Պան Գի Մուն. «Իրանը հարցը խաղաղ լուծումից բացի այլընտրանք չունի»
ՄԱԿ–ի Գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունը կոչ է արել Իրանի հարցում բոլոր հետաքրքրված կողմերին թուլացնել լարվածությունը և հարցը խաղաղ միջոցներով լուծել.
– Հարցը խաղաղ լուծումից բացի այլընտրանք չունի։ Հռետորաբանությունն այստեղ անտեղի է,– ասել է նա լրագրողներին ու հավելել, որ դիմել է բոլոր կողմերին առաջին հերթին լարվածությունը թուլացնելու նպատակով։
Պան Գի Մունը կոչ է արել նաև Իրանին կյանքի չկոչել ավելի վաղ արած սպառնալիքն առ այն, որ Իրանը կփակի Հորմուզի ջրանցքը, եթե ԵՄ–ը ֆինանսական ու նավթային պատժամիջոցներ կիրառի իր դեմ։ Այս մասին տեղեկացնում է «Ինտերֆաքս»–ը։

Альтернативы мирному решению проблемы Ирана нет - Пан Ги Мун
Генеральный секретарь ООН Пан Ги Мун в среду призвал все заинтересованные стороны к снижению напряженности вокруг Ирана и мирному решению связанных с ним проблем, сообщает "Интерфакс".
«Мирному решению проблемы альтернативы нет», - заявил Пан Ги Мун. Он также добавил: «Одновременно я обратился ко всем заинтересованным сторонам в первую очередь снизить уровень напряженности».
Пан Ги Мун призвал Иран не претворять в жизнь ранее высказанную угрозу перекрыть Ормузский пролив в случае введения Евросоюзом нефтяных и финансовых санкций против Тегерана.