Չդիմացավ առերեսմանը, խոստովանեց «Սկումբրիևիչը»
Ընտրությունների մոտենալուն զուգընթաց՝ ակտիվանում են նաև Սերժ Սարգսյանի մանր ու միջին հաճախորդները։ Մեկը 100%–անոց համամասնական ընտրակարգին անցնելն է համարում ՀՀ սահմանադրությանը հակասող, մյուսը ստանձնում է ՀՀԿ մամլո խոսնակի դերն ու մամուլի ակումբներից տուն չի գնում, իսկ մեկ ուրիշը դմփոցներ է հանում։ Նրանց բոլորի հույսն այն է, որ «ֆուտբոլասեր» նախագահը շռայլ կգտնվի և «կոռմ» կտա։
Ինչպես միշտ, տարերքի մեջ է հայտնվել Սերժ Սարգսյանի կողմից «դատարկ դհոլ» անվանված Արտաշես Գեղամյանը, ով օրերս հարցազրույց էր տվել «ազատ, բայց սերժատու» լրատվամիջոցներից մեկին ու իր շեֆին հաճոյանալու ցանկությունից ելնելով՝ ակամայից լույս սփռել ոչ վաղ անցյալում տեղի ունեցած իրադարձությունների վրա։։
Եթե հիշում եք, 2003–ի նախագահական ընտրությունների ժամանակ, երբ մարդկանց մեծ մասը չգիտեր, որ ի դեմս Գեղամյանի՝ գործ ունի շարքային հաճախորդի հետ, «Ազգային միաբանության» առաջնորդն ահագին բարձր վարկանիշ ուներ։ Վարկանիշն այդ, սակայն, զիջում էր ընդդիմադիր մեկ այլ գործչի՝ Ստեփան Դեմիրճյանի վարկանիշին։ Ենթադրաբար՝ Գեղամյանը գիտեր այդ մասին և հասկանալով, որ շանս չունի՝ որոշեց իշխանությանը ծառայություններ մատուցելուց հետո միայն թոշակի անցնել՝ որոշակի միջոցներ հետ գցելու մտադրությամբ։
2003–ին բոլորի համար էլ պարզ էր, որ եթե Գեղամյանը հաներ իր թեկնածությունը հօգուտ Դեմիրճյանի կամ վերջինիս միանար ընտրությունների երկրորդ փուլում,  ապա Ռոբերտ Քոչարյանը կհայտնվեր ծանր դրության մեջ։ Եվ ահա, կանխելու համար այդ միացումը՝ իշխանությունները նախաձեռնեցին այն ժամանակվա պաշտպանության նախարար Սերժ Սարգսյանի և Արտաշես Գեղամյանի «հեռուստաբանավեճի» կազմակերպումը, որի ժամանակ Սարգսյանը «պարտվեց», իսկ Գեղամյանի վարկանիշը դրանից հետո փոքր–ինչ բարձրացավ Դեմիրճյանի հաշվին։ «Պարտվելով» հեռուստաբանավեճ կոչվածի ժամանակ՝ Քոչարյանի թիմը նպատակ ուներ կիսել ընդդիմադիր ձայները և թույլ չտալ բողոքական ընտրազանգվածի համախմբում, ինչը նրան հաջողվեց։
Այն օրերին խոսվում էր Գեղամյանի՝ իշխանությանը ծառայելու դիմաց 3 մլն դոլար ստանալու մասին։ Ավելի ճիշտ, Գեղամյանն էր անուղղակի ձևով տարածում այդ լուրը, որին ի պատասխան՝ Սերժ Սարգսյանը հետընտրական փուլում հայտարարեց, թե Գեղամյանն իր արժեքը մի զրո ավելի է ասում, ու այդ ժամանակ էլ ԱՄ առաջնորդին «դատարկ դհոլ» անունը կպցրեց։
«Զրոների» թեման մինչև վերջերս բաց էր մնացել, սակայն Գեղամյանը փակեց խոսակցությունները՝ ինքնախոստովանության գոհարներ շաղ տալով իր վերջին հարցազրույցում։
Բանն այն է, որ անդրադառնալով Քոչարյան–Սարգսյան ներկա հարաբերություններին՝ կերկերուն ձայնով գործիչը կոչ արեց 2–րդ նախագահին 2013–ի նախագահականի ժամանակ աջակցել Սերժ Սարգսյանին այնպես, ինչպես 2003–ին Սարգսյանն էր աջակցել Քոչարյանին։
«Ես դրա մասին կարող եմ հանգիստ խղճով հայտարարել, որ 2003 թվականին, երբ նախագահական ընտրություններին ես բավական բարձր վարկանիշով մասնակցում էի, չլիներ Սերժ Սարգսյանի աջակցությունը, լայնախոհությունը՝ Ռոբերտ Սեդրակիչը դեռ այն ժամանակ անպայմանորեն կտապալեր այդ գործընթացը և ստիպված կլիներ միայն ու միայն առանձին էլեկտրոնային կայքէջերի սատարել, անվանարկել, շանտաժի ենթարկել քաղաքական գործիչներին»,– անկեղծացել էր «Սկումբրիևիչը»։
Փաստորեն, Գեղամյանը բառացի խոստովանում է, որ ինքը Սերժ Սարգսյանի լայնախոհության շնորհիվ է իր բարձր վարկանիշը զոհել ու 2003–ին նպաստել Քոչարյանի վերարտադրմանը։ Մինչև վերջ անկեղծ լինելու դեպքում Գեղամյանը լավ կաներ, եթե նշեր, թե, այնուամենայնիվ, քանի զրոյով է համալրվել իր ընտանեկան բյուջեն Ս. Սարգսյանի լայնախոհության ու աջակցության շնորհիվ, որպեսզի «դհոլացման» այդ պատմությանը վերջակետ դրվի, ու տարատեսակ ասեկոսեներ չպտտվեն։

Сознался «Скумбриевич»: очной ставки не выдержал
С приближением выборов активизируются клиенты Сержа Саргсяна мелкого и среднего калибра. Один называет переход к 100% пропорциональной избирательной системе противоречащим Конституции РА, другой берет на себя роль пресс-секретаря РПА и весь день пропадает в пресс-клубах, а третий отбивает барабанную дробь. Все они уповают на то, что «футбололюбивый» президент расщедрится и даст «корм».
Как всегда, в своей стихии оказался прозванный Саргсяном «пустым барабаном» Арташес Гегамян, который на днях дал интервью одному из «свободных, но подсержевских» СМИ и, стараясь угодить своему шефу, невольно пролил свет на произошедшие в недалеком прошлом события.
Если помните, во время президентских выборов 2003г., когда большинство людей не знали, что в лице Гегамяна имеют дело с рядовым клиентом, лидер «Национального единения» имел невероятно высокий рейтинг. Однако этот рейтинг был ниже, чем у другого оппозиционного деятеля – Степана Демирчяна. Предположительно, Гегамян знал об этом и, понимая, что не имеет шансов, решил перед уходом на пенсию оказать услуги властям, имея намерение скопить определенные средства.
В 2003г. всем было ясно, что если бы Гегамян снял свою кандидатуру в пользу Демирчяна или же присоединился к последнему во время второго тура выборов, то Роберт Кочарян оказался бы в тяжелом положении. И вот для предотвращения подобного объединения, власти инициировали проведение «теледебатов» между тогдашним министром обороны Сержем Саргсяном и Арташесом Гегамяном, во время которого Саргсян «проиграл», а рейтинг Гегамяна после этого немного повысился за счет Демирчяна. «Проиграв» во время так называемых теледебатов, команда Кочаряна преследовала цель разделить голоса оппозиционных избирателей и не допустить консолидации протестного электората, что им и удалось.
В те дни говорилось о том, что за служение властям Гегамян получил 3 млн. долларов. Точнее, Гегамян сам опосредованно распространял подобную информацию, в ответ на которую в поствыборный период Серж Саргсян заявил, что Гегамян завышает свою цену на один ноль, и именно тогда назвал последнего «пустым барабаном».
Тема «нулей» до последнего времени оставалась открытой, но Гегамян закрыл разговоры, разбрасывая в своем последнем интервью перлы самопризнания.
Дело в том, что комментируя нынешние отношения между Кочаряном и Саргсяном, деятель с прерывистым голосом призвал 2-го президента оказать поддержку Сержу Саргсяну так же, как в 2003г. Саргсян поддержал Кочаряна.
«Могу со спокойной совестью заявить, что если бы в 2003г., когда я с достаточно высоким рейтингом участвовал на президентских выборах, не было поддержки и широты мышления Сержа Саргсяна, то Роберт Седракович еще тогда обязательно провалил бы этот процесс и был бы вынужден лишь поддерживать отдельные электронные сайты, компрометировать и подвергать политических деятелей шантажу», - разоткровенничался «Скумбриевич».
Фактически, Гегамян буквально признается, что он, благодаря широте мышления Сержа Саргсяна, пожертвовал своим высоким рейтингом, посодействовав в 2003г. воспроизводству Кочаряна. Если бы Гегамян был до конца искренен, то было бы хорошо, чтобы он всё же указал, на сколько нулей увеличился его семейный бюджет благодаря широте мышления и содействию Саргсяна, тем самым поставив в истории этой «барабанизации» точку и положив конец различным кривотолкам.