Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի համազեկուցող Ջոն Պրեսկոտը Հայաստանումքաղաքական ուժերի հետ հանդիպման ժամանակ իրեն բավական անզուսպ է դրսևորել։ ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Ռուստամյանը նրան հայտնել է 100%-անոց համամասնական ընտրակարգի անցնելու ՀՅԴ–ի և «Ժառանգության» նախաձեռնության մասին և դա իրականացնելու գործում ակնկալել նաև Վեհաժողովի աջակցությունը։
Սակայն, այդ ակնկալիքը Պրեսկոտին դուր չի եկել։ Նա վրդովված առարկել է, թե այդ խնդրի հետ ինչո՞ւ պետք է իրենք առնչվեն, որ ինքը դեմ է դրան և այլն։
ԵԽԽՎ համազեկուցողի նման դիրքորոշմանն Ա. Ռուստամյանն արձագանքել է՝ եթե սա՛ է ձեր մոտեցումը, ապա պետք է չպաշտպանեք նաև իշխանությունների տեսակետը և լինեք չեզոք։
Ռուստամյանի այս դիտարկումը է՛լ ավելի է վրդովեցրել Պրեսկոտին, այն աստիճան, որ նա ձեռքով հարվածել է սեղանին՝ պնդելով, թե ինքը չեզոք է։
Ա. Ռուստամյանը ԵԽԽՎ համազեկուցողին խորհուրդ է տվել սեղանը չջարդել և զո՛ւսպ խոսել։
Պրեսկոտը փորձել է «ջարդել» սեղանը
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի համազեկուցող Ջոն Պրեսկոտը Հայաստանում քաղաքական ուժերի հետ հանդիպման ժամանակ իրեն բավական անզուսպ է դրսևորել։ ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Ռուստամյանը նրան հայտնել է 100%-անոց համամասնական ընտրակարգի անցնելու ՀՅԴ–ի և «Ժառանգության» նախաձեռնության մասին և դա իրականացնելու գործում ակնկալել նաև Վեհաժողովի աջակցությունը։

Содокладчик Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) Джон Прескотт во время встречи с представителями политических сил Армении вел себя достаточно несдержанно. Председатель постоянной комиссии НС РА по внешним сношениям Армен Рустамян представил ему совместную инициативу «Дашнакцутюн» и «Наследия» о переходе на 100% пропорциональную систему выборов, отметив, что в данном вопросе ожидают поддержки Ассамблеи.
Однако Прескотту эти ожидания не понравились. Он возмущенно спросил о том, какое отношение они имеют к этой проблеме, добавив, что не хочет слышать об этом.
На подобную реакцию содокладчика ПАСЕ Рустамян сказал, что, если это их позиция, то они не должны поддерживать и точку зрения властей, оставаясь нейтральными.
Это замечание Рустамяна еще более возмутило Прескотта, который ударил рукой по столу, настаивая, что он нейтрален.
Рустамян посоветовал содокладчику ПАСЕ не ломать стол и говорить сдержанно.
…но зачем же стол ломать?