Ֆիլմ Պուտինի մասին. ներկայացնում է «BBC»–ն
Ինչպես տեղեկացնում է «lenta.ru» կայքը այսօրվանից սկսվել է ցուցադրվել «BBC»–ի կողմից նկարահանվաց 4 մասից բաղկացած  «Պուտին, Ռուսաստան և Արևմուտք» (Putin, Russia and the West) վավերագրական կինոնկարը:
Առաջին հատվածը, որը կոչվում է «Վերահսկողություն սահմանել» մեծ մասամաբ  նվիրված է Ռուսաստանի և Արևմուտքի երկրների մերձեցմանը: Ներկայացվել է 2001-ին Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի առաջնորդների հանդիպման մանրամասները, ԱՄՆ նախկին պետքարտուղարներ Քոնդոլիզա Ռայսի և Քոլին Փաուլեի արձագանքը` «Թալիբանից» եկող սպառնալիքի վերաբերյալ Պուտինի մարգարեական հայտարարությանը: Հենց այդ սպառնալիքը նպաստեց Ռուսաստանի և Արևմուտքի անսպասելի մերձեցմանը:
Ֆիլմի գլխավոր հեղինակը հեռուստալրագրող Նորմա Փերսին է, որը ծնվել է ԱՄՆ-ում, երկրար ժամանակ ապրել է Մեծ Բրիտանիայում:
Ֆիլմում պաշտպանության նախկին նախարար Սերգեյ Իվանովը ֆիլմի հեղինակներին պատմել է, թե ինչու է Ռուսաստանը թույլ տվել ԱՄՆ-ին օգտագործել Միջին Ասիայի ռազմակայանները: Իվանովի խոսքով՝  ռուսական կողմը հույս է ունեցել, որ ամերիկացիները կոչնչացնեն ահաբեկիչների ճամբարները, իսկ գերի ընկած ահաբեկիչներին կհանձնեն Ռուսաստանին: Ֆիլմի առաջին մասի վերջը նվիրված է 2000-ի սկզբում Ռուսաստանի իշխանությունների և ռուսական բիզնեսի հարաբերություններին, մասնավորապես, Միխայիլ Խոդորկովսկու ազատազրկմանը:

«BBC» показала первую часть документального фильма о Путине
Как сообщает «Lenta.ru», компания «BBC» сегодня начала показ четырехсерийного документального фильма «Путин, Россия и Запад» (Putin, Russia and the West).
Первая серия фильма была показана сегодня и называлась «Взятие под контроль».Значительная часть серии посвящена сближению России и стран Запада. Согласно информации на сайте «BBC», речь, в частности, идет о встрече лидеров России и США в 2001 году, когда, по словам Джорджа Буша-младшего, он заглянул в глаза президента России Владимира Путина и «увидел его душу». Также в первой части фильма бывшие госсекретари США Кондолизза Райс и Колин Пауэлл вспоминают о своей реакции на «пророческое» заявление Путина об угрозе со стороны Пакистана, Афганистана и движения «Талибан». Именно эта угроза, по мнению авторов фильма способствовала «неожиданному» сближению России и Запада.
Бывший министр обороны Сергей Иванов рассказал авторам фильма, почему Россия разрешила США использовать военные базы в Средней Азии. По словам Иванова, российская сторона надеялась, что американцы уничтожат лагеря по подготовке террористов или захватят террористов в плен и передадут России. Заключительная часть первой серии посвящена отношениям власти и бизнеса в России начала 2000-х годов. Речь идет, например, о том, почему самый богатый человек России, глава «ЮКОС» Михаил Ходорковский, оказался в тюрьме.
Главным автором четырехсерийного фильма стала тележурналистка Норма Перси, родившаяся в США и долгое время прожившая в Великобритании.