«Ումով» և ինչով պետք է զբաղվի էթիկայի հանձնաժողովը
Վերջերս Սերժ Սարգսյանը մեծ «շուխուռով» ձևավորեց «Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովի կազմը»։ Իշխանական լրատվամիջոցներն այդ գործընթացը ներկայացրին այնպես, կարծես երկնքից իջածներ են հայտնաբերվել ու նշանակվել հանձնաժողովում, և մնում է միայն սպասել ու տեսնել, թե ինչեր են հայտնաբերելու հինգհոգանոց հանձնաժողովի «սրբերը»։
Հանձնաժողովի գործունեության տիրույթը, ըստ նախագահի, ներառելու է բարձրաստիճան պաշտոնյաների գույքի և եկամուտների վերաբերյալ հայտարարագրերի վերլուծությունը և հրապարակումը, շահերի բախման դեպքերի և էթիկայի կանոնների խախտումների հայտնաբերումը, էթիկայի կանոնների խախտումների մասին կոնկրետ տեղեկատվության հրապարակումը և այլ գործառույթներ:
Սերժ Սարգսյանը նաև նշել է. «Հանձնաժողովի գործունեության արդյունքները, ըստ էության, պետք է դառնան կոռուպցիայի կանխարգելման համար համակարգային փոփոխությունների, կոռուպցիոն գործելակերպի դեմ պայքարի ավելի լավ հնարավորությունների, ինչպես նաև կոռուպցիայի դեմ պայքարի վերաբերյալ սոցիալական մոտեցումներն ու վարքագիծը փոխելու չափանիշներ»։
Շատերի կարծիքով այս հանձնաժողովը որևէ բանով իրականում չի զբաղվի, և սա հերթական թամաշան է։ Ասեմ, որ ես չեմ կիսում այդ կարծիքը։ Սերժ Սարգսյանը՝ որպես նեոբոլշևիկյան մտածողության ու Ստալինի կառավարման որոշ նրբերանգներ յուրացրած անձնավորություն, այդ հանձնաժողովը ստեղծել է իրոք այն նպատակով, որի մասին խոսում է, բայց այստեղ կա մի մեծ «բայց»։
Հաշվի առնելով այս իշխանության կառավարման դեմագոգիկ ու ամբողջատիրության ձգտող բնույթը՝ կարելի է պնդել, որ ձեռնասուն այդ հանձնաժողովը կկատարի իր առաքելությունը, բայց խիստ ընտրովի։ Այն կդառնա «մեկ ազգ, մեկ օլիգարխ, մեկ տիրացու, մեկ փեսա» համակարգի ձևավորման լրացուցիչ գործիք։
Այդ հանձնաժողովի մասին ես կարծիքս կփոխեմ, եթե նա առաջին հերթին զբաղվի Սերժ Սարգսյանով ու նրա մերձավորներով։ Թե չէ հանձնաժողովի «սերժատու սրբերը» եթե պետք է Ս. Սարգսյանի ներիշխանական հակառակորդներով զբաղվեն, ապա դա կվերածվի պետական մակարդակով անցանկալի պաշտոնյաների դեմ «դանոսչիկության» իրականացման, ուրիշ ոչնչի։
Եթե դա այդպես չէ և էթիկայի հանձնաժողովն աջ ու ձախ «մորթելու» է, ապա սկզբի համար փորձեմ օգնել նրանց։
Ինչպես հայտնի է, աշխարհահռչակ «Ֆորբս» ամսագրի հայկական տարբերակում տարիներ առաջ գրվել էր, որ Հայաստանի ամենահարուստ մարդկանցից մեկն այն ժամանակ Պաշտպանության նախարար աշխատող Սերժ Սարգսյանն է, ով անկախության տարիներից սկսած պետական համակարգում է աշխատել, ուր աշխատավարձն այդքան էլ բարձր չէ։ Հիմա էլ բոլորին հայտնի է, որ նախագահն աշխատավարձի հույսին չէ։ Եվ ուրեմն, հանձնաժողովը թող փորձի պարզել՝ ինչպես է ապրում Սարգսյանը, ում հաշվին, և, ամենակարևորը՝ որտեղ են բախվում նրա ու պետության շահերը։
Էթիկայի հանձնաժողովի «սրբերը» լավ կանեն, եթե ուսումնասիրեն մամուլի այն հրապարակումները, որտեղ խոսք է գնում նախագահի եղբայր Սաշիկի բիզնես հետաքրքրությունների, սրան–նրան «կռիշ» կանգնելու և սրանից–նրանից բիզնեսներ խլելու մասին։ Ի դեպ, Սաշիկ Սարգսյանն անձամբ է նշել, որ ԱՄՆ–ում շինարարական բիզնես ունի։ Հետաքրքիր կլիներ պարզել, թե որտեղից նրան այդքան փող, եթե խորհրդային շրջանում զբաղված է եղել մեծածավալ տրանսպորտային միջոցների «մենեջմենթով», իսկ հետանկախական փուլում էլ «աշխատել է» որպես «Սերժի ախպեր»։
Էթիկայի հանձնաժողովի անդամների աշխատանքային օրակարգը կարող է հագեցնել նաև Սերժ Սարգսյանի մյուս եղբայրը, ով, ըստ մամուլի հրապարակումների,  հովանավորում է սփյուռքահայ ներդրողների թալանը։
Վատ չէր լինի, եթե էթիկայի հանձնաժողովը պարզեր նաև, թե այդ ինչպես ստացվեց, որ Սերժ Սարգսյանի դստեր ամուսինը՝ Միքայել Մինասյանը, օգտվելով նախագահի փեսա լինելու հանգամանքից, երկու–երեք տարվա մեջ դարձավ հայկական իրականության ծագող օլիգարխը։ Նախագահի փեսային հանրության լայն շրջանակները նույնիսկ դեմքով չեն ճանաչում, բայց նա Սարգսյանի նախագահ դառնալուց հետո, ըստ տեղեկությունների, որոնք չեն հերքվել, դարձել է հեռուստադաշտի վերահսկող և մեդիամագնատ։ Բացի այդ, Մինասյանի անվան ու նրա ընկերական շրջապատի հետ են կապում տարատեսակ բիզնեսներ։ Նրա հովանավորյալները դառնում են պաշտոնյաներ։ Փեսան Երևանի քաղաքապետ է դնում ու հանում, ինչպես նաև ինքնանշանակվում ՀՀԿ շտաբի պետի տեղակալ, որի մասին նույն շտաբի պետն իմանում է մամուլից։
Մի խոսքով, էթիկայի հանձնաժողովն ահագին բան ունի պարզելու և հանրությանը ներկայացնելու։ Իսկ եթե այդքանն արեց ու մի քիչ հոգնեց, ապա հանգստի պահին կարող է բացահայտել նաև Սերժ Սարգսյանի գործիք Տիգրան Սարգսյանի «աշխատանքային էթիկան» ու շահերի բախումը։ Օրինակ՝ հանձնաժողովը կարող է հետաքրքրվել, թե ինչպես են օգտագործվում դրսից բերած վարկերը, որոնք ուղղվում են դեպի «Նաիրիտ» գործարան։ Այստեղ ակնհայտորեն շահերի բախում կա. մի կողմում վարկ բերող վարչապետն է, իսկ մյուս կողմում՝ «Նաիրիտում», ըստ Հարություն Առաքելյանի «բաց ֆաքսերի», անձնական բիզնես–հետաքրքրություններ ունեցող Տիգրան Սարգսյանը, ով համատեղությամբ նաև «աստվածավախ» ու «բարեպաշտ» է «աշխատում»։ Սա միայն մի դեպք է։ Երբ հանձնաժողովը սկսի զբաղվել այս հարցերով, վարչապետի մասով այլ նորություններ կարելի է ներկայացնել։
Եվ այսպես, «սրբերի հանձնաժողովի» համար հիմա եկել է ճշմարտության պահը։ Եթե նրանք վերը նշված հարցերով կոնկրետ դիրքորոշում ցուցաբերեն, ես մի այլ ձևով կողջունեմ նրանց քայլը և դրանից հետո ճիշտ կլինի, որ Հայ Առաքելական Եկեղեցին հանձնաժողովականներին դասի սրբերի շարքը, բայց արդեն առանց չակերտների։

«Кем» и чем должна заниматься Комиссия по этике?
Недавно Серж Саргсян с большим «шумом» сформировал состав «Комиссии по этике высокопоставленных должностных лиц». Властные СМИ преподнесли этот процесс так, будто членами комиссии назначены спустившиеся с небес существа, и остается лишь ждать, чтобы увидеть, что обнаружат «святые» члены состоящей из пяти человек комиссии.
Диапазон деятельности комиссии, согласно президенту, будет включать анализ и публикацию деклараций о доходах и имуществе высокопоставленных должностных лиц, выявление случаев конфликта интересов и нарушения этических правил, публикация конкретной информации о нарушениях канонов этики и другие функции.
Серж Саргсян также отметил: «Результаты деятельности комиссии, по сути, должны стать критериями системных изменений для профилактики коррупции, послужить созданию лучших возможностей для борьбы с коррупционным образом действий, а также изменению социальных подходов и поведения в отношении борьбы с коррупцией».
Многие считают, что на деле данная комиссия не будет ничем заниматься, и это всего лишь очередное шоу. Скажу, что я не разделяю данного мнения. Серж Саргсян, как человек, обладающий необольшевистским мышлением и усвоивший некоторые тонкости сталинского управления, создал данную комиссию именно с той целью, о которой говорит, но здесь есть одно большое «но».
Учитывая демагогический и  стремящийся к тоталитаризму характер данной власти, можно утверждать, что эта «марионеточная» комиссия будет выполнять свою миссию, но предельно выборочно. Она станет дополнительным инструментом формирования системы «одна нация, один олигарх, один дьячок, один зять».
Я изменю свое мнение о данной комиссии, если она сначала займется Сержем Саргсяном и его окружением. Если же «подсержевские святые» члены комиссии должны заниматься внутривластными противниками Саргсяна, то это превратится в «стукачество» против нежелательных чиновников на государственном уровне.
Если это не так и комиссия по этике будет «мочить» всех подряд, то для начала попробую помочь им.
Как известно, в армянской версии всемирно известного журнала «Forbes» еще много лет назад писалось, что одним из самых богатых людей Армении является работавший на тот момент министром обороны Серж Саргсян, который после провозглашения независимости Армении работал в госсистеме, где зарплаты не особо высокие. Сейчас же уже общеизвестно, что президент живет не на зарплату. Значит, пусть комиссия попытается выяснить, на какие средства живет Саргсян, за чей счет, и, самое главное, где его интересы сталкиваются с интересами государства.
«Святые» из Комиссии по этике сделают правильно, если изучат публикации прессы, в которых идет речь о брате президента Сашике: его бизнес-интересах, «крышевании» им тех или иных лиц, отбирании чужого бизнеса. Кстати, Сашик Саргсян лично отметил, что у него есть строительный бизнес в США. Было бы интересно выяснить, откуда у него столько денег, если в советские годы он был занят «менеджментом» крупногабаритных транспортных средств, а в постнезависимый период «работал» в качестве «брата Сержа».
Рабочую повестку членов Комиссии по этике может обеспечить и другой брат Сержа Саргсяна, под патронажем которого, согласно публикация прессы, осуществляется грабеж инвесторов из Диаспоры.
Было бы неплохо, если Комиссия по этике выяснила бы также причины того, как муж дочери СаргсянаМикаэл Минасян, пользуясь статусом президентского зятя, за два-три года стал восходящим олигархом Армении.  Широкие круги общества зятя президента не знают даже в лицо, но после занятия Саргсяном поста президента, согласно сообщениям, которые не были опровергнуты, он стал контролирующим сферу телевидения медиамагнатом. Кроме того, с именем Минасяна и его друзей связывают различный бизнес. Его протеже становятся чиновники. Зять назначает и снимает с должности мэров Еревана, а также самоназначается заместителем главы штаба РПА, о чем последний узнает из прессы.
Словом, Комиссии по этике много чего предстоит выяснить и представить обществу. Если после всего этого они немного устанут, то во время отдыха могут заняться выявлением случаев конфликта интересов и анализом «рабочей этики» инструмента Сержа Саргсяна Тиграна Саркисяна.
Например, комиссия может поинтересоваться тем, как используются взятые из заграницы кредиты, которые направляются на завод «Наирит». Здесь налицо очевидной конфликт интересов: с одной стороны – берущий кредит премьер-министр, а с другой стороны – имеющий, согласно «открытым факсам» Арутюна Аракеляна, бизнес-интересы на заводе «Наирит» Тигран Саркисян, который по совместительству «работает» «богобоязненным» и «благочестивым». Это лишь один из случаев. Когда же комиссия начнет заниматься этими вопросами, то можно будет представить и другие подробности деятельности премьера.
Итак, для «комиссии святых» сейчас настал момент истины. Если они продемонстрируют по вышеуказанным вопросам конкретную позицию, то я искренне поприветствую их шаг, и после этого было бы правильно, чтобы Армянская апостольская церковь причислила членов комиссии к лику святых, но уже без кавычек.