, Զանգեզուրը, Ղազախի սահմանային գավառները, ինչպես նաև խառը բնակչություն ունեցող Շարուրն ու Նախիջևանը:
Միջնորդների, տվյալ դեպքում՝ անգլիացիների, դիրքորոշումը հետևյալն էր.
Շարուրն ու Նախիջևանը պետք է միացվեին Հայաստանին, իսկ Ղարաբաղն ու Զանգեզուրը'Ադրբեջանին: Անգլիացիների այս դիրքորոշումը պայմանավորված էր նրանով, որ Հայաստանը մոտ ժամանակներում պետք է Արևմտյան Հայաստանում նոր տարածքներ ձեռքբերեր, և այդ պատճառով էլ Երևանը պետք է Բաքվին զիջեր Ղարաբաղն ու Զանգեզուրը: Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ընթանում էր չհայտարարված պատերազմ: Ադրբեջանը «թաքուն» աջակցում էր Նախիջևանի թուրքերի ապստամբությանն ընդդեմ Հայաստանի, իսկ Երևանն էլ, նույնպես «գաղտնի», աջակցում էր Զանգեզուրի ու Ղարաբաղի հայությանը:
Ադրբեջանցիներին հաջողվեց «մաքրել» Նախիջևանը հայերից, իսկ Զանգեզուրում հայերը՝ Գարեգին Նժդեհի գլխավորությամբ, «մաքրեցին» տարածաշրջանը թուրքերից:
Անտանտայի երկրների բոլոր փորձերը՝ հաշտեցնել կողմերին՝ ապարդյուն դուրս եկան, և 1920թ. ապրիլին հայկական բանակը մտավ Ղարաբաղ:  Ադրբեջանը փաստացի պարտություն կրեց Հայաստանից և 1920թ. ապրիլին նվաճվեց ռուսական Կարմիր բանակի կողմից ու խորհրդայնացվեց:
1. Հայ - վրացական հարաբերությունները
1918թ., երբ թուրքական զորքը հեռացավ Լոռիից, հայկական ուժերը՝ Դրոյի գլխավորությամբ, գրավեցին երկրամասը: Ի պատասխան դրա՝ վրացական բանակը մտավ Ջավախք: Եվ 1918թ. դեկտեմբերին սկսվեց հայ-վրացական պատերազմը: Ընդամենը մի քանի օրվա ընթացքում հայկական ուժերը ազատագրեցին Ալավերդին, Բոլնիս-Խաչենը, այնուհետև Շուլավերն ու Սադախլոն: Փաստացի, դեպի Թիֆլիս ճանապարհը մնացել էր բաց: Սակայն Անտանտայի «միջնորդները» թույլ չտվեցին, որ պատերազմը խորանա: 1918թ. դեկտեմբերի 31-ին՝ երկու կողմերի միջև կնքվեց համաձայնագիր, ըստ որի՝ Բորչալուի գավառի հյուսիսային մասը մնում էր Վրաստանի կազմում, իսկ հարավային մասը՝ Հայաստանն էր ստանում։ Դրանց միջև անգլիական զորքերի վերահսկողության տակ ստեղծվում էր «չեզոք գոտի»:
Թեև հայերը կարող էին վրացիներին ավելի մեծ զիջումներ պարտադրել, սակայն Երևանը, դաշնակիցների հորդորով, այդ քայլերին չգնաց: Պատճառը նույնպես հասկանալի էր. Վրաստանը Հայաստանի համար հաղորդակցության իմաստով շատ կարևոր երկիր էր: 1919թ. մարտին վերականգնվեց Հայաստանից դեպի Եվրոպա և Ռուսաստան երկաթուղային հաղորդակցությունը, որն անցնում էր Թիֆլիսով ու Բաթումով: Բացի այդ՝  Հայաստանը չհայտարարված պատերազմի մեջ էր Ադրբեջանի հետ, և հորիզոնում սկսում էր երևալ օրեցօր աճող թուրքական վտանգը:
1. Հայ - թուրքական հարաբերությունները և Փարիզյան խաղաղության վեհաժողովը
1919 թ. հունվարի 19-ին աշխատանքներն սկսեց Փարիզյան խաղաղության վեհաժողովը, որը, մասնավորապես, պետք է որոշեր նաև Օսմանյան Կայսրության հետագա ճակատագիրը: Հունվարի 30-ին Անտանտայի երկրները վեհաժողովում հաստատեցին Օսմանյան Կայսրության վերացման մասին որոշումը: Այն պետք է բաժանվեր մի քանի մասերի, որոնցից մեկում էլ պետք է հիմնվեր Արևմտյան Հայաստանը:  Վեհաժողովում հայերը հանդես էին գալիս 2 պատվիրակությամբ: Մեկը Հայաստանի Հանրապետության պատվիրակությունն էր՝ ՀՅԴ-ական Ավետիս Ահարոնյանի գլխավորությամբ, մյուսը՝ այսպես կոչված ազգային պատվիրակությունն էր՝ Եգիպտոսի նախկին վարչապետ Նուբար փաշայի որդու՝ հայտնի մեծահարուստ և բարերար Պողոս Նուբարի գլխավորությամբ: Նշենք, որ Պողոս Նուբարի գլխավորությամբ ազգային պատվիրակությունը հիմնադրվել էր դեռևս 1912-13թթ, որին աջակցում էր Հայոց կաթողիկոս Գևորգ 5-րդը: Ըստ կաթողիկոսի՝ Պողոս Նուբարը Հայկական հարցի լուծման նպատակով պետք է հանդես գար արևմտյան տերություններին ուղղված խնդրանքներով: Եվ ահա Փարիզյան կոնֆերանսում Պողոս Նուբարը փորձում էր հանդես գալ ողջ արևմտահայության և գաղթականների անունից: Ըստ նրա՝ Հայաստանի Հանրապետությունը սոսկ «Արարատյան հանրապետություն» էր, մինչդեռ իսկական Հայաստանը՝ Արևմտյան Հայաստանն էր, որի շահերի իրական արտահայտիչը հենց Ազգային պատվիրակությունն էր'Պողոս Նուբարի գլխավորությամբ: Ազգային պատվիրակության կարծիքով՝ Հայաստանի Հանրապետության գոյությունն իսկ  վնասակար էր համարվում Հայ Դատի համար:
Փաստացի պայքար էր ընթանում,  թե ովքեր պետք է կազմավորեն դեռևս չստեղծված «Մեծ Հայաստանի» պետական մարմինները: Տարբեր էին նաև «Մեծ Հայաստանի» սահմանների մասին պատկերացումները: Եթե Ահարոնյանի պատկերացմամբ՝ «Մեծ Հայաստանի» մեջ, Արևելյան Հայաստանից բացի, պետք է ընդգրկվեին նաև արևմտահայկական չորս վիլայեթներ՝ Վանը, Բիթլիսը, Էրզրումն ու Տրապիզոնը, ապա Պողոս Նուբարը պահանջում էր «Ծովից ծով Հայաստան»՝ Կովկասյան Հայաստանը, Արևմտյան Հայաստանի ոչ թե 4, այլ 7 վիլայեթները՝ գումարած Կիլիկիայի 4 սանջակները:
Հայկական երկու պատվիրակությունների բանակցությունների արդյունքում, ի վերջո, 1919թ. փետրվարի 25-ին վեհաժողովին ներկայացվեց հայկական միասնական տարբերակը, որի հիմքում դրված էր Պողոս Նուբարի տարբերակը:
1. Իսկ ինչպիսի՞ն էին ԱՄՆ-ի ու Անգլիայի տեսակետները՝  հայկական պահանջների նկատմամբ
Ա. ԱՄՆ-ի տեսակետը
Պետք է նշել, որ ԱՄՆ-նախագահ Վուդրո Վիլսոնը հիմնականում բաժանում էր Պողոս Նուբարի տեսակետները: Վիլսոնը հայամետ գործչի համբավ ուներ, և իզուր չէ, որ հայերը հենց ԱՄՆ-ին էին ցանկանում տեսնել «Ծովից ծով Հայաստանի» կերտման հոգատարի  դերում: Նկատենք, որ ամերիկավիների հայամետությունը բացատրվում էր ոչ այնքան հումանիտար պատճառներով, որքան ամերիկացիների որոշակի շահերով:
Բանն այն է, որ դեռևս 1909թ. ամերիկյան հայտնի մեծահարուստ Կոլբի Չեսթերը, որը ներկայացնում էր ամերիկյան խոշոր ֆինանսաօլիգարխիկ շրջանակների շահերը, ստացել էր հեռանկարային երկաթգծի կոնցեսիա, որը պետք է անցներ Խարբերդ- Դիարբեքիր-Մոսուլ, Սվազ-Բիթլիս-Վան և Սվազ-Իսքենդերոն ուղիներով: Ամերիկացիներն իրավունք էին ստացել, խոշորամասշտաբ այդ նախագծերի իրականացման նպատակով, շահագործել այդ ուղիների շուրջը տարածված ամբողջ բնական ընդերքը, այդ թվում'հարուստ նավթային դաշտերը: Այդ նախագծերը չիրականացան Գերմանիայի ճնշման պատճառով: Ամերիկացիները հասկացան, որ այս տարածաշրջանում սեփական տնտեսական շահերը կարող են հետապնդել այն դեպքում, եթե երկիրը կարողանա դառնալ լուրջ քաղաքական գործոն: Դա էր հենց այն գլխավոր պատճատներից մեկը, որ 1917թ. ամերիկացիները պատերազմի մեջ մտան Գերմանիայի և Թուրքիայի դեմ: Ամերիկյան քաղաքական վերնախավում այն տեսակետն էր ամրապնդված, թե բոլոր տարածքները, բացառությամբ Մոսուլի, պետք է ընդգրկվեն մեկ միասնական վարչակազմի ներքո: Այսպիսով, օգտագործելով Հայոց ցեղասպանության փաստը՝ ամերիկացիներն առաջ էին քաշում «Ծովից ծով Հայաստան» կերտելու բարոյական իրավունքը՝ նպատակ ունենալով զուգահեռաբար անցկացնել սեփական շահերը:
Բ. Անգլիացիների տեսակետը
Անգլիացիները կտրականապես դեմ էին ամերիկյան գաղափարին, քանզի համարում էին, որ այն իրատեսական չէ։ Մեծ Բրիտանիան այն ժամանակ ավելի լուրջ երկիր էր, քան ԱՄՆ-ը և լրջորեն էր ուսումնասիրել այս տարածաշրջանը:
Անգլիացի քաղաքական հետախույզներ Նոյելը, Վիլսոնը, Հեյը, Բելը և շատ այլ սպաներ, գործուղվելով այս տարածաշրջան, ռազմաքաղաքական, ազգագրական, տնտեսական և այլ տիպի հսկայական հետախուզական  տեղեկությունների բազա էին ստեղծել, որի հիման վրա եկել էին հետևյալ եզրակացության.
1. Հայկական պահանջները'ստեղծել «Ծովից ծով Հայաստան», իրատեսական չեն, քանզի Արևմտյան Հայաստանի վիլայեթներում հայկական տարրը գրեթե վերացել էր Հայոց ցեղասպանության հետևանքով:
2. Հայկական պահանջները վնասում էին հայ-քրդական հնարավոր դաշինքին, քանզի քրդերը վախենում էին, թե «Ծովից ծով Հայաստանում» իրենք տեղ չէին ունենա:
3. Հայկական գիգանտ պահանջներից կօգտվեին թուրքերը, և հայ-քրդական հնարավոր դաշինքի փոխարեն նորից կձևավորվի թուրք-քրդական դաշինք՝ ընդդեմ հայերի և եվրոպական տերությունների:
4. Թուրքերի դեմ պետք է բացել հունական, հայկական, արաբական և քրդական ճակատներ, քանզի միմիայն այդ դեպքում ուժերի հավասարակշռությունը կլինի ի վնաս թուրքերի:
5. Արևելյան վիլայեթները պետք է բաժանվեն հետևյալ կերպ. Էրզրումի, Տրապիզոնի վիլայեթները՝ դեպի Սև ծով ելքով, պետք է միացվեն Կովկասյան Հայաստանին, իսկ մնացած վիլայեթների հիման վրա պետք է ստեղծել Քրդական ինքնավարություն՝ քրդական ցեղերի համադաշնության ձևով՝ ուղղված  թուրքերի դեմ: Միմիայն այդպիսի բաժանման պարագայում է հնարավոր քրդերին համախմբել ընդդեմ թուրքերի:
6. Այս կետերի չկատարման դեպքում հայկական և քրդական տարածքները անխուսափելիորեն կրկին կհայտնվեն Թուրքիայի վերահսկողության տակ: Եվ պետք է շտապել, քանզի ժամանակը աշխատում է թուրքերի օգտին:
Անգլիացիների ու ամերիկացիների տարբեր տեսակետների, վեճերի հարթեցման նպատակով 1919թ. մարտի 20-ին վեհաժողովը որոշեց հանձնախումբ ուղարկել Մերձավոր Արևելք'Օսմանյան Կայսրությունից անջատվելիք երկրամասերի վիճակը քննելու համար: Իրականում այս հանձնախումբը կազմված էր միայն ամերիկացիներից, և նրանք մեկուկես ամսվա աշխատանքից հետո հանդես եկան Օսմանյան Կայսրության տարածքում ԱՄՆ-ի հոգատարության ներքո երեք պետություն՝ Հայաստան, Թուրքիա և Պոնտոս ստեղծելու առաջարկով: Այստեղ նույնպես նշմարվում էին ամերիկյան շահերը:
Ի պատասխան դրա՝ 1919թ. մայիսի 12-ին Իրաքի բրիտանական վարչակազմի ղեկավարը պաշտոնապես արդեն հաստատեց, որ Մեծ Բրիտանիան դեմ է Վանի, Բիթլիսի, Դիարբեքիրի վիլայեթներում հայկական պետության ստեղծմանը, քանզի դա օգուտ չի բերի ո՛չ հայերին, ո՛չ քրդերին, ո՛չ էլ եվրոպական տերություններին:
Անգլիացիների այս տեսակետը հաշվի չառան Անտանտայի մյուս անդամները, և 1919թ. մայիսի 14-ին այսպես կոչված «4-ի խորհուրդը» Փարիզյան վեհաժողովում որոշում կայացրեց ԱՄՆ-ին տրամադրել Հայաստանի կառավարման մանդատ:
Այսպիսով, հայկական պետության տարածքների հարցը մնաց անորոշ: Հայերը կտրականապես հրաժարվում էին Վանն ու Բիթլիսը հանձնել քրդերին, իսկ քրդերն էլ հրաժարվում էին այս տարածքները հայերին վերադարձնել: Այս իրավիճակից միակ շահողը դարձան թուրքերը:
Թուրքիայի հանդեպ ատելությամբ լցված անգլիացի հանրահայտ հետախույզ մայոր Նոյելը նշում էր. «Հայերն ու քրդերն ապացուցեցին, որ անխոհեմությունը նույնպես կարող է լինել քաղաքական կատեգորիա»:
1919թ. մայիսի 16-ին հունական զորքերն, Անտանտայի երկրների աջակցությամբ, մտան Արևմտյան Անատոլիա: 3 օր անց՝ մայիսի 19-ին, Ստամբուլից Անկարա եկավ Մուստաֆա Քեմալ փաշան, որպեսզի վերականգնի թուրքական ազգային շարժումն ընդդեմ հույների և Անտանտայի երկրների: Եվ այդ ժամանակվանից Թուրքիայում սկսվեց, այսպես կոչված, քեմալական շարժումը:
Եզրակացություններ
1. 1918-1919 թթ. իրադարձությունները ցույց տվեցին, որ հայկական ուժերը հաջող էին գործում Կովկասում, իսկ Ադրբեջանի կողմից չհայտարարված պատերազմը թույլ չէր տալիս, որ հայերը կարողանային ազատորեն գործել Արևմտյան ճակատում: Հաշվի առնելով այս հանգամանքը՝ հայերը պետք է ոչ թե «Ծովից ծով Հայաստանի» մասին երազեին, այլ չափավոր պահանջներով բավարարվելով՝ ընդունեին անգլիացիների առաջարկը: Չմոռանանք, որ Ադրբեջանի պարտությունից հետո՝ Երևանը վերահսկում էր Ղարաբաղից մինչև Օլթի ընկած տարածքները: Համաձայնելով Էրզրումի և Տրապիզոնի վիլայեթների միացմանը'Հայաստանը կունենար ելք դեպի Սև ծով: Եվ դժվար էր ասել, թե ինչպես կզարգանար քեմալական շարժումը:
2.  Ճիշտ է, այսօր «եթե»-ներով վերլուծելը հեշտ է, սակայն մեկ բան իսկապես ապշեցնում է. ինչը՞ կարող էր Պողոս Նուբարին և Հայաստանի քաղաքական վերնախավին համոզել, թե մի հզոր երկիր կարող էր փաստացի գրավել Արևմտյան Հայաստանը, այնտեղի քրդերին ու թուրքերին կոտորեր ու տեղահաներ, և դրանից հետո հայ փախստականներին հրավիրեր'վերականգնելու հայկական պետականությունը: Այն, որ գիտաֆանտաստիկ ծրագրերին հայ քաղաքական վերնախավը հավատում էր՝ փաստ է, որի վկայությունն է այն թաքնված մրցակցությունը, որ կար Պողոս Նուբարի և Հայաստանի այն ժամանակվա քաղաքական վերնախավի միջև՝ դեռևս չստեղծված «Մեծ Հայաստանի» իշխանության ձևավորման համար:
3. Այն ժամանակվա որոշ անգլիացի հետազոտողներ նշում էին, թե քրդերն ու հայերը ունեն մեկ ընդհանուր հայտարար՝ երկուսն էլ զուրկ էին պետական մտածողությունից։ Քրդերը՝ իրենց նեղ ցեղային գիտակցության, իսկ հայերը՝ ավելի քան 500 տարի օտարի լծի տակ ապրելու պատճառով: Թե ի՞նչ ցույց տվեց 1918-20 թթ. Ժամանակահատվածը՝  թողնենք առանց մեկնաբանության:
4. Պետական մտածողության բացակայությունը հայերիս մոտ խորը արմատներ ունի, որտեղից էլ դուրս են գալիս 2 ծայրահեղ արժեհամակարգեր՝ մեկը«Ծովից ծով Հայաստանի» պահանջը, և մյուսը՝ թուրքերի հետ ամեն գնով քիրվայություն անենք, որպեսզի նրանցից մեր անվտանգությունն ապահովենք մոտեցումը: Այս երկու ծայրահեղ գաղափարներն էլ ազգակործան բնույթ ունեն: Ընդ որում, Նյուտոնի 3-րդ օրենքի համաձայն՝ այս երկու ազգակործան հոսանքներն իրար հարկավոր են, քանզի մեկն առանց մյուսի՝  չի գոյատևի:
Եվ ուրեմն, այսօրվա մեր սերնդի նպատակն է՝ այս երկու հոսանքներն էլ հեռացնել մեր քաղաքական կյանքից, քանզի այլընտրանք չունենք: Հակառակ դեպքում՝ նոր «Պողոս Նուբարներ»  ու  նոր «Ղուկաս Ղուկասյաններ» կծնվեն ու մենք հեռանկար չենք ունենա:  Իսկ ինչպե՞ս մեր այսօրվա անկախ պետության շրջանակներում ձևավորել իրատեսական, զուրկ ամեն տեսակ ծայրահեղություններից մտածողություն և ժամանակակից պետություն կառուցել։ Ահա ա՛յս խնդիրն է, որ դրված է մեր սերնդի առջև: Իսկ թե ե՞րբ  կլուծվի այս հարցը, և կլուծվի՞ արդյոք՝դրանից է կախված, ըստ իս, մեր ժողովրդի վաղվա օրը:

О причинах основания и поражения 1-й армянской республики
Один из сегодняшних политических хитов - это армяно - турецкие отношения. Одна часть нашего общества полагает, что без скорого открытия границы и урегулирования карабахского конфликта у Армении не может быть безопасного будущего. Другая часть, противоположно первой, полагает, что открытие границы повредит нашей экономике и интересам Арцаха, третьи предупреждают, чтобы нормализация армяно-турецких отношений не должна помешать делу признания Геноцида. Четвертые считают, что не надо забывать проблему Западной Армении, пятые же требуют не только Западную Армению, но и Киликию.
Кому-то может показаться, что приводя все эти точки зрения, мы упражняемся в остроумии. Увы, все они актуальны в политическом поле Армении сегодня, от фактического призыва к кумовству с Турцией до требования вернуть Киликию.
Может, это и было бы смешно, если бы не было так грустно. 94 года назад нас постигла настоящая трагедия, угрожавшая существованию этноса. И сегодня, через 94 года  мы стоим перед почти аналогичной проблемой, но уже без Киликии, Западной Армении и Нахиджевана. Наряду с приведенными точками зрения высказывается и другая: зачем еще и еще раз ворошить прошлое? Чем это может помочь нам в решении наших сегодняшних проблем? Скажу одно - если мы не сделаем серьезных выводов из уроков прошлого, то история 90 -летней давности может повториться, потому что, как говорил известный американский юрист и писатель Клаус Дароун, история повторяется, и это один из ее недостатков
Итак, еще раз попытаемся вспомнить горькие страницы нашей истории 1918 - 1920 г.г. и сделать из нее верные выводы.
1. Армения, июнь 1918г. - май 1919 г., историческая хроника.
После более чем 500 - летнего перерыва, 28 мая 1918 г. в лице Первой республики восстановилась армянская государственность. По договору, заключенному в Батуми, территория республики составляла всего 12 000 кв. км, но жизнь показала, что заключение этого договора было верным тактическим ходом. Осенью 1918 г. Антанта победила четверку противостоявших ей стран - Германию, Турцию, Австро-Венгрию и Болгарию. 30 октября поверженная Турция по Мудросскому договору вынуждена была отвести войска за русско-турецкую границу 1914 г. По этому же договору Турция должна  была вывести войска также из 6 вилайетов - Ванского, Эрзрумского, Битлисского, Харберда, Диарбекира и Сваза.
Хотя турецкие войска и покидали Закавказье, но штаб турецкой армии организовал мелкие мусульманские отряды, пытаясь на освобожденных территориях организовать партизанское движение против армянского государства. Это продолжалось до апреля 1919 г., пока армянская армия с помощью англичан не сумела взять под свой контроль всю Западную Армению - от Олти до Нахиджевана, общей территорией ок. 55 тыс. кв. км.
Армяно - азербайджанские отношения и позиция англичан
После окончания Первой мировой войны, когда турецкие войска покинули Закавказье, обострился вопрос спорных территорий между Арменией и Азербайджаном.  Таковыми были Карабах, Зангезур, территории, примыкающие к пограничному Казаху, а также Шарур и Нахиджеван со смешанным населением. Позиция посредников, в данном случае - англичан, была следующей: Шарур и Нахиджеван должны были присоединиться к Армении, а Карабах и Зангезур - к Азербайджану. Эта позиция была обусловлена тем, что Армения в ближайшее время должна была получить новые территории в Западной Армении, и по этой причине Ереван должен был уступить Баку Карабах и Зангезур.
Между Арменией и Азербайджаном шла необъявленная война. Азербайджан скрытно способствовал восстаниям нахиджеванских турок против армян, Армения, так же скрытно, содействовала неподчинению армян в Карабахе и Зангезуре. Азербайджанцам удалось очистить Нахиджеван от армян, а Зангезур армяне, под предводительством Нжде, очистили от турок.
Все попытки стран Антанты помирить стороны ни к чему не привели, и в апреле 1920 -го армянская армия вошла в Карабах. Азербайджан фактически потерпел поражение от Армении, в том же месяце был завоеван Красной армией  и советизирован.
Армяно - грузинские отношения.
В 1918 -м, когда турецкие войска ушли из Лори, армянские войска под командованием Дро, заняли регион. В ответ грузинская армия вошла в Джавахк. И в декабре 1918 г. началась армяно - грузинская война. Всего за несколько дней армянские войска взяли Алаверды, Болнис - Хачен, потом - Шулавер и Садахло. Фактически, дорога на Тифлис была открыта. Но посредники из Антанты не позволили зскалацию войны. 31 декабря 1918 г. между сторонами было заключено соглашение, согласно которому северная часть уезда Борчалу осталась в составе Грузии, а южная отошла к Армении. Между ними была оставлена нейтральная полоса под контролем английских войск.
Несмотря на то, что армяне могли принудить грузин к большим уступкам, однако Ереван, вняв призывам представителей Антанты, на это не пошел. Причина ясна - Грузия для Армении с точки зрения коммуникаций оставалась очень важной страной. В марте 1919 восстановилось железнодорожное сообщение Армении с Европой и Россией, проходящее через Тифлис и Батум. Кроме того, Армения находилась в состоянии необъявленной войны с Азербайджаном, и на горизонте все более явственно проступала турецкая угроза.
Армяно - турецкие отношения и Парижский мирный конгресс.
19 января 1919 г. начал работу Парижский мирный конгресс, который, в частности, должен был решить дальнейшую судьбу Османской империи.   30 января страны Антанты на Конгрессе утвердили решение о ликвидации Османской империи. Ее должны были разделить на несколько частей, в одной из которых  должна  была основаться Западная Армения.
На Конгресе армяне были представлены двумя делегациями. Одна - из Республики Армения во главе с членом АРД Аветисом Аароняном, другая - т.н. «национальная делегация» во главе с Погосом Нубаром, сыном бывшего премьер - министра Египта Нубара - паши, известным своим богатством и благотворительностью. Эта делегация, которой содействовал Армянский католикос Геворк Y,  была создана в 1912 - 13 г.г.
Согласно Католикосу, для решения армянского вопроса Погос Нубар должен был выступить с прошениями в адреса западных держав. И на Парижском конгрессе Погос Нубар пытался выступить от имени всего западного армянства и беженцев. Согласно ему, Республика Армения была всего лишь Араратской республикой, в то время как настоящей Арменией была Западная, истинной выразительницей интересов которой была Национальная делегация во главе с Погосом Нубаром. Согласно Национальной делегации, само существование Республики Армения вредило делу Ай Дата. Здесь фактически шла борьба за то, кто будет организатором государственных органов еще не созданной «Великой Армении». Различны были и представления о границах «Великой Армении». Если, в представлении Аароняна, в состав Великой Армении кроме восточной Армении должны были входить четыре в прошлом армянонаселенных вилайета - Ван, Битлис, Эрзрум и Трапезунд, то Погос Нубар требовал Армении «от моря до моря» - Кавказскую Армению, западную Армению из 7 вилайетов, плюс 4 санджака Киликии. В результате переговоров обоих армянских делегаций, в конце концов 25 февраля 1919 г. Конгрессу был представлен объединенный вариант, в основу которого был заложен проект Погоса Нубара.
Точки зрения США и Англии относительно армянских требований.
Точка зрения США
Надо отметить, что президент США Вудро Вильсон в основном разделял точку зрения Погоса Нубара. У Вильсона была репутация армянофила, и неудивительно, что именно в лице США армяне хотели видеть спонсора создания «Армении от моря до моря». Заметим, что армянофильство американцев здесь было продиктовано не столько гуманизмом, сколько вполне определенными интересами. Дело в том, что известный своим огромным состоянием американец Колби Честер, представляющий интересы кругов финансовой олигархии, получил перспективную концессию на строительство железной дороги, которая должна была пройти по направлениям Харберд - Диарбекир - Мосул, Сваз - Битлис - Ван и Сваз - Искандерон.
Американцы получили право, для осуществления этого широкомасштабного проекта, использовать недра прилегающих к железной дороге территорий, в том числе и нефтеносных провинций. Осуществление этого проекта затормозило давление Германии. Американцы поняли, что смогут реализовать свои экономические интересы в том случае, если их страна превратится в серьезный политический фактор. Это и была одна из главных причин вступления США в войну против Германии и Турции в 1917 г.
В политической элите США была укоренена точка зрения, что все территории, кроме Мосула, должны быть объединены единым административным управлением. И потому, используя факт армянского Геноцида, американцы настаивали на моральном праве создания «Армении от моря до моря», параллельно продвигая свои интересы.
Точка зрения англичан
Англичане были категорически против американской идеи, потому что считали ее нереальной. Великобритания тогда была более состоявшейся, нежели США, страной, и серьезно исследовала регион. Английские политические разведчики  Ноэль, Вильсон, Хей, Бэл и другие офицеры, будучи командированы в регион, создали огромную базу военно - политических, этнографических, экономических и др. разведданных, на основании которой пришли к следующим выводам:
-Армянские требования по созданию Армении от моря до моря нереальны, потому что армянский элемент в вилайтах Западной Армении почти полностью истреблен по причине Геноцида.
-Требования армян вредят возможному армяно - курдскому союзу, потому что курды боятся, что в Армении от моря до моря им не найдется места.
-Гигантскими требованиями армян воспользуются турки, и вместо возможного армяно - курдского союза вновь сформируется турко - курдский союз, направленный против армян и европейских держав.
-Против турок должны быть открыты греческий, армянский, арабский и курдский фронты, только в этом случае удастся добиться превосходства антитурецких сил.
-Восточные вилайеты должны быть распределены следующим образом: Эрзрумский и Трапезундский вилайеты с выходом к Черному морю  должны быть присоединены к Кавказской Армении, а на территории остальных вилайетов должна была быть создана Курдская автономия в виде федерации курдских племен, направленной против Турции. Только при таком разделении вилайетов можно будет сплотить курдов против турок.
-При невыполнении этих пунктов армянские и курдские территории вновь неизбежно попадут под контроль Турции. И нужно спешить, потому что время работает в пользу турок.
Для того, чтобы сгладить споры между англичанами и американцами, 20 марта 1919 г. Конгресс решил направить специальную группу на Ближний Восток, для исследования ситуации в регионах, которые должны были отойти от Османской империи. На самом же деле эта группа состояла из одних американцев, и они через полтора месяца работы они выступили с предложением создать три государства под протекторатом Америки: Армению, Турцию и Понт. Здесь также просматривались американские интересы.
В ответ на это 12 мая 1919 г. руководитель британской администрации Ирака официально подтвердил, что Великобритания против создания армянского государства в вилайетах Вана, Битлиса и Диарбекира, потому что это не принесет пользы ни армянам, ни курдам, ни европейским державам. Эта точка зрения другие члены Антанты, и 14 мая 1919 г. т.н. Совет четырех на Парижском Конгрессе принял решение предоставить США мандат на управление Арменией. Таким образом, вопрос армянских территорий так и не определился. Армяне категорически отказывались отдать Ван и Битлис курдам, курды, в свою очередь, отказывались вернуть их армянам.  Единственными, кто выиграл в этой ситуации, оказались турки.
Ненавидевший турок легендарный английский разведчик майор Ноэль отмечал: «Армяне и курды доказали, что отсутствие благоразумия также может быть политической категорией».
16 мая 1919 г. греческие войска при содействии стран Антанты вошли в Западную Анатолию. Через 3 дня, 19 мая в Стамбул прибыл из Анкары Мустафа Кемаль паша, чтобы восстановить турецкое национальное движение против греков и стран Антанты. С этого времени в Турции началось т.н. кемалистское движение.
Выводы
События 1918 - 1919 г.г. показали, что армянские силы успешно действовали на Кавказе, но необъявленная война с Азербайджаном не позволяла им свободно действовать на Западном фронте. Учитывая это обстоятельство, армяне должны были не мечтать об «Армении от моря до моря», а удовлетворившись малыми требованиями, принять предложение англичан. Не будем забывать, что после поражения Азербайджана Ереван контролировал территорию от Карабаха до Олты. Согласившись на присоединение эрзрумского и трапезундского вилайетов, Армения имела бы выход к Черному морю. И трудно было бы сказать, как бы в этом случае развивался кемализм в Турции.
Говорят, история не терпит сослагательного наклонения, но одно действительно поражает. Что могло убедить Погоса Нубара и политическую элиту Армении, что какая-то мощная держава фактически оккупирует Западную Армению, депортирует оттуда курдов и турок, после чего пригласит армянских беженцев восстановить армянскую государственность? То, что в подобные фантастические проекты армянская политическая верила - это факт, доказательством которого является скрытая конкуренция, существовавшая между Погосом Нубаром и тогдашней политической элитой Армении за право сформировать власть «Великой Армении».
Некоторые английские исследователи того времени отмечали, что и курды, и армяне схожи в одном - у них отсутствует государственное мышление. У курдов - из-за узко- племенного мышления, у армян  из-за того, что они 500 лет жили под чужим игом. А что показали 1918 - 1920 г.г. - оставим пока без комментариев.
Отсутствие государственного мышления у армян имеет глубокие корни, откуда берут начало две полярные системы ценностей: требование «Великой Армении», с одной стороны, и с другой - ни в коем случае не портить отношений с турками, чтобы они обеспечили нашу безопасность. Обе эти  идеологии разрушительной природы. Кстати, согласно 3-му закону Ньютона эти оба разрушительных течения нуждаются друг в друге, потому что одному без другого не выжить.
Следовательно, проблема нашего поколения в том, чтобы удалить оба эти течения из нашей политической жизни, потому что другого выхода у нас нет. В противном случае родятся новые «Погос Нубары» и «Гукас Гукасяны», и полностью лишат нас перспектив. А как сегодня в рамках нашего сегодняшнего независимого государства сформировать реалистическое, очищенное от крайностей мышление и построить современное государство? Вот тот вопрос, который стоит перед нашим поколением. А когда будет решен этот вопрос, и будет ли он решен вообще - от этого зависит завтрашний день нашего народа.