Պրահյան հանդիպման ադրբեջանական արձագանքները
Անդրադառնալով Պրահայում կայացած Սերժ Սարգսյանի և Իլհամ Ալիեվի հանդիպմանը՝  ադրբեջանական լրատվամիջոցները միաբերան ընդգծում են, որ 2 ժամից ավելի տևած բանակցությունների արդյունքում կողմերը Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հիմնական սկզբունքների շուրջ եկել են համաձայնության։ Ու չնայած նշվում է, որ Մինսկի խմբի համանախագահները արձանագրել են, թե բանակցությունները,  հիմնախնդրի կարգավորման հարցում, բեկում չմտցրեցին, այնուամենայնիվ Ադրբեջանի քարոզչամեքենան պնդում է  խնդրի լուծման հիմնական սկզբունքների շուրջ կողմերի համաձայնության գալու մասին։
Որո՞նք են այդ սկզբունքները։ Ըստ zerkalo.az-ի՝  դրանք «գրավվյալ» տարածքներից հայկական ուժերի աստիճանական դուրս բերումն է, փախստականների վերադարձը, կապի և առևտրի վերականգնումը և նոր միայն համազգային, հանրաքվեի միջոցով, Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի վերջնական որոշումը։ Այս ամենով հանդերձ, կարծիք է հայտվում, որ հիմնախնդրի կարգավորման պայմանները իրար հետ համաձայնեցնելու են ԱՄՆ-ը, Ռուսաստանն ու Եվրամիությունը։ Որպես փաստարկ բերվում է այն, որ մի քանի շաբաթ առաջ,  իրար հետևից, Մոսկվայում Դմիտրի Մեդվեդևի հետ աշխատանքային հանդիպում ունեցան Ադրբեջանի և Հայաստանի նախագահները։ Ինչպես նաև Վաշինգտոնում՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի արտգործնախարարները քաղաքական խորհրդակցություններ ունեցան պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնի հետ։  Այսինքն փորձ է արվում ներկայացնել, թե Ղարաբաղյան հիմնախնդրի արագ կարգավորման գործին լծվել են  գերտերությունները՝ յուրաքանչյուրը հետապնդելով իր շահերը։
Նկատենք, որ նորից ու նորից մեջբերվում են համանախագահների հայտարարությունները, քաղաքագետների կարծիքները և այլն։  Եվ այս ամենը այնքան զուսպ ու հանդուրժող երանգներով է ներկայացվում, որ մի պահ թվում է, թե դրանք ադրբեջանական լրատվամիջոցները չեն, իսկ քննարկվող թեման Ղարաբաղը չէ։ Ամեն ինչ «տեղն» է ընկնում, երբ փորձ է արվում ներկայացնել այս հարցում ունեցած Երևանի դիրքորոշումը։ Այս անգամ մեր հարևաններին նյարդայնացրել է ԼՂՀ պաշտպանության նախկին նախարար Սամվել Բաբայանը։ Նրա այն դիտարկումը, որ «եթե Ղարաբաղի բնակչությունը վտանգ զգա, ապա  չի ենթարկվի»՝ այնպիսի տարակուսանք է առաջացրել ադրբեջանցիների մոտ, որ կարծես առաջին անգամ են լսում նման դիրքորոշման մասին։ Հետո կետ առ  կետ վերլուծվում են Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը վերաբերող՝ վերջերս կայացած մամուլի ասուլիսի ընթացքում Սամվել Բաբայանի արած դիտարկումները։ Վերլուծում են, իրենք իրենց կատաղում ու կրկին անդրադառնում Սարգսյան-Ալիեվ հանդիպման ընթացքում արձանագրված «զգալի» առաջընթացին։
Եվ հերթական անգամ օդից կախված է մնում այն հարցը, թե արդյո՞ք հակամարտության կարգավորման հիմնական սկզբունքների շուրջ  նախագահները եկել են համաձայնության և ի՞նչ է բխելու այդ համաձայնությունից։

Азербайджанские отзывы на пражскую встречу
Возвращаясь к пражской встрече Алиева и Саргсяна, азербайджанские СМИ в один голос утверждают, что после двухчасовых переговоров стороны пришли к согласию относительно базовых принципов урегулирования карабахского конфликта. И, несмотря на то, что Минская группа отмечает отсутствие поворота в переговорах, тем не менее, пропагандистская машина Азербайджана утверждает о согласии, достигнутым по базовым принципам.
Какие это принципы? Согласно zerkalo.az, это постепенный вывод войск с «занятых территорий», возвращение беженцев, восстановление связи и торговли, и только потом, посредством всенародного референдума, окончательное решение о статусе НКР. При этом выражается мнение, что условия  урегулирования должны будут между собой согласовать США, Россия и ЕС. В доказательство этой версии приводятся визиты обоих президентов в Москву. Так же, как и политические консультации министров индел Налбандяна и Мамедьярова с госсекретарем США Хиллари Клинтон. Zerkalo.az пытается показать, что в дело скорейшего урегулирования карабахской проблемы «впряглись» супердержавы, преследующие свои цели.
Снова и снова приводятся заявления сопредседателей, мнения политологов и т.д. И все рисуется в настолько сдержанных тонах, что на минуту может показаться, что это не азербайджанские СМИ, а тема - не Карабах. Но все становится на свои места, как только делается попытка представить позицию Еревана. Сильно «напрягает» наших соседей экс-министр обороны НКР Самвел Бабаян. В частности, его заявление о том, что «если жители НКР почувствуют опасность, то не подчинятся» вызвало такую растерянность, что может показаться, будто с такой позицией азербайджанские СМИ сталкиваются впервые. Потом производится побуквенный анализ пресс-конференции Самвела Бабаяна, и после перенесенного возбуждения - возвращение к успокоительному «значительному прогрессу» во встрече Саргсян - Алиев.
И в очередной раз повисает в воздухе вопрос, о чем же в конце-то концов договорились президенты и что из этого следует?