Լիբանանում իսրայելական հարվածների հետևանքով տեղահանվածների թիվը գերազանցել է մեկ միլիոնը
Լիբանանի իշխանությունները հայտարարել են, որ մարտի 2-ից ի վեր մեկ միլիոնից ավելի մարդ է գրանցվել որպես տեղահանված, որոնցից ավելի քան 130 000-ը բնակվում են շուրջ 600 կացարաններում։«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Al Jazeera-ն։
Իսրայելական բանակը տարհանման նախազգուշացումներ է տվել հարավային Լիբանանի բնակիչներին։ Իսրայելի պաշտպանության նախարար Իսրայել Կացը հայտարարել է, որ տեղահանված լիբանանցիները չպետք է վերադառնան իրենց տներ մինչև չերաշխավորվի Իսրայելի հյուսիսում գտնվող բնակիչների անվտանգությունը։
Լիբանանի ազգային լրատվական գործակալությունը (NNA) տեղեկացրել է, որ Իսրայելի օդուժը հարվածներ է հասցրել Բեյրութի մի շարք թաղամասերի։
«Հեզբոլլահ»-ը հայտարարել է, որ մարտի 17-ի գիշերը հրթիռային հարվածներով թիրախավորել է իսրայելցի զինվորների հավաքատեղիները Լիբանանի սահմանային Ջդեյդեթ Մայս ալ-Ջաբալի շրջանում։
Մարտի 16-ին Իսրայելի բանակը հայտարարել էր, որ սահմանափակ ցամաքային գործողություն է սկսել Լիբանանի հարավում։
Լիբանանի առողջապահության նախարարությունը հայտնել է, որ «Հեզբոլլահ»-ի դեմ նոր մարտերի սկսվելուց ի վեր Իսրայելի հարվածներից զոհվել է առնվազն 886 մարդ, այդ թվում՝ 67 կին և 111 երեխա, վիրավորվել է ևս 2141 մարդ։
Փետրվարի 28-ին ԱՄՆ-ի և Իսրայելի կողմից Իրանի դեմ համատեղ ռազմական գործողության մեկնարկից հետո լիբանանյան «Հեզբոլլահ»-ը սկսել է գրոհներ իրականացնել Իսրայելի դեմ, որն էլ պատասխան գործողություններ է սկսել։ Լիբանանի կառավարությունն արգելել է «Հեզբոլլահ»-ի ռազմական գործունեությունը երկրում։ Լիբանանի նախագահն Իսրայելի հետ ուղիղ բանակցությունների կոչ է արել։
Լիբանանի իշխանությունները հայտարարել են, որ մարտի 2-ից ի վեր մեկ միլիոնից ավելի մարդ է գրանցվել որպես տեղահանված, որոնցից ավելի քան 130 000-ը բնակվում են շուրջ 600 կացարաններում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Al Jazeera-ն։

Число перемещенных лиц в Ливане в результате израильских ударов превысило миллион
Власти Ливана сообщили, что со 2 марта более 1 миллиона человек были зарегистрированы как перемещенные лица, более 130 000 из которых проживают примерно в 600 убежищах. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает «Al Jazeera».
Израильская армия предупредила жителей юга Ливана об эвакуации. Министр обороны Израиля Исраэль Кац заявил, что перемещенные ливанцы не должны возвращаться в свои дома до тех пор, пока не будет гарантирована безопасность жителей севера Израиля.
Ливанская национальная информационная служба (NNA) сообщила, что израильские ВВС нанесли удары по нескольким районам Бейрута.
«Хезболла» заявила, что в ночь на 17 марта она нанесла удары по местам скопления израильских солдат в районе Джедейдет Маис аль-Джабаль на ливанской границе.16 марта израильская армия объявила о начале ограниченной наземной операции на юге Ливана.
Министерство здравоохранения Ливана сообщило, что с начала новых боевых действий против «Хезболлы» в результате израильских ударов погибли по меньшей мере 886 человек, в том числе 67 женщин и 111 детей, 2141 человек получили ранения.