Ամերիկյան «Աբրահամ Լինքոլն» ավիակիրը մուտք է գործել Պարսից ծոց
Ամերիկյան  «Աբրահամ Լինքոլն» ավիակիրը հունվարի 22-ին Հորմուզի նեղուցով Պարսից ծոց է հասել: Ավիակիրը Պարսից ծոց է մտել մի քանի ռազմանավերի ուղեկցությամբ, որոնց շարքում ոչ միայն ամերիկյան, այլև բրիտանական և ֆրանսիական նավեր են եղել: Այս մասին տեղեկացնում է «Ռոյթերս»–ը։
«Աբրահամ Լինքոլն»-ը 2011թ. դեկտեմբերից հետո Պարսից ծոց մուտք գործած առաջին ավիակիրն է, որը փոխարինել է  ավելի վաղ այնտեղ կայանած «Ջոն Սթենիս»  ավիակրին։ Վերջինիս հեռանալուց հետո Թեհրանը Վաշինգտոնին սպառնացել էր պատասխան քայլերով, եթե մեկ այլ նավ մտնի Պարսից ծոց:
Հունվարի 21-ին Իրանը, սակայն, փոխեց իր ռազմավարությունը` կապված Արաբական ծովում և Պարսից ծոցում ամերիկյան ռազմանավերի տեղակայման հետ: Իսլամական հեղափոխության գվարդիայի կորպուսի ներկայացուցիչը հայտարարել է, որ Պարսից ծոցում և Մերձավոր Արևելքում ԱՄՆ-ի ռազմական ներկայությունն այնքան էլ անսովոր չէ:
Հիշեցնենք, որ իրանական նավթի նկատմամբ բեռնարգելք կիրառելու դեպքում Թեհրանն սպառնացել է նաև փակել Հորմուզի ջրանցքը, որով անցնում է համաշխարհային նավթամատակարարման ծավալների  40 տոկոսը։ Իրանական նավթի նկատմամբ բեռնարգելքի կիրառման հարցը կարող է լուծում ստանալ այսօր` հունվարի 23-ին` ԵՄ-ի արտաքին գործերի նախարարների հանդիպման ժամանակ:

Американский авианосец вошел в Персидский залив
Американский авианосец «Авраам Линкольн» в воскресенье, 22 января, проследовал в Персидский залив через Ормузский пролив, сообщает «Lenta.ru».
«Авраам Линкольн» стал первым с декабря 2011 года американским авианосцем, вошедшим в воды Персидского залива, и заменил базировавшийся там ранее авианосец «Джон Стеннис». После того, как «Джон Стеннис» покинул воды Аравийского моря, Тегеран пригрозил Вашингтону «ответными мерами», если в Персидский залив вернется другой корабль.
21 января Иран, однако, сменил свою позицию относительно нахождения американских кораблей в Аравийском море и Персидском заливе. Так, представитель корпуса Стражей Исламской революции заявил, что в военном присутствии США в Персидском заливе и на Ближнем Востоке нет ничего необычного.
Иран также пообещал перекрыть Ормузский пролив, через который проходит 40 процентов всей продаваемой в мире нефти, если страны Запада новыми санкциями ограничат продажу иранской нефти. США заявили, что не допустят блокировки Ормузского пролива.