Պատմաբան. «Ադրբեջանը ՄԽ գործընթացից դուրս գալու այլընտրանք չունի»
Գիտությունների ազգային ակադեմիայի պատմության ինստիտուտի տնօրեն ԱշոտՄելքոնյանը, խոսելով նախագահների՝ Սոչիում հունվարի 23–ին տեղի ունեցած եռակողմ հանդիպումից, ասել է, թե բանակցային գործընթացը շարունակվում է, և ինչքան էլ Ադրբեջանը փորձում է դժգոհել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործունեությունից, սակայն դա նրան չի հաջողվում։
Բանախոսը կարծում է, որ ՌԴնախագահիփոփոխությունից հետո էլՌուսաստանըմիջնորդականգործընթացից չիհրաժարվի, և այդ երկիրը կարողացավ ԱՄՆ–ին համոզել, որ Կովկասը առաջին հերթին իր հետաքրքրության շրջանակներում է։
Ադրբեջանը ձևացնում է, թե ցանկացած պահի կարող է դուրս գալ բանակցային գործընթացից, սակայն, բանախոսի համոզմամբ, նա դրա համար այլընտրանք չունի։
«Այնմիֆը, թեիրենքբազմաթիվանգամքանակովգերազանցումենմեզ, այդքանէլչիհամապատասխանումիրականությանը»,–նկատել է պատմաբանը՝ հավելելով, թե Ադրբեջանն այնքան էլ հակված չէ պատերազմի, քանի որ դա իր համար կործանարար կլինի։
Գիտությունների ազգային ակադեմիայի պատմության ինստիտուտի տնօրեն Աշոտ Մելքոնյանը, խոսելով նախագահների՝ Սոչիում հունվարի 23–ին տեղի ունեցած եռակողմ հանդիպումից, ասել է, թե բանակցային գործընթացը շարունակվում է, և ինչքան էլ Ադրբեջանը փորձում է դժգոհել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործունեությունից, սակայն դա նրան չի հաջողվում։
Բանախոսը կարծում է, որ ՌԴ նախագահի փոփոխությունից հետո էլ Ռուսաստանը միջնորդական գործընթացից չի հրաժարվի, և այդ երկիրը կարողացավ ԱՄՆ–ին համոզել, որ Կովկասը առաջին հերթին իր հետաքրքրության շրջանակներում է։
«Այն միֆը, թե իրենք բազմաթիվ անգամ քանակով գերազանցում են մեզ, այդքան էլ չի համապատասխանում իրականությանը»,–նկատել է պատմաբանը՝ հավելելով, թե Ադրբեջանն այնքան էլ հակված չէ պատերազմի, քանի որ դա իր համար կործանարար կլինի։

Альтернативы переговорам в рамках Минской группы у Азербайджана нет - историк
Комментируя прошедшую в Сочи трехстороннюю встречу президентов Армении, России и Азербайджана, директор Института истории НАН РА Ашот Мелконян отметил, что переговорный процесс продолжается, и сколько бы Азербайджан ни высказывал недовольство действиями Минской группы ОБСЕ, они не добьются своей цели.
Мелконян считает, что и после смены президента Россия не откажется от посредничества, и ей удалось убедить США, что Кавказ находится, прежде всего, в зоне интересов России.
Официальный Баку делает вид, что в любой момент может выйти из переговорного процесса, однако, по мнению Мелконяна, альтернативы переговорам в рамках Минской группы у Азербайджана нет.
«Тот миф, что они многократно превышают нас по численности, мало соответствует действительности», - отметил он, добавив, что Азербайджан не слишком склонен к войне, так как она будет для него губительной.