Հայաստանի Հանրապետությունը 2012թ. թևակոխում է քաղաքական առումով շատ բարդ և բեկումնային տարի: Պատճառը, թերևս, մայիսին տեղի ունենալիք խորհրդարանական ընտրություններն են, որոնց արդյունքից էլ մեծապես կախված է երկրի զարգացման վեկտորը: Ամեն ինչ այսքան բարդ և լարված չէր լինի, եթե չլինեին իշխանության վարած քաղաքականությունն ու գրանցված խայտառակ ցուցանիշները:
Զարմանլին այն է, որ իշխանությունները տնտեսական քաղաքականությունը վերանայելու փոխարեն շարունակում են իրենց գիծը և բյուջե լցնելը դարձնում ինքնանպատակ։ 2012թ.–ին նախատեսելով բյուջեի հարկային մուտքերն ավելացնել 101 միլիարդ դրամով՝ կառավարությունը ձեռնոց է նետում ՀՀ տնտեսությանը։ Փոքր ու միջին բիզնեսին հարվածելուց հետո, հիմա էլ սկսել են մտածել խոշորի սեփականության վերաբաշխման մասին։
Այս պարագայում տեղին է հիշել տնտեսագիտության տեսությունից հայտնի Լաֆերի կորի մասին, ըստ որի՝ հարկային բեռի մեծացումը կարող է բերել հարկային մուտքերի ավելացման մինչև այն պահը, երբ այն հասնում է ծայրահեղ կետին: Դրանից հետո հարկային բեռի ծանրացումը ոչ թե ավելացնում է հարկային մուտքերն, այլ, ընդհակառակը, խեղդում է բիզնես միջավայրը, ինչը հանգեցնում է ձեռնարկատերությամբ զբաղվողների կրճատմանը և, որպես կանոն, բյուջեի նվազեցմանը։ Ասել է թե՝ կառավարության հարկային քաղաքականությունը կարող է տալ հակառակ էֆեկտը։
Տրամաբանական հարց է առաջանում մի՞թե այս ամենը չի հասկանում կառավարության ղեկավարը, ով իրեն ներկայացնում է որպես փայլուն տնտեսագետ: Եթե հասկանալի լինի, թե ինչ և հատկապես ում շահերն է սպասարկում վարչապետը, ապա ամեն ինչ պարզ կլինի: Ակնհայտ է, որ այս քայլերն ուղղված են տնտեսության կենտրոնացմանը և կլանների քանակը կրճատելով միահեծան օլիգարխիկ համակարգի կառուցմանը:
Մի՞թե այսքանից հետո ժողովուրդը կհամաձայնի իր ձայնը տալ երկրի ներքին և արտաքին քաղաքականության բոլոր ճյուղերը ձախողած իշխանությանը: Կաբինետային մտածողությամբ առաջնորդվող իշխանական նեղ շրջանակը ոչ մի պատկերացում չունի երկրի հասարակ քաղաքացու ապրելակերպի և հոգսերի մասին: Կարծես մի հոծ գիծ տարված լինի պետության ղեկավարների և հասարակ քաղաքացու միջև: Եվ եթե իշխանությունը մտադրվել է վերարտադրվելու համար կրկին շահարկել պայծառ ապագայի վերաբերյալ խոստումները, ապա դատապարտված է լինելու կատարյալ ֆիասկոյի: Մյուս կողմից, իշխանական թևին այլ տարբերակ էլ չի մնացել, քանի որ նա չի կարող հպարտանալ վերջին տարիներին արձանագրված որևէ դրական առաջխաղացմամբ կամ ձեռքբերումով: Բայց սա, թերևս, ոչ թե մեր, այլ իշխանության խնդիրն է: Իսկ մեզ` Հայսատանի Հանրապետության քաղաքացիներիս, մնում է հենց մեր քվեով սկիզբ դնել մեր ապագայի կառուցմանը:
Կաբինետային մտածողության հետևանքները

В 2012г. Республика Армения переходит в очень сложный и переломный в политическом смысле год. Причина в предстоящих в мае парламентских выборах, от исхода которых в значительной степени зависит вектор развития страны. Всё не было бы столь сложно и напряженно, если бы не политика властей и их позорные показатели.
Удивительно то, что вместо пересмотра проводимой ими экономической политики, власти продолжают свою линию и превращают наполнение бюджета в самоцель. Планируя увеличить в 2012г. налоговые поступления в бюджет на 101 миллиард драмов, правительство бросает вызов экономике РА. Фактически, после атаки малого и среднего бизнеса, сейчас уже начали думать о переделе собственности крупного бизнеса.
В данном случае уместно вспомнить известную из теории экономики кривую Лаффера, согласно которой, увеличение налогового бремени может привести к увеличению налоговых поступлений до того момента, когда оно доходит до критической точки. После этого увеличение налогового бремени не увеличивает налоговые поступления, а, наоборот, душит бизнес-среду, что приводит к сокращению числа занимающихся предпринимательством и, как правило, к сокращению бюджета. Иначе говоря, налоговая политика правительства может дать противоположный эффект.
Напрашивается логический вопрос: неужели всего этого не понимает глава правительства, позиционирующий себя как блестящего экономиста? Если будет известно, какие и чьи интересы обслуживает премьер, то всё станет ясно. Очевидно, что эти шаги направлены на централизацию экономики и построение авторитарной олигархической системы путем сокращения количества кланов.
Неужели после всего этого народ согласиться отдать свои голоса провалившим все направления внутренней и внешней политики властям? Руководствующиеся кабинетным мышлением узкие круги власти не имеют никакого представления о жизни и заботах рядового гражданина, словно между ними и гражданами проходит глухая стена.
Если же власти для воспроизводства намерены снова спекулировать обещаниями о светлом будущем, то они обречены на полное фиаско.
С другой стороны, ничего другого властям и не осталось, поскольку они не могут похвастаться каким-то прогрессом или достижением за последние годы. Но это уже не наша, а их проблема. Нам же, гражданам Республики Армения, остается посредством наших голосов заложить начало построению нашего будущего.
Последствия кабинетного мышления