Մի քանի օր առաջ ինձ ու ավտոմեքենաս էի տեխզննման փորձության ենթարկել։ Դա այն անիմաստ պրոցեդուրաներից է, երբ մարդը փող է տալիս՝ շատ լավ հասկանալով, որ դա պետականորեն իրականացվող ռեկետի պես մի բան է, քանզի ո՛չ ստուգում են երկաթե նժույգիդ «որպիսությունը», ո՛չ էլ կստուգեն եթե խնդրես։ Դա դեռևս սովետից է գալիս։
Այս թեմային չէի անդրադառնա, եթե չլիներ այն PR–փուչիկը, որը փչվում էր այս հարցի շուրջ։ Եթե հիշում եք, նախորդ տարվա կեսերին Տիգրան Սարգսյանի թիմը և «սերժատու» լրատվամիջոցները թմբկահարում էին, թե նոր կարգ են մտցրել ու բարեշրջել ոլորտը (կամ՝ ոլոլորտը), այնպես բարեշրջել, որ «հոպլա» և դու այլևս «տեխզննված» ես՝ մեկ պատուհանի սկզբունքով։ Բնականաբար չէի հավատում, որովհետև այս կառավարությունը բացի դեմագոգիայից ու փող պոկելուց, այլ բանի ընդունակ չէ։
Ասեմ ձեզ, հարգելի՛ ընթերցողներ, որ չէի սխալվել, քանի որ բան չի փոխվել, պարզապես, հայտնի անեկդոտի պես, թղթաբանությունն է ավելացել և վազվզոցին։ Դա կհաստատի ցանկացած մեկն, ով տեխզննման դժոխքն անցել է։
Անտեղյակների համար ներկայացնեմ տեխզննման կտրոն վերցնելու քայլերը և ինքներդ դատեք, թե որքանով է բարեշրջված այդ գործընթացը։ Եվ այսպես, սկզբում մտնում ես թաղապետարան կամ, ինչպես հիմա են ասում, Երևանի վարչական շրջան, օրինակ՝ Շենգավիթ, ու հերթ ես պահում, որպեսզի իմանաս, թե ինչքան փող ես «կլպվելու»՝ կախված «նժույգիդ» շարժիչի «կլապանների» քանակից ու բենզին խժռելու ախորժակից։ Երբ հերթը հասնում է քեզ՝ գույքահարկի բաժնի «մուննաթ» դեմքով աշխատակիցը քեզ է տալիս մի թուղթ, որի վրա գրված է, թե ինչքան պետք է մուծվես։ Գնում ես թաղապետարանի շենքում տեղադրված մուծման խցիկի մոտ ու հերթ կանգնում, որպեսզի փող տաս։ Վճարելուց հետո նորից գալիս ես գույքահարկի բաժնի այն նույն աշխատողի մոտ հերթ պահում, որպեսզի վերցնես «զրոյականը» և վազես մոտակա բանկերից մեկը՝ հերթ պահելու և փող մուծելու, որն առաջ անում էիր տեխզննման կետում. այ, ա՛յս քայլն է «բարեշրջումը», երբ տեխզննման կետում վճարելու փոխարեն դա անում ես բանկում ու ստանում դիմապակուն կպցնելու թուղթը, բայց եկեք տեսնենք, թե ինչ է կատարվում հետո։
Երբ գնում ես տեխզննման կետ, օրինակ՝ Արշակունյաց փողոցի վրայի առաջվա «տրամվի պարկ» կոչված տարածքում ստեղծվածը, վերջնականապես պարզ է դառնում Տիգրան Սարգսյանի «բարեշրջման» ամբողջ բլեֆը։ Բանն այն է, որ տեխզննման կետի աշխատակիցը քեզանից պահանջում է 5000 դրամ՝ «ախպեր ջան, հինգ հազար տուր վռազ պեչատենք տեխտալոնդ, գնա» ծրագրի շրջանակներում։
Ես բնականաբար չտվեցի ու հետաքրքրվեցի, թե ինչու պետք է մուծեմ մի բանի համար, որը նախատեսված չէ օրենքով և վճարման դիմաց որևէ կտրոն չի տրվում։
«Հարցը հինգհազարը չէ, այլ սկզբունքն ու իրավունքը»,– ձայնս մի փոքր բարձրացնելով ասացի ես, երբ տեխզննման աշխատակիցը, գույքահարկի բաժնի աշխատակցի պես, «մուննաթ» դեմք ընդունեց։
«Դա մեր սպասարկման համար է,– վրա տվեց «պեչատիստը» և երբ նկատեց դեմքիս արտահայտությունը՝ «սպասարկման» գինն անմիջապես գցեց և «ախպերական» ձայնով ավելացրեց,– կարաս 3000 տաս»։
Մի խոսքով, շատ չերկարացնեմ, իրենց ուզած փողը չտվեցի ու տեխզննման կտրոնս էլ առանց փողի «պեչատեցին», բայց իրենց ասեցի, որ դա որպես լավություն չեմ գնահատելու և իմ վերաբերմունքն եմ արտահայտելու (այս հոդվածն այդ վերաբերմունքն է)։
Ամփոփելով «տեխզննման էպոպեան» ասեմ, որ թաղապետարան–բանկ–տեխզննման կետ ամբողջ գործընթացը տևեց ուղիղ 1 ժամ 12 րոպե։ Սա էլ ձեզ Տիգրան Սարգսյանի «բարեշրջման» տևողությունը։
Հայտնի գովազդը մի փոքր ձևափոխելով՝ կարելի է գործադիրի մշակած տեխզննման նոր կարգի մասին ասել. «Եթե ԱՊՊԱ, ապա ՏԻԿՈ»։
Հ.Գ.։ Նորաստեղծ «Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովը» թող զբաղվի ու հանրությանը տեղեկացնի, թե ու՞ր են գնում տեխզննման կետերում պահանջվող 5000–ները։ Կա՞ մեկը, ով կասկածում, որ այդ փողերը վերև են գնում։
ԳերԱՊՊԱ՜
«Հարցը հինգ հազարը չէ, այլ սկզբունքն ու իրավունքը»,– ձայնս մի փոքր բարձրացնելով ասացի ես, երբ տեխզննման աշխատակիցը, գույքահարկի բաժնի աշխատակցի պես, «մուննաթ» դեմք ընդունեց։

Несколько дней назад меня и мой автомобиль подвергли испытанию техосмотром. Это одна из тех бессмысленных процедур, когда человек дает деньги, прекрасно понимая, что подвергается чему-то вроде рэкета на государственном уровне, поскольку состояние «железного коня» не проверяют и не проверят, даже если попросишь. Это идет еще с советских времен.
Я бы не коснулся этой темы, если б не PR, который раздувался вокруг данного вопроса. Если помните, в середине прошлого года команда Тиграна Саркисяна и «подсержевские» СМИ трубили о том, что введен новый порядок техосмотра и что они реформировали сферу. Настолько реформировали, что «опля» – и ты уже прошел техосмотр (по системе единого окна). Естественно, я не верил, поскольку это правительство, кроме демагогии и загребания денег, ни на что другое не способно.
Должен сказать, что я не ошибался, поскольку ничего не изменилось, а попросту, как в известном анекдоте, добавилась бумажная волокита и беготня. Это подтвердит любой, кто прошел через «ад» техосмотра.
Для тех, кто не в курсе, представлю процесс получения талона техосмотра, а потом – судите сами, насколько реформирована данная процедура. Итак, сначала заходишь в здание префектуры или, как сейчас говорят, административного района Еревана, например, Шенгавита, и занимаешь очередь, чтобы узнать, сколько придется «отстегнуть», в зависимости от количества клапанов двигателя и потребления бензина твоим автомобилем. Когда очередь доходит до тебя, то сотрудникотдела налога на имущество с недовольным выражением лица дает тебе бумагу, на которой написано, сколько должен заплатить. Идешь к размещенному в здании префектуры платежному терминалу и занимаешь очередь, чтобы заплатить деньги. Заплатив, возвращаешься к тому же сотруднику отдела налога на имущество и занимаешь очередь, чтобы взять «нулевой» и побежать в один из ближайших банков – занять очередь и заплатить деньги (раньше это делалось в пункте техосмотра). Именно то, что вместо оплаты в пункте техосмотра платишь в банке, получая наклейку на лобовое стекло, и является «реформой», но давайте посмотрим, что происходит потом.
Когда идешь в пункт техосмотра, например, в расположенный на территории бывшего трамвайного парка на улице Аршакуняц, то окончательно проясняется весь блеф «реформ» Тиграна Саркисяна. Дело в том, что сотрудник техосмотра требует от тебя 5000 драм – в рамках программы «братджан, пять тысяч драмов дай, быстро поставим печать на твой техталон, и ты свободен».
Естественно, я не дал, поинтересовавшись, почему я должен платить за то, что не предусмотрено законом, к тому же, за выплату никакой чек не выдается.
«Вопрос не в 5000 драмов. Это дело принципа и справедливости», - сказал я, немного повысив голос, когда сотрудник техосмотра, подобно сотруднику отдела налога на имущество, сделал недовольное выражение лица.
«Это за обслуживание, – выдал «печатник» и, заметив выражение моего лица, сразу же снизил стоимость «обслуживания», и «братским» голосом добавил, - Можешь дать 3000».
В общем, чтобы сильно не удлинять скажу, что денег я не дал, а печать на талон поставили без денег. Правда, я им сказал, что не стану оценивать это в качестве одолжения и выражу свое отношение, чем и являетсяданная статья.
Резюмируя «эпопею о техосмотре», скажу, что весь процесс префектура–банк–пункт техосмотра длился ровно 1 час 12 минут. Вот вам и «реформа» Тиграна Саркисяна!
Немного перефразировав известную рекламу, оновом порядке техосмотра, разработанного исполнительным органом, можно сказать следующее: «Если АППА, то Тико».
P.S. Пускай новосозданная«Комиссия по этике высокопоставленных должностных лиц» займется этими вопросами и сообщит обществу о том, куда идут сдираемые в пунктах техосмотра 5000 драмов. Кто-нибудь сомневается, что эти деньги идут наверх?
Если АППА, то…
Для тех, кто не в курсе, представлю процесс получения талона техосмотра, а потом – судите сами, насколько реформирована данная процедура. Итак, сначала заходишь в здание префектуры или, как сейчас говорят, административного района Еревана, например, Шенгавита, и занимаешь очередь, чтобы узнать, сколько придется «отстегнуть», в зависимости от количества клапанов двигателя и потребления бензина твоим автомобилем. Когда очередь доходит до тебя, то сотрудник отдела налога на имущество с недовольным выражением лица дает тебе бумагу, на которой написано, сколько должен заплатить. Идешь к размещенному в здании префектуры платежному терминалу и занимаешь очередь, чтобы заплатить деньги. Заплатив, возвращаешься к тому же сотруднику отдела налога на имущество и занимаешь очередь, чтобы взять «нулевой» и побежать в один из ближайших банков – занять очередь и заплатить деньги (раньше это делалось в пункте техосмотра). Именно то, что вместо оплаты в пункте техосмотра платишь в банке, получая наклейку на лобовое стекло, и является «реформой», но давайте посмотрим, что происходит потом.
Когда идешь в пункт техосмотра, например, в расположенный на территории бывшего трамвайного парка на улице Аршакуняц, то окончательно проясняется весь блеф «реформ» Тиграна Саркисяна. Дело в том, что сотрудник техосмотра требует от тебя 5000 драм – в рамках программы «брат джан, пять тысяч драмов дай, быстро поставим печать на твой техталон, и ты свободен».
В общем, чтобы сильно не удлинять скажу, что денег я не дал, а печать на талон поставили без денег. Правда, я им сказал, что не стану оценивать это в качестве одолжения и выражу свое отношение, чем и является данная статья.
Немного перефразировав известную рекламу, о новом порядке техосмотра, разработанного исполнительным органом, можно сказать следующее: «Если АППА, то Тико».
P.S. Пускай новосозданная «Комиссия по этике высокопоставленных должностных лиц» займется этими вопросами и сообщит обществу о том, куда идут сдираемые в пунктах техосмотра 5000 драмов. Кто-нибудь сомневается, что эти деньги идут наверх?