Հիմա, երբ բոլոր ազդեցիկ կուսակցությունները հաշտվել են առանձին-առանձին խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցելու գաղափարին, ժամանակն է մեկ անգամ ևս հնարավորինս պարզ բացատրել, թե ինչ կլիներ, եթե հանկարծ ստացվեր Սերժ Սարգսյանի ուզած, բայց չստացած «միասնական ցուցակ» օպերացիան:
1.Անխուսափլի կլիներ արյունոտ հեղափոխության տարբերակը:
ՀՀԿ-ն 2007-ին և Ս. Սարգսյանը 2008-ին ներկայացրել են իրենց նախընտրական ծրագրերը: Դրանք իրական կյանքում տապալվել են: Երկիրը մտել է խոր տնտեսական ճգնաժամի մեջ (չշփոթել համաշախարհային ճգնաժամի հետ), տապալված են արտաքին քաղաքական բոլոր կարևորագույն ուղղությունները` հայ-թուրքական մերձեցում, հայ-ռուսական հարաբերություններ (հիշեք` Պուտինի ընդունելության մանրամասները), իսկ Ղարաբաղի հարցում կտրուկ մեծացել է պատերազմի վտանգը: Այս պայմաններում իշխող կուսակցությունը չի կարող հաղթել: Սա հասկացել են բոլորը, բացի Ս. Սարգսյանից ու իր նեղ թիմից:
Միասնական ցուցակը իշխող կուսակցության հետ, ԲՀԿ-ի համար կնշանակեր Տիգրան Սարգսյանի կատարած բոլոր ողբերգական քայլերի պատասխանատվության կիսում: Հիմա ՀՀԿ-ի առողջ հատվածներն են փորձում տարանջատվել տիգրանսարգսյանական «բարեշրջումներից», էլ ուր մնաց, թե ԲՀԿ-ն վերցներ «պատմական մեղքն» իր ուսերին:
Միասնական ցուցակը կնշանակեր, որ ԲՀԿ-ի մի քանի հարյուր հազարանոց ընտրազանգվածները օտարանալու էին կուսակցական վերնախավից, ինչն ավելի էր մեծացնելու հասարակական քաոսն ու անկանխատեսելի դարձնելու զարգացումները:
2.Պատահական ուժերի իշխանության գալու հավանականությունը
«Միասնական ցուցակի» ավանտյուրայի դեպքում երկրում սև ու սպիտակի գիծը դառնալու էր վտանգավորության չափ հստակ. 90/10 հարաբերակցությամբ: Մի կողմում, օր առաջ փոփոխությունների սպասող ժողովուրդի բոլոր սոցիալական խմբերը, մյուս կողմում` սովորական խունտան: Այս պայմաններում, սև ու սպիտակի գիծը ունենալու էր զուգահեռ ընթացող կարմիր (արյունոտ) առանցք: Խունտան, ինքն իր համար, չէր թողնելու ետդարձի ճանապարհ, ու այդ դեպքում դիմադրելու էր մինչև վերջ: Նման դեպքերում` վերջը զգալի ցնցումներն ու արյունոտ սցենարներն են:
Համաշախարհային պատմությունը վկայում է, որ հենց այս պայմաններում են իշխանության գալիս պատահական մարդիկ ու խմբավորումները: Եթե այսօր գործող իշխանական խմբավորումն ունի մի քանի քաղաքակիրթ հակազդող ուժ` ԲՀԿ, ՀԱԿ, ավելի թույլ` ՀՅԴ, Ժառանգություն, ապա վերը նկարագրված սցենարում այդ քաղաքական ուժերը չէին հասցնելու հասկանալ, թե ինչ կատարվեց. Ովքեր և ինչպես եկան իշխանության: Կիսապատերազմական Հայաստանի համար սա կլինի կատարյալ վախճան:
Ահա, այս երկու և մի քանի այլ կարևորագույն գործոններ հաշվի առնելով, ԲՀԿ-ն կայացրեց, իր պատմության մեջ, թերևս, ամենակարևոր որոշումը: Այդ որոշումը կայացվել է Բաղրամյան 26-ի ակնհայտ ճնշումների ու սպառնալիքների պայմաններում: Բայց նաև այդ որոշման շնորհիվ է, որ այսօր ԲՀԿ-ի վարկանիշը միայն աճման միտում ունի: ԲՀԿ-ն իր քայլերով սկիզբ է դնում մեր երկրում անցնցում և անարյուն փոփոխություններին: Այդպիսի փոփոխությունների արդյունքում է, որ Հայաստանի կառավարման ղեկին իրենց պատկառելի դերակատարումը կունենան` բոլոր առողջ ուժերը, այդ թվում՝ ՀՀԿ–ի մաքուր մասը։ Հիմա ճիշտ ժամանակն է, որ բոլոր ուժերը կողմնորոշվեն, թե իրենք ում հետ են։
Ինչ էր նշանակում «միասնական ցուցակ»

Сейчас, когда все влиятельные партии смирились с участием на парламентских выборах по отдельности, настало подходящее время, чтобы еще раз предельно ясно объяснить, что бы произошло, если планировавшаяся Сержем Саргсяном, но неудавшаяся операция «единый список» вдруг увенчалась успехом.
1. Стал бы неизбежным вариант кровавой революции
РПА в 2007г. и С. Саргсян в 2008г. представили свои предвыборные программы. В реальности они провалились. Страна вошла в глубокий экономический кризис (не путать с мировым кризисом), были провалены все важные внешнеполитические направления: армяно-турецкое сближение, армяно-российские отношения (вспомните про детали приема Саргсяна Путиным), а в вопросе Карабаха резко возросла угроза войны. В подобных условиях правящая партия не может одержать победу. Это поняли все, кроме самого Саргсяна и его тесного окружения.
Для ППА единый список с правящей партией означал бы разделение ответственности за все совершенные Тиграном Саркисяном трагические действия. Сейчас здоровые сегменты РПА пытаются дистанцироваться от тигрансаркисяновских «реформ», куда уж там, чтобы ППА взяла на себя «историческую вину».
Единый список означал бы, что состоящий из нескольких сотен тысяч электорат ППА отчуждался бы от партийной верхушки, что еще более увеличило бы общественный хаос и повысило непредсказуемость развития событий.
2. Вероятность прихода к власти случайных сил
В случае авантюры под названием «Единый список», противостояние между черной и белой линиями дошло бы до опасного соотношения 90/10. С одной стороны – ждущие перемен все социальные группы населения, с другой – обычная хунта. В подобных условиях черная и белая линия имели бы параллельную красную – кровавую полосу. Хунта не оставила бы для себя пути назад и сопротивлялась бы до конца. В подобной ситуации потрясения и кровь были бы неизбежны.
Всемирная история свидетельствует, что именно в подобных условиях к власти приходят случайные люди и группировки. Если действующая сегодня властная группировка имеет несколько цивилизованных противодействующих сил – ППА, АНК, в меньшей степени – АРФД, «Наследие», то в вышеописанном сценарии эти политические силы не успели бы понять, что произошло: кто и как пришел к власти. Для находящейся в полувоенном состоянии Армении это было бы равнозначно гибели.
Учитывая данные два и ряд других важных факторов, ППА приняла, пожалуй, самое важное решение в своей истории. Это решение было принято в условиях очевидного давления и угроз со стороны президентского дворца. Также благодаря этому решению сегодня рейтинг ППА имеет тенденцию к росту. Своими действиями ППА закладывает начало проведению в нашей стране перемен без потрясений и крови.
Именно в результате таких перемен свою заметную роль в управлении Арменией будут играть все здоровые силы, в том числе здоровая часть РПА.
Сейчас подходящее время, чтобы все силы определились, на чьей они стороне.
Что означал «единый список»?