Էլինար Վարդանյան. «Մենք ունենք տաղանդավոր մարդկանց հայրենիքում պահելու խնդիր»
Հայկական երաժշտական համաժողովի նախագահ Լևոն Չաուշյանը և «Գագիկ Ծառուկյան» հիմնադրամի «Հեռանկար» ծրագրի համակարգող Էլինար Վարդանյանն այսօր ստորագրել են երկարատև համագործակցության հուշագիր:
Համագործակցության շրջանակներում կկազմակերպվի կոմպոզիտորների մրցույթ, որտեղ երիտասարդ կոմպոզիտորները հնարավորություն կունենան ներկայացնել իրենց ստեղծագործությունները: Ստեղծագործությունները կլինեն կամերային երաժշտության բնագավառից:
Մրցույթն անց է կացվելու երկու փուլով` ընտրական և եզրափակիչ: Ընտրական փուլում ներկայացաված ստեղծագործությունները կուսումնասիրի պրոֆեսիոնալ ժյուրին: Հաղթող ճանաչված ստեղծագործությունները կհնչեցվեն գալա համերգի ժամանակ:
«Կոմպոզիտորներին պետք է խրախուսել, որպեսզի նրանք իրենց երկրում կարողանան աշխատել ու ճանաչում ձեռք բերել: Մարդիկ պետք է իրենց գնահատված զգան հայրենիքում, այլ ոչ թե մտածեն արտագաղթելու մասին: Ինչ-որ տեղ «Ծառուկյան» հիմնադրամի այս քայլը, բացի մշակութային միջոցառում լինելուց, հետապնդում է նաև այս` տաղանդավոր մարդկանց հայրենիքում պահելու խնդիրը», - ասում է «Հեռանկար» ծրագրի համակարգող Էլինար Վարդանյանը:

Наш шаг направлен на удержание талантливых людей на родине – Элинар Варданян
Председатель Армянской музыкальной ассамблеи Левон Чаушян и координатор программы «Перспектива» фонда «Гагик Царукян» Элинар Варданян подписали 8 февраля меморандум о долгосрочном сотрудничестве
В рамках сотрудничества будет организован конкурс композиторов, на котором молодые музыканты получат возможность представить свои произведения.
Конкурс будет проведен в два тура: отборочный и финальный. В ходе отборочного произведения будет оценивать профессиональное жюри. Победившие работы прозвучат во время гала-концерта.
«Композиторов нужно поощрять, чтобы они смогли созидать и получать признание в своей стране. Люди должны чувствовать себя оцененными на своей Родине, а не думать об эмиграции. В какой-то мере данный шаг фонда «Царукян» направлен не только на поддержание культуры, но и на удержание талантливых людей на родине», - заявила координатор программы «Перспектива» Элинар Варданян.