Սուդանի նախագահը հայտարարել է Հարավային Սուդանի հետ հնարավոր պատերազմի մասին
Սուդանի նախագահ Օմար Բաշիրը հայտարարել է, որ Հարավային Սուդանի հետ լարվածությունը կարող է պատերազմի պատճառ դառնալ։ Այս մասին հաղորդում է «Ռոյթերս» գործակալությունը՝ հղում անելով տեղի հեռուստատեսությանը։
Պատասխանելով հարցին, թե հնարավոր է պատերազմ սկսվի Խարթումի և Ջուբայի միջև՝ Բաշիրը նշել է, թե այժմ նման գործողությունների հավանականությունը մեծ է։ Նա նաև հավելել է, որ Սուդանը խաղաղություն է ցանկանում, սակայն եթե հարկադրված լինի, կգնա պատերազմի։
Նման հայտարարություններ Սուդանի իշխանություններն անում են ոչ առաջին անգամ։ Այսպես, 2011թ. նույեմբերին Սուդանի պաշտպանության նախարար Մուհամեդ Հուսեյնը Հարավային Սուդանի ղեկավարությանը մեղադրել էր Սուդանի իրավիճակն անկայունացնելու մեջ։

Президент Судана заявил о возможной войне с Южным Суданом
Президент Судана Омар Башир заявил, что напряженность в отношениях с Южным Суданом может стать причиной войны, сообщает агентство «Рейтер» со ссылкой на местное телевидение.
Отвечая на вопрос о том, может ли разразиться война между Хартумом и Джубой, Башир ответил, что в настоящее время «существует возможность» такого исхода. Вместе с тем, он добавил, что Судан хочет мира, но «пойдет на войну, если будет вынужден сделать это».
Подобные заявления власти Судана делают уже не в первый раз. Так, в ноябре 2011 года, министр обороны Судана Абдеррахим Мухаммед Хусейн обвинил руководство Республики Южный Судан в дестабилизации обстановки в Судане.