Գագիկ Ծառուկյանի հրավերով Երևան են ժամանել մի խումբ հեղինակավոր տնտեսագետներ, որոնց թվում` Օսիս Ուլդիսը` Լատվիայի գիտությունների ակադեմիայի թղթակից անդամ, պրոֆեսոր, Լատվիայի նախկին ֆինանսների նախարար, Ռուսլան Գրինբերգ, ՌԴ ԳԱԱ թղթակից անդամ և այլք:
Հետխորհրդային պետությունների տնտեսությունների մեջ մասնագիտացած այս գիտնականները հանդիպել են ԲՀԿ ծրագրի վրա աշխատող խմբի հետ: Թեև հանդիպումը փակ է եղել, սակայն մեր ունեցած տեղեկություններով տեղի է ունեցել գործնական քննարկում և ԲՀԿ սոցիալ-տնտեսական ծրագիրը բերվել է վերջնական տեսքի: Դրսից հրավիրված տնտեսագետները բերել էին մի շարք առաջարկություններ, որոնց զգալի մասը ընդունվել է:
Ըստ ամենայնի, Ծառուկյանը խնդիր է դրել խորհրդարանական ընտրություններին հանրությանը ներկայացնել իրատեսական և նոր ծրագիր, որը հնարավորություն կտա երկրի տնտեսությունը փրկել վերջանական կործանումից: Հանդիպմանը մասնակցած մեր աղբյուրը տեղեկացնում է, որ արտերկրի մասնագետները խիստ դրական գնահատական են տվել ԲՀԿ աշխատանքային խմբի կազմած դրույթներին , ինչպես նաև խոր անհանգստություն են հայտնել Հայաստանի այսօրվա տնտեսության կապակցությամբ:
Մեր ունեցած տեղեկություններով, Ծառուկյանն իր թիմի առաջ խնդիր է դրել այդ տնտեսական ծրագիրը հասցնել յուրաքանչյուր տուն և ընտանիք:
Ներկայացվելու է այլընտրանքային ծրագիր

По приглашению Гагика Царукяна в Ереван прибыла группа видных экономистов, в числе которых член-корреспондент Академии наук Латвии Осис Улдис, профессор, бывший министр финансов Латвии Руслан Гринберг, член-корреспондент Российской Академии наук и другие.
Специализирующиеся на экономиках стран постсоветского пространства ученые встретились с группой экспертов, работающих над программой партии «Процветающая Армения». Хотя встреча была закрытой, по имеющейся у нас информации, она прошла в деловой атмосфере и социально-экономическая программа «Процветающей Армении» была приведена в окончательный вид. Приглашенные экономисты внесли ряд предложений, значительная часть которых была принята.
Судя по всему, Царукян ставит задачу предложить общественности на парламентских выборах новую реалистичную программу, которая позволит спасти экономику страны от окончательной катастрофы. Принимавший участие во встрече наш источник сообщает, что зарубежные специалисты дали положительную оценку положениям группы экспертов «Процветающей Армении», а также выразили глубокое беспокойство в связи с нынешней ситуацией в экономике Армении.
По имеющимся у нас сведениям, Царукян поставил перед своей командой задачу довести эту экономическую программу до каждого дома, до каждой семьи.
ППА представит альтернативную программу