Ահմադինեժադ. «Արևմուտքի տնտեսական պատժամիջոցները չեն ազդի Իրանի վրա»
Իրանի նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադն այսօրվա իր հեռուստաելույթի ժամանակ հայտարարել է, որ ԱՄՆ–ի ու ԵՄ–ի, ինչպես նաև Ճապոնիայի ու Կանադայի տնտեսական պատժամիջոցներն ու նավթի բեռնարգելքը ոչ մի կերպ չեն ազդի իր երկրի վրա։ Այս մասին տեղեկացնում է «ZMAN.com»–ը։
«Առաջ մեր նավթի 90 տոկոսը գնում էր Եվրոպա, բայց այսօր այդ չափաբաժինը հասել է 10 տոկոսի։ Իսկ ԱՄՆ–ն արդեն 30 տարի է՝ չի գնում մեր նավթը և ոչ մի հարաբերություն չունի Թեհրանի Կենտրոնական բանկի հետ։ Իրենք կարծում են, թե ներազդում են մեր կյանքի վրա, բայց դա ընդհանրապես ճիշտ չէ»,–Իրանի նախագահի խոսքերն է մեջբերում կայքը։

Президент Ирана Махмуд Ахмадинежад заявил во время выступления, что на его страну не повлияют экономические санкции и эмбарго на поставки нефти, которые ввели страны ЕС и США, а также Япония, Австралия и Канада. Об этом сообщает «ZMAN.com».
«В прошлом 90% закупок нашей нефти осуществлялось европейскими странами, но сегодня эти поставки составляют лишь 10% добываемого Ираном энергоносителя. США не покупают нашу нефть 30 последних лет и у этой страны нет никаких связей с Центробанком Тегерана. Они думают, что влияют на нашу жизнь, но это неправда», - отметил президент Ирана.
Санкции Запада не повлияют на Иран – Ахмадинежад